Arto Lahti romutti korkeakoulunsa uskottavuuden eilen ala-arvoisella esiintymisellään ykkösen vaalitentissä. Lahti ei edes tiennyt mikä on kuntasektorin yleisin palveluammatti ja esitti, että valtionhallinnosta pitäisi irtisanoa turhana 150 000 ihmistä, mutta hän kyennyt esittämään mistä nämä irtisanotaan. Kun irtisanottavia ei löytynyt, tämä HKKK:n neroprofessori meni vielä vaatimaan, että nämä "erotettavat" 150 000 ryhtyisivät yksityisyrittäjäksi. Tällä tasollako on HKKK:n taloustieteelliset opit?
HKKK:n uskottavuus romahti
Arto Lahti asialla
6342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lahti tosiaan oli täydellinen pettymys eilisessä tentissä. Noissa yleistenteissä hän on jotenkin pystynyt "hämäämään" vetämällä esiin sopivasti harkitusti epäkohtia ja ajatuksiaan. Nyt kun joutui kunnon tenttiin, hän osoittautuikin uskomattoman tietämättömäksi ja suorastaan tyhmäksi. Heh.. hän vertasi pienen yhdistyksen taloushallintoa tai pienyrityksen taloudenhoitoa julkisen sektorin taloudenhoitoon. Uskomatonta ja jokainen kai sen tietää. Voihan siinä päteä muutamat perusjutut, mutta missään tapauksessa ne eivät ole sama asia, ei sinne päinkään. Toinen on mikrotason toimintaa ja toinen makrotason, suurin mahdollinen. Ongelmat ja strategiat ovat aivan erilaisia.
Eikä muutenkaan kuulostaneet tosiaan kovin pitäviltä hänen perustelunsa. Ja tosiaan nuo irtisanottavat, se määrä ja selitykset siitä, miten hommat hoidetaan. Uskomatonta
Mitä me Arto Lahdella tehdään enempää kuin halos-vanhuksellakaan?
onhan meillä kunnon ehdokkaita, ja niistä paras riittää!
Eli Varatuomari Niinistö korvaa mennen tullen kaikki muut!
...ilmeisen hyviä asioita ,jotka toimittaja kyseenalaisti ja Lahti sotkeutui mietteissään.
Varmasti Lahti puhui totta julksen sektorin osuudesta, mutta on tietysti vaikeaa sanoa kansalaisille, että:Hei ,te tuhannet satte potkut, jos minut valitaan??? Vetäähän se hiljaiseksi, mutta antoi miettimistä, miten pitkälle vielä SDP-Keskustan rakentama yhteiskunta tarvitsee rakennemuutosta ja uudelleen järjestelyjä.
Omituiselta kuulostaa suomalaiselle jopa "jumalan siunasta" sanominen. Saatikka uskominen horoskooppeihin...
Tämä Lahti se on niitä suurempia viisaita, jotka ei tosielämästä tiedä mitään. Taidot ehkä voisivat juueri ja juuri riittää Nakkarin hoitamiseen Turussa. Siellähän tunnetusti tyhmemmätkin menestyy. Niin ja tyätysti Salossa.
Yhdyn edellisiin, että oli käsittämätöntä Lahden väite, että julkiselta sektorilta voitaisiin vähentää 150,000 henkilöä. Sehän on aivan järjetön väite ! Lahti menetti uskottavuutensa - knock out -
Sensijaan kiinnitti huomiotani se, että onko yliopistoissamme tosiaan palkkalistoilla jopa 30,000 henkeä ? Jos on, niin se asia heti suurennuslasin alle ja saneerauksen ammattilaiset kehään.
Lahden HKKK:sta eli hän voisi ulkoistaa ensin itsensä. Arto Lahti koki eilen täydellisen tyrmäyksen.