Kyllä oli nolo juttu se Halosen räpvideo, melkein kuolin myötähäpeään sitä katsellessani. Naurettavuuden lisäksi videolla yritettäneen säälittävästi kalastella nuorten ääniä vetoamalla "heidän juttuunsa". En tosin usko että siinä onnistutaan, videon viesti kun on melkoisen ristiriitainen: pukunaiset ja -mies hoilaavat marmorisalin loisteessa liituraitaporukan kataluudesta ja kehottavat nousemaan sorron/zorron yöstä. Kaksinaamaista vai mitä?
Halosen
räppivideosta
31964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Minusta jo tämä Halosen vaalimainos on paskista paskin, tekopyhin ja ontoin vaalimainos, jonka olen koskaan nähnyt. Halosen mummo selittää kuin pikkutyttö "Mää haluisin, että täss paikass ois kaikilla hyvä"
EI OO HYVÄ OLLA!
http://audio.ilo.org/ramgen/ilo/dcomm/english/iloontv/halonen.rm?usehostname
http://www.tarjahalonen.fi/fi/index.php?we_objectID=10758
Kaikki ne tekee tyhmiä mainoksia, ja eihän ne itse niitä päätä. Niillä on tausta porukkaa niitä suunnittelemassa ja käyvät kaiken kiireen keskellä tekemässä mitä käsketään. Ajattelen itse asiaa niin, et Halonen osoittaa tuolla että ei ole niin turhan tärkee hienostelia ja asema noussut päähän, ettei voisi vähä pistää itseensä likoon hassutellen. Olen nähnyt Halosen ihan normaali asioilla kaupungilla. Jonottaa lappu kourassa niinku muutkin, vaikka varmaan sais assistentit asioille tai ohittaa jonon. Jos kissan ruoka on loppu, niin tuulipuku päälle ja pyräys kauppaan. En voisi kuvitella edellisestä pressasta. Tai miten taas jos pressa vaihtuu. Kauhulla ajattelen veron maksajien ryöstöä kun joka reissu tehdää virkaautolla avustjien seuratessa ja niin.. ei mihet enää siltä pallilta alennu itse, se on nähty. Halonen ihan jees. Eka nais pressa ja on pysynyt tietyllä tavalla nöyränä ja tavallisena, mutta löytyy tulta ja tappuraa ku tarvii.
Ja lippalakki päässä kuljetaan kansainvälisissä konferenseissa ynnä muissa EDUSTUStilaisuuksissa. Muumitätimäinen käsilaukku ei häviä edes kunniavartion tarkastuksen ajaksi. Mutta nämäkin ovat sinusta varmasti vain hyviä asioita. Eihän se ole niin justiinsa vaikka muu maailma nauraa päin naamaa, kunhan ei vaan missään nimessä olla "hienostelijoita".
Luuletsä ressu et se on jossain missikisoissa. Eiköhän ne maailmalla ole kiinnostunu sen mielipiteistä enemmän ku käsilaukusta? Olispa kumma ku valtioden päämiehiks pääsis ihmiset jotka mittaa helman pituutta ja muuta jonninjoutavaa paskaa..
Nykyinen presidentti käy kaupassa niin kuin kuka tahansa. Silti piti saada 500000 euron luodinkestävä Ässä-Mersu turvallisuuden tähden. Logiikka pettää aika pahasti.
Luuletko ihan tosissasi, että maailmalla joku on kiinnostunut Haloskan mielipiteistä?
Turvallisuudesta vastaavat ne nämä mersutkin hankkii. On yks ja sama hailee mitä presidentti haluu tai on haluumatta. On olemassa Iso joukko ihmisiä jotka vastaa presidentin turvallisuudesta, riippumatta kuka on pressa. Älä ulise ihan tyjänpäiväistä.
Onpa sen mielipiteet pitäny kiinnostaa aika monessakin paikassa kun kerran on presidentiks päässy. Taas on sille jakkaralle tulioita, joten eiköhän se kerro et Halonen on ollut hyvinkin kiinnostava ku on skaban joskus voittanu.
Asiallinen ja tilanteeseen sopiva pukeutuminen tuskin liittyy mitenkään missikisoihin.
Ja myös sinä veron maksulla osallistut maksamaan palkan sille joka Halosen puvustaa.....
No entä sitten? Ei varmaan liene montaa promillen osaa se kulu koko Suomen verokertymästä.
Valtion päämies/nainen siis tuulipuvussa maailmalle että säästetään veroissa, niinkö meinaat?
Sähän se tässä vaahtoot sen vaatteista ja muust ihan tyhmästä. Mitä väliä sen vaatteista ja ulkonäöstä?! Oot säkin pinnallinen kana-aivo. kävitkö laittaan huulipunat uusiks ku aloit kirjottaan tota kommenttiis... Sanoin vaan et ei se itse päätä kaikkia vaatteitaan, ja varsinki edustustilaisuuksiin. Hauku niitä jotka sen pukee. Ihanku et puhetta ymmärtäis...
En pidä itseäni lainkaan pinnallisena, enkä myöskään käytä huulipunaa, mies kun olen. Korostan edelleenkin tilanteenmukaisen ja asiallisen pukeutumisen sekä etiketin tuntemisen tärkeyttä, koska presidentti on ennen kaikkea Suomen tärkein edustaja maailmalla. Tämä tuskin tekee kenestäkään pinnallista kana-aivoa.
Enkä muuten usko että Halosen taustajoukot olisivat niin käsiä, että käskisivät hänen vetää lippis päähän em. tilaisuuksissa. Toisekseen, kyllä presidentillä tulee olla sen verran selkärankaa että osaa kieltäytyä moisista asuvalinnoista ihan oma-aloitteisesti. Ei varmasti kulje Sauli lippalakissa maailman mantuja mikäli tulee valituksi.
Ei lippis päätä pahenna. Ratkasee mitä on sen sisässä. Ei kulkis sauli lippis päässä.. Se onkin just niitä joitten ylvään egon pönkittämiseen meniski paljon verorahaa. Rohkea pukeutuu niinkuin haluaa, huolimatta siitä että on sinun laisiasi turvan repiöitä.
Puhut kuin akat!
Lienee turhaa enää jatkaa tätä, kun kirjoitustaidoistasikin päätellen sivistyksesi on jäänyt pk-tasolle ja ilmeisesti myös logiikka... Verkkareilla verosäästöjä ja muusta viis. Hienoa, kyllä on ihanaa elää demari-Suomessa.
Ymmärrän toki että yli kolme tavua sisältäviä sanoja on vaikeaa ymmärtää sillä sivistyksellä mitä sinäkin ilmeisesti edustat.
Ja sä se jaksat vaan niistä vaatteista.. siis ei ole kyse vieläkään kauneuskilpailusta tai muotinäytöksestä. Mut tajusit viimein ettei sun helman mittailu saa täällä kannatusta. Suodaan nyt sun laiselle hienolahkeelle vähä haukkumista jos saat siitä paremman mielen. (Nauraa) Hei hei..
Ottiko tunnolle? Heh heh. Mitäs puhut ku vanhapiika.
kommarihenkistä sakkia.. Huomioni kiinnittyi poikkeuksellisen punaiseen huulipunaan ja silmät on sielun peili ja siitä loisti katkeran ja kateelliseen oloinen katse.
-ahdistavia otuksia nuo kateelliset punanutut. glst!
Nyt ymmärrän, miksi suosio on romahtanut
Halosen epäonnistuminen - kaikki huonommin kuin
6 vuotta sitten ja kansa haluaa edustavamman
ja uskottavamman presidentin.
Ja maailmahan ei ole muuttunu kuudessa vuodessa yhtään? Kaikki syy Halosen vai? Mitäs jos kaikki oliskin vielä huonommin ilman Halosta?
Halonen mainostaa itseään häpeilemättä Kansainvälisellä. Tämä huvittaa joitakin, itseäni lähinnä kauhistuttaa.
