Olen ajatellut ostaa MB 170 CDi auton, onko tyyppivikoja tai jotain muita ärsyttäviä piirteitä? Onko siinä ketju vai remmi jakopäässä?
mb A170 cdi kokemuksia?
vaihtaisko
4717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ajo-ominaisuudet korjausten jälkeenkin epäilyttävät! Ei ole kyllä henkilökohtaista kokemusta uudesta mallista! Pitkä malli on varmaankin parempi ajettava?!
Sillon ihan hjyva ajaa, kaks isoa ukkoa soppii kyytiin jopa taakse. Moturitielläkin pysyy hyvin mukana, jopa keulilla. Pitää varmaan arvonsa, ota parhaiten varusteltu malli.
Rengasmelu oikeestaan ainoa negatiivinen juttu, noin niinku parin tunnin kokeilun jälkeen; johtunee matalaprofiilisista renkaista.
Tuntuu isolta, vaikkei siltä näytä. Talviajo kokematta.
Jakopäästä ei mitään tietoo, olikohan niin että joku haukkui sitä kalliiksi, tutki aijjempia keskusteluja...
Osta pois.
t: alkukesällä koeajettu -01 versio.
on ketjulla, kuten kaikissa MB:n koneissa. Muut piirteet selvinnevät koeajamalla.
Aakkosissa on tyyppivikana takatukivarsien laakerit. Oma autokaan ei mennyt metriäkään suoraan, mutta vaihdettuani laakerit (maksoi noin 50 juroa/puoli)auto on ihan siedettävä pitemmälläkin matkalla, penkit saisi olla pikkusen paremmat. (Olen ajanut autolla 9 kk / 35 tkm) Kesällä keskikulutus on ollut noin 4.6 l/ 100 km vaihtelevalla ja reippaalla ajolla.