Velhomaailman tapahtumia osa1

HeNnEz

No niin... Tarina alkaa taikaministeriön aulasta. Eli kurkataanpa sinne.
"Mutta Rita hyvä et sinä voi pyytää minulta lupaa päästä Tylypahkaan! Sinun täytyy pyytä lupa Dumbledorelta!"Taikaministeri Cornelius Toffee hoki varmaan sadatta kertaa.
"Mutta Conelius kulta...Miksi et.Sinulla on valtaa enemmän kuin kellään muulla!Sinä märäät kaikkia!"Rita houkutteli.
"Niin mutta ei käy ja se on viimeisin sanani"Toffee töksäytti ja käveli tiehensä.Rita jäi hölmistyneenä seisomaan paikoilleen. Hänellä oli ollut jutun aiheet lopussa ja hän olisi mielellään tehnyt jymy uutisen Harry Potterista jota kuitenkin ikävä kyllä vartioitiin tarkasti Tylypahkan muurien sisä puolella.
"No... Kyllä minä vielä jotain keksin.On kai pakko lähteä nuuskimaan ilman lupaa!"Rita hymisi itsekseen käyntyessään erääseen takkaan.
"VUOTAVAAN NOIDANKATTILAAN!!!!"Kuului humhadus ja hän oli kadonnut.

Seuraavana päivänä Tylypahkassa aamiaisella.
"Mitä se Luodikon ämmä nyt on mennyt tekemään!?"Hermione raivosi aamiais pöydässä.
"Niin mitä? Kerro meillekkin. Sinullahan se lehti on!"Ron sanoi kiukkuisesti. Hänet oli herätetty ehdottomasti väärään aikaan.
"Katsokaa itse!"Hermione tyrkkäsi lehde Harrylle ja Ronille.

DUMBLEDORE JA TAIKAMINISTERI,SALALIITTOKO?
Olenko ainoa vai ovatko muutkin huomanneet kuinka oudosti kaksi velhomaailnmamme ehkä tärkeintä henkilöä käyttytäytyy? Tylypahkan noitien ja velhojen koulun rehtori Albus Dumbledore on hyvin salakyhmäinen eikä suostu p'äästämään lehdistöä sisään kouluun. Myöskään koulun ulkopuolella hän ei suostu kommentoimaan mitenkään.Luultavasti hänellä on salaliitto itsensä Taikaministerin kanssa joka on selvästi päättänyt pitää kinni Dumbledoren esimerkistä. Mitä sitten ikinä suunnittelevatkaan se tuskin on mitään kaunista tai herttaista. Jäämme kauhulla odottamaan tulevaa.

jatkoa seuraa....

2

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anssi

      Vihdoinkin jokin järkevä. Kirjoitusvirheitä oli hieman, pääasiassa yhdyssana -virheitä (tässäkin saattaa olla virhe :)) ja joissakin sanoissa hieman kirjaimet olivat vaihtaneet paikkaa, joka kertoo lievästä kiireestä.

      Tarina oli hyvä ja mielenkiintoinen, joten kannatan jatkamista. Tätä oli mukava lukea.

      • HeNnEz

        Sorge kun oli niitä kirjoitus virheitä kun mä yleensä kirjoitan aika nopeesti ;) Ja kiitti kehuista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4357
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4179
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      41
      4090
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3937
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3259
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3231
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1130
    Aihe