Wikipedia kertoo, että Kansainvälinen on kuuluisin kommunistinen-anarkistinen laulu. Alkuperäiset ranskalaiset sanat kirjoitti Eugène Pottier (1816-1887) vuonna 1871 ja sävelmän Pierre Degeyter (1848-1932) vuonna 1888. Se käännettiin useille kielille. Venäläinen versio oli Neuvostoliiton kansallislauluna vuoteen 1944, jolloin sen korvasi Neuvostoliiton hymni.
Halosen räp osoittaa kiistattomasti, että äärivasemmistolainen ideologia elää Halosen leirissä yhä vahvana. Tuohon ideologiaan kuuluu mm. vallankumous. Ei ole kommunismin aatetta julmempaa.
Jos haluamme pitää Suomen itsenäisenä, hankkiudutaan ripeästi eroon Halosen kaltaisista. Herätkää ihmiset, ennenkuin on liian myöhäistä.
KANSAINVÄLINEN
1. Työn orjat, sorron yöstä nouskaa,
maan ääriin kuuluu kutsumus.
Nyt ryskyin murtuu pakkovalta,
tää on viime ponnistus.
Pohja vanhan järjestelmän horjuu.
Orjajoukko taistohon!
Alas lyökää koko vanha maailma,
ja valta teidän silloin on!
Tää on viimeinen taisto,
rintamaamme yhtykää!
niin huomispäivänä kansat
on veljet keskenään!
2. Ei muuta johtajaa, ei luojaa
kuin kansa kaikkivaltias.
Se yhteisonnen säätää, suojaa,
se on turva tarmokas.
Eestä leivän, hengen, kunniamme
yössä sorron, turmion,
kukin painakaamme palkeitamme,
kun käymme työhön, taistohon.
3. Lait pettää, hallitukset sortaa,
verot köyhälistön verta juo,
ja köyhän ihmisoikeuskin
ompi tyhjä lause tuo.
Pois jo kansat holhouksen alta.
Veljeyden sääntö on:
kellä velvoitusta, sillä valtaa
ja oikeutta olkohon.
4. On kurjan kurjat kunniassaan
raharuhtinaat nuo röyhkeät.
Ei koskaan tee ne itse työtä,
vaan ne työtä ryöstävät.
Varat kansan hankkimat on menneet
kaikki konnain kukkaroon.
Pois kansa velkansa jo vaatii,
nyt ryöstösaalis tuotakoon.
5. Meit valhein ruokkii tyrannit
mut rauha meille koittakoon.
Nyt lakko tehdään armeijoissa,
aseet pois pantakoon.
Ja jos aikovat nuo kannibaalit
sankareita meistä taas,
niin tietäkööt he, että luodit
silloin kenraalimme saa.
6. Työmiehet, kyntäjät ja kaikki
työkansa joukko nälkäinen!
Maa meidän on ja olla täytyy,
vaan ei laiskain lurjusten.
Nälkä meill’ on aina vieraanamme,
vaan kun korpit haaskoiltaan
me kerran kaikki karkoitamme,
niin päivä pääsee paistamaan.
Sanat: Eugène Pottier (1871)
Musiiki: Pierre Degeyter (1888)
Käännös: Otto Wille Kuusinen, Yrjö Sirola ja Sulo Wuolijoki (1905)
Voiko joku oikeesti paskantaa noin pitkästi.. Ei varmaan muutako kirjoittaja tolla kirjoituksella. Jaksoin lukee kolme lausetta alusta ja oli niin kuiva ja ponneton (epätoivoinen) texsti.. Luuletko että KUKAAN jaksaa lukee kun ei mitään asiakaan???
http://www.tarjahalonen.fi/fi/ota_yhteytta/index.php
löytyy tältä palstalta aikaisemmin. huh huh, siinä teille Suomikuvaa
Voiko huonon pressan & pressaehdokkaan vaalijoukoilta muka odottaa muuta kuin tuollaista hevonkukkua! Ei voi!!
missä Suomella oikeasti on annettavaa maailmalle. Halosen maailmankuva ei varmasti ole nuoruusvuosista paljon muuttunut, vain jalostunut tätä päivää varten.