olen syntynyt 88 eli olen lohikäärme..ongelma on etten tiedä yhtään näistä kiinalaisista jutuista.voisiko joku kertoa minkälaisia lohikäärmeet on , olen kuullut että lohikäärmeillä olisi muita merkkejä parempi onni onko totta?
lohikäärmeen luonne?
3
1613
Vastaukset
"LOHIKÄÄRME 17.2.1988-5.2.1989 (sinun tapauksessasi)
Lohikäärmeihminen on kuin kiinalaisen uudenvuodenjuhlan paperinen koristelohikäärme: kimalteleva, värikäs, pöyhkeä ja huomiotaherättävä. Lohikäärme sekä ihastuttaa että vihastuttaa äänekkäällä ja idealistisella täydellisyydentavoittelullaan.
Lohikäärme on energinen, innostuva, suorasukainen ja uudistusmielinen. Hän on myös pahantuulinen ja helposti loukkaantuva, hänen kostonsa on oleva hirmuinen.
Kauheista ominaisuuksistaan huolimatta Lohikäärme on sekä hellä että intohimoinen rakastaja että vilpitön ja uskollinen ystävä. Hän on hyvin puoleensavetävä, minkä vuoksi hänellä on paljon ihailijoita. Lohikäärme viihtyy parhaiten Apinan ja Rotan kanssa. Koira ei sen sijaan yleensä kuulu Lohikäärmeen ystäväpiiriin. Silloin tällöin Lohikäärme haluaa vetäytyä yksinäisyyteen rauhoittumaan."
Tällainen löytyy Kariston horoskooppipokkareista.- leijonanainen-65
idealisti,perfektionisti,helposti ärsyyntyvä lohikäärme vaatii paljon,mutta antaa vähintään samalla mitalla takaisin-hyvässä ja pahassa.hän pitää palopuheita ihannevaltioista,tasa-arvosta,mistä tahansa,milloin tahansa,missä tahasa.olisi kuitenkin olisi kuitenkin liikaa vaatia häntä itseään noudattamaan kaikkea sitä täydellisyyttä,mistä hän henkensä voimalla uhoaa.hän kokee olevansa lain ym. rihkaman yläpuolella, ja saattaa täysin aiheettomasti kärsiä vakavasta ylemmyyskompleksista.
lohikäärme pitää huolen yleiskunnostaan.hän on,tai ainakin uskottelee olevansa lihaksikas,kurvikas,kiinteävartaloinen katseenvangitsija.hänellä on kyky sulkea silmänsä todellisuudelta ja luottaa sokeasti henkilökohtaiseen näkemykseensä.hänen ainoa ongelmansa on saada muu maailma hyväksymään ja omaksumaan nämä käsitykset yhtä sokeasti kuin hän itse-ja hylkäämään ne armotta,kun on tullut taas aika pistää elämä ja arvot ylösalaisin.
kaikki mitä lohikäärme tekee,on koko kansan hyväksi.hän on hallitsija-luonne,joka on tottunut voittamaan.hän on se,joka aiheuttaa muille tappioita ja menetyksiä.hän tuskin tietää,millaista on onneton rakkaus tai petetyt toiveet.jos hän jostain syystä ei saa mitä haluaa,hän hankkii jotakin tilalle ja kuvittelee korvikkeen olevan mikäli mahdollista,vieläkin tavoiteltavampi ja arvokkaampi kuin hänen intohimonsa alkuperäinen jo hämäräksi ja merkityksettömäksi muuttunut kohde.lohikäärme kokee voittaneensa ja saaneensa itse asiassa juuri sen mitä etsikin.
lohikäärmeellä on vaikeuksia lapsesta asti sopeutua itsensä ympäristön usein liian ahtaisiin puitteisiin.hän on täynnä energiaa,jota hän haluaa myös käyttää,rajoittamattomasti.jos hän vakiintuu ja asettuu aloilleen,se tapahtuu melko myöhään.lohikäärme viihtyy yksinään,mikä luonnollisesti harmittaa hänen lukuisia ihailijoitaan.vasta elämänsä jälkipuoliskolla hän oppii nauttimaan täysin siemauksin hyvästä seurasta,omasta työstään ja sen tuottamista hedelmistä.
lohikäärme on vaurauden,hyveiden,tasapainon ja pitkän elämän symboli.sen hallussa ovat onnen,elämän ja kasvun avaimet.mutta kaikki ei ole kultaa mikä kiiltää.ihmisten parissa säkenöivä lohikäärme kokee näennäisen erinomaisuutensa velvollisuudekseen.hän vetäytyy ylhäiseen yksinäisyyteensä nuolemaan haavojaan jokaisen urotekonsa jälkeen-samaan aikaan kun muut iloitsevat hänen aikaansaannoksistaan.
maa-lohikäärme (1988)
jos ylpeän,hiljaisen ja lujatahtoisen maa-lohikäärmeen kunniaa on loukattu,niin hän taatusti iskee takaisin hetkeäkään epäröimättä.hän osaa kyllä kuunnella toisten mielipiteitä,muttei koskaan ota niistä opikseen tai syvenny pohtimaan niiden mahdollista sanomaa.hän keskittyy pääasiassa kehittämään itseään ja lukemattomia tuttuja ja tuntemattomia kykyjään.kuten itselleen rehelliselle lohikäärmeelle sopii,hän nauttii toisten ihmisten alistamisesta,vaikkei olekkaan halukas sitä myöntämään.
näin kariston itämäinen horoskooppi... - Marsu
Sä oot:
idealisti, perfektionsitejä, joustamattomia,
itsetietoisia, aggressiivisia, päättäväisiä ja
ilotulitusten pitäjä.
Luovuus ja valehteluovat sinussa kaksi puolta, jotka ilmenee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897