Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Pinseteilläkö?

Sheivaus saa aikaan itselläni kutiavia näppylöitä. Olen ajatellut pinseteillä nyppimistä, mutta onko se kovin terveellistä hygieniasyistä, sillä karvahan lähtee juurineen. Mitä jos karvatuppeen menee epäpuhtauksia? Onko siitä haittaa?
51659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei kannata nyppiä, karvatupet voivat silloinkin tulehtua. Mene vahaukseen kosmetologille, helpointa ja kätevintä.

Äänestä

Ei karvojen nyppimisessä ole mitään riskiä (paitsi, että ehkä saat perwon leiman otsaasi jos kerrot siitä kamuille (jes!)).

Ja ehkä kannattaa huomioida, että karvankasvu nypityllä alueella heikkenee vuosien saatossa. Et voi olla ettet enää hirveetä karvapehkoo saa, vaik sit haluisit joskus. Ainakin kasvavat hennompina...

p.s. vuosien kokemus (tosin käytän myös höylää/karvanpoistoainetta vaihtelevasti)

Äänestä

”Olen ajatellut pinseteillä nyppimistä, mutta onko se kovin terveellistä hygieniasyistä, sillä karvahan lähtee juurineen.”
Kaikki nyppiminen/vahaus/epilointi on ihokarvojen nyppimistä. Itse olen poistanut karvoitusta nyppimällä kivesten alueen monta vuotta. Muuten olen perinteisen ajon kannattaja. Siinä kun kehosta lähtee suuri osa kuollutta orvaskettä siinä samalla.

”Mitä jos karvatuppeen menee epäpuhtauksia? Onko siitä haittaa?”
Siitä on haittaa ja iho voi oireilla, pahin on karvatupen tulehdus. ”Karvatupen tulehdus eli follikuliitti on karvaisilla ihon alueilla esiintyvä tulehdus, jonka tavallisin aiheuttaja on staphylococceus aureus-niminen bakteeri, mutta myös eräät muut bakteerit voivat olla infektion syynä. Ihottuman syntyyn tarvitaan usein muitakin tekijöitä bakteerin lisäksi. Muita mahdollisia aiheuttajia ovat kemialliset aineet, kuten ihonhoitoaineet, öljyt ja tervat sekä iholla normaalistikin oleva Pityrosporum ovale-niminen hiivasieni.”
Lainaus sivulta http://www.tohtori.fi/ihotautilaakari/43.html
Myös nypittäessä ihokarvoja pitää huolehtia puhtaudesta, tämäkin on hyvä suorittaa sanomisen yhteydessä. Lämpimästä ihosta ihokarvat lähtee myös helposti.

Ihokarvojen nyppiminen on vanhin tunnettu karvojen poistotapa, historia tuntee tavan jo ajanlaskumme alkuajoilta.

Äänestä

Mä olen nyppinyt myös pinseteillä. Ei tullut mitään ongelmia. Karvat olivat kaksi viikkoa pois. Iho oli todella sileä. Ennen nyppimistä pesin alapääni huolella sekä pinsetit tietysti myös. Nyppimisen jälkeen kävin uudelleen suihkussa ja laitoin vielä rasvaa parin päivän ajan. Iho punoitti muutaman tunnin nyppimisen jälkeen, mutta mitään näppylöitä ei tullut.

Toisella nyppimiskerralla karvat olivat pois ehkä vain noin 4-5 päivää. En tiedä mistä tämä ero johtui edellis nyppimiskertaan. Ja tällä toisella kerralla tuli myös hiukan punaisia näppyjä. Nyt en ole taas aikoihin nyppinyt mutta meinaan kyllä nyppiä, kunhan ehdin :) Aikaa se vie!

Olen kuullut, että joillakin on tullut ihan märkäpaiseita nypittäessä. Mutta luulen, että tätä voi esiintyä vain jos ei ole hygieniasta huolehdittu hyvin.

Voit ihan huoletta kokeilla nyppimistä. Ei siitä mitään haittaa ole. Muista hygienia!!!!

Äänestä
  • ”Karvat olivat kaksi viikkoa pois. Iho oli todella sileä. ”
    Johtuu lähinnä siitä osa karvoista on lepotilassa ja aloittaa kasvunsa kun muut on pois. Kestää muutamia nyppimiskertoja että kaikki on nypittyjä. Ihokarvan kasvaminen surkastuu nyppimisen tuiloksena.

    ”Olen kuullut, että joillakin on tullut ihan märkäpaiseita nypittäessä. Mutta luulen, että tätä voi esiintyä vain jos ei ole hygieniasta huolehdittu hyvin.”
    Voi kyllä siltikin jos karva ei tule kokonaan pois siis se katkeaa, se voi kasvaa ihon alle. Onnistuneesti nypitty muodostaa pallomaisen pään ja se ei kasva ihonalle.

    ”Muista hygienia!!!!”
    Kaikessa ihokarvojen poistossa on puhtaus pääasia. Puhtaaseen ihoon tehty ihokarvanpoisto ei yleensä ärsytä ihoa, on tietenkin poikkeuksia ja herkkä ihoisia ihmisiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rekisteröimätön kirjoitti:

Sheivaus saa aikaan itselläni kutiavia näppylöitä. Olen ajatellut pinseteillä nyppimistä, mutta onko se kovin terveellistä hygieniasyistä, sillä karvahan lähtee juurineen. Mitä jos karvatuppeen menee epäpuhtauksia? Onko siitä haittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu