Windowssin käyttäjät !
Ihmettelen vaan, oletko kenties törmännyt yhteenkään WMF-matoon/virukseen ? Siis oletko saanut mahdollisesti sähköpostia, jossa oli tuollainen paha WMF tiedosto ? Onko mahdollisesti virustutkasi ilmaissut tuollaisen löytyneen koneeltasi skannauksen jälkeen ?
Itellä on Linux käytössä enkä ole tietoinen kaikista Windowssin ongelmista enää nykyään.
Ihmettelen vaan, oletko kenties törmännyt yhteenkään WMF-matoon/virukseen ? Siis oletko saanut mahdollisesti sähköpostia, jossa oli tuollainen paha WMF tiedosto ? Onko mahdollisesti virustutkasi ilmaissut tuollaisen löytyneen koneeltasi skannauksen jälkeen ?
Itellä on Linux käytössä enkä ole tietoinen kaikista Windowssin ongelmista enää nykyään.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En ole. Mutta minulla onkin matovapaa käyttis. Ja vapaa muutenkin!
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Enpä ole törmännyt.
Sähköpostiin on toki voinut tulla yrityksiä roskapostin mukana, mutta ovat menneet spämmifiltteröinnin kautta "bittiavaruuteen".
Onpa noista erilaisista windowsin (ja IE&OE:n) haavoittuvuuksista ollut jupinaa _ainakin_ jo vuodesta 1998.
Liekö tämä viimeisin edes pahin ? Ainakin ovat viime aikoina saaneet julkisuutta yleisessä mediassakin.
XP:ni on tässä hyvin pyörinyt kaksi ja puoli vuotta; olen nyt myös "ruokkinut paria pingviiniä" tuossa rinnalla vajaan vuoden. Pikkuhiljaa alkaa päästä niistä yhden kanssa sinuiksi:)
Jos väitetyn kaltainen aukko olisi ollut olemassa, internet olisi lakannut samantien olemasta, sillä internettiin ei käytännöllisesti katsoen ole kytketty muita kuin windowsjärjestelmällisiä tietokoneita:
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp
Yhdenkään windowsjärjestelmällisenkään tietokeoneen ei ole osoitetu oirehtineen tämänkään kertaisen hörhöilyn esittelemistä uhkista huolimatta.
Internet pyörii lähes kokonaisuudessaan Unix/linux -palvelimilla. Se että porukka surffaa netissä Windowsilla, ei aiheuta muuta kuin kuormaa verkkoihin. Sitä ei tosiaankaan ylläpidetä millään XP:illä.
kuten varmaankin huomasitte, parilla kieltämättä erittäinkin taitavasti laaditulla ja ennenkaikkea mitattavissa oleviin tosiasioihin http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp perustuvilla kommenteillani löin linukshörhöille jauhot suuhun osoittaen samalla heille, että tietotekniikastahan voi ihan hyvin keskustella myöskin asiallisesti ja asiallisia referaatteja käytellen eikä siten, miltä musta ittestäni tahi susta ittestäsi kulloinkin tuntuu. Linukshörhöillä ei ole ollut eikä tule olemaan heitettävänään tähänkään keskusteluun yhtään asiallisin referatein perustelemaansa kommenttia: ainut, mitä heiltä tässäkin kuulimme oli poikamaista pitsanpalanen suussa hädissään suoritettua nörttikiroilua ja huhupuheitten sekä käsien levittelyä.