Tilastonikkarit, kysymys Teille: Löydättekö puolueettomia tutkimuksia siitä, kuinka paljon vakavia (fyysisesti loukkaantuneita) kolareita aiheuttavat esim. ikäluokat 18-28v ja 68-78 v (iät hatusta vetäistyjä) vaikkapa 100 ajokortin omistavaa ko. ikäluokan edustajaa kohti? Mutu ei riitä, eikä ns. omat kokemukset.
Nuoret vs vanhat
Puolueettomasti
8592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.liikenneturva.fi/fi/tilastot/liitetiedostot/Tilastolakana.pdf
Irtooko tuosta mitään?
Jotta tuosta tilastosta olisi jotakin apua, pitäisi tietää myös eri ikäryhmien kuljettajien suhteellinen osuus liikenteessä (aktiivisten kuljettajien kokonaismäärästä tai mieluummin kaikista ajetuista kilometreistä). Jos ikäryhmän onnettomuuksiin joutuneiden kuljettajien suhteellinen määrä poikkeaa heidän suhteellisesta osuudestaan liikenteeseen osallistumisesta, voitaisiin ehkä tehdä asiasta joitakin johtopäätöksiä. Muutoin asia jää edelleenkin tukevalle mutu-pohjalle.
On siellä enemmänkin tietoa kuin tuo yksi pdf, jos auttaa. Googlella vaan hakemaan tietoa, kyllä melkein kaikki tieto netissäkin on.
esim perusteita ikäluokkien vakuutusmaksuille...halvimmat vakuutukset ovat 30 -45 välimaastossa eli jostain ovat sen nollakohdan löyttäneet ...
Äitini lopetti autoilunsa ja hävitti autonsa pois kuluneen syksyn aikana, vähän ennen 89-vuotispäiväänsä. Tiedossani ei ole, että hän olisi aiheuttanut onnettomuuksia.
Jotkut hurjapäät uskaltautuivat hänen kyytiinsä vielä hänen viimeisen ajovuotensa aikanakin!
Lopettaminen tapahtui oma-aloitteisesti, ei siis poliisin, lääkärin tms. tahon toimenpiteistä johtuen. Äitini ajokortti olisi ollut voimassa 90-vuotispäivään saakka.
Aiheuttaja kiinnostaa eniten, ei se kuka kuoli. Toki usein kuljettaja aiheutti, mutta useimmissa kuolemantapauksissa/kolareissa oli kait sentään toinenkin osapuoli.
Tuleepa sekin mieleen, että mutu -periaatetta tukevasti noudattean voisi ajatella, että vertailukelpoisessa kolarissa vanha kuolee helpommin kuin nuori - miten lie.
Vanhojen kyydissä ihan hurjastelemattakin, toki poikkeuksia löytyy molemmista.