peuraa täyteisellä

ei joo

haluaisin varmaa tietoa tarvitaanko ammuntakoe jos metsästää peuraa täyteisellä. olen epätietoinen asiasta kun toiset sanoo joo ja toiset ei

9

6410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nalle

      Ei tarvita ampumakoe merkkiä,jos täyteisellä ammut peuraa.

      • susi

        tarvitaan ampumakoe merkkiä,jos täyteisellä ammut peuraa.


      • ei joo
        susi kirjoitti:

        tarvitaan ampumakoe merkkiä,jos täyteisellä ammut peuraa.

        kiitos vastauksista "auttaa paljon" taitaa olla taas niitä tulkinta kysymyksiä kun laki sanoo että jos metsästää rihlatulla aseella niin merkki tarvitaa mutta haulikkossa ei ole rihloja niin että se siitä selkeästä metsästyslaista


    • tietoa asiasta

      on joko luet finlexin sivuilta vaatimuksista tai kyselet seurasi puheenjohtajalta, toki poliisillakin on tietämystä asiasta.

      • Brenneke

        Varma tieto elikkä ei tarvita. Ampumakoe pitää suorittaa mikäli metsästää rihlatulla luotiaseella(kivääri), haulikko ei ole rihlattu luotiase(yleensä)


      • erä Jorma
        Brenneke kirjoitti:

        Varma tieto elikkä ei tarvita. Ampumakoe pitää suorittaa mikäli metsästää rihlatulla luotiaseella(kivääri), haulikko ei ole rihlattu luotiase(yleensä)

        Pitää ja pitää!!Ei oel minulta tullut vielä tähän päivään mennessä metässä lupia kyseleen,vaikka olen moottorikelkallakin hirven pyyntiä harrastanut.Eikähän sillä lupa pahvilla ammuta,vaan kyllä se on kuule siellä aseen perässä se roiskija.Riittää kunhan et siinä ihan kylän pinnassa pöyri.


      • ei juu
        erä Jorma kirjoitti:

        Pitää ja pitää!!Ei oel minulta tullut vielä tähän päivään mennessä metässä lupia kyseleen,vaikka olen moottorikelkallakin hirven pyyntiä harrastanut.Eikähän sillä lupa pahvilla ammuta,vaan kyllä se on kuule siellä aseen perässä se roiskija.Riittää kunhan et siinä ihan kylän pinnassa pöyri.

        täällä etelässä on niin pienet piirit että kyttääjä riittä ja jos jotain saat niin kateelliset on heti juoruamassa ku jotkut elämäänsäkyllästynee akat joten siksi on hyvä että luvat on kunnossa ja joskus ottaa selvää noista alvariinsa muuttuvista laista ja asetuksista seurallakin on omat säännöt ja maanomistajilla omia rajotuksia ja mitä vielä helvetilläkös tässä pysyy tavallinen metsästäjä mukana täytyy joskus vähän kysellä lakitekstikin on niin "selkokielellä" kirjoitettu että menee päiviä että saa jonkun asian selvitettyä


    • samalla

      tarviiko peuran tykillä ampumiseen lupaa? Väljyys 76mm.

      • Anonyymi

        155mm on raja, eli sen alle et saa ampua vaikka olisi lupa, hommaa järeämpi putki


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4894
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      86
      1752
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      288
      1602
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1554
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1428
    6. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1187
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1170
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1109
    9. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      1084
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1064
    Aihe