Koiran ruoka ei saisi sisältää mausteita, sokeria, alkoholia, raakaa lihaa (ainakaan sian), keinotekoisia juuston- tai makkarankuoria, raakaa kalaa, raakaa kananmunan valkuaista, raakaa sipulia, suklaata, kaakaota, maitoa, luita, rustoja, suolaa, ksylitolia tai hiivaa.
tämä lista on ollut jokaisessa koirakirjassa mistä olen lukenut, mutta olisiko joku voinut kertoa miksi juuri kananmunan valkuaista ei saa antaa ja miksi ei juuri raakana??
myös oman pentumme pentupaketin (vuosi sitten) ohjeissa sanottiin ettei saa antaa myöskään perunaa, mihinkäs tämä liittyy!!!
(olen kyllä myös muissakin ohjeissa löytänyt saman tiedon->onko tämä vain rotukohtainen kysymys siis tuo peruna???)
kiitos jo etukäteen vastauksista!!!
tämä lista on ollut jokaisessa koirakirjassa mistä olen lukenut, mutta olisiko joku voinut kertoa miksi juuri kananmunan valkuaista ei saa antaa ja miksi ei juuri raakana??
myös oman pentumme pentupaketin (vuosi sitten) ohjeissa sanottiin ettei saa antaa myöskään perunaa, mihinkäs tämä liittyy!!!
(olen kyllä myös muissakin ohjeissa löytänyt saman tiedon->onko tämä vain rotukohtainen kysymys siis tuo peruna???)
kiitos jo etukäteen vastauksista!!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikkien koirakirjojen ohjeita ei kannata ottaa vakavasti.
Tässä muutamia selvennöksiä noihin juttuihín...
"raaka kananmunan valkuainen on vaarallista koirille" - se sisältää tiamiinia, tuhoaa elimistöstä tiettyjä vitamiineja, mutta on vaaratonta syötettynä keltuaisen kera. Ei haittaa jos koira syö esim yhden valkuaisen viikossa. BARF ruokinnassa kananmuna annetaan raakana kokonaisuudessaan enkä ole tähän päivään mennessä kuullut yhdenkään koiran kuolleen...
"raa'assa sian lihassa on trikiinejä, siksi se on syötettävä kypsennettynä" - totta, mutta vain osittain. Kotimaista elintarvikelaatuista sianlihaa voi syöttää huoletta raakanakin koiralle. Villisian ja ulkomainen sianliha täytyy kypsentää.
Kaikki muutkin elintarvikelaatuiset lihat ovat koiralle erinomaista ravintoa!!! kuten sisäelimetkin!
" ei raakaa kalaa" - korjaus ei raakoja petokaloja, muuten raakaa saa syöttää kerran pari viikossa. BARF ruokinnassa kala annetaan raakana.
" ei maitoa" - kaikkien koirien vatsa ei kestä maitoa, mutta hapanmaitotuotteita aika monenkin. Omat koirani syövät ilman minkäänlaisia ongelmia raakaa pastöroimatonta maitoa suoraan maatilalta.
" ei luita, ei rustoja" - miksi ei? Raakoina turvallisia syöttää ja luonnollista ravintoa. Tottumatonta täytyy toki vahtia. Kypsien luiden syöttäminen on kiellettyä, ne voivat sälöytyä ja vahingoittaa suolta.
" ei suolaa"- ei suolaa ylenpalttisesti, pari kolme merisuolaraetta kattilalliseen puuroa on vain hyväksi.
"ei perunaa"- ei perunaa RAAKANA eikä keitettynä isoina paloina. Pieni määrä pehmeänä soseena on sallittua.
Sen sijaan miksi ei saa antaa
mausteita
- koira ei tarvitse niitä, jollain voi mennä maha sekaisin. Yrtit sallitaan.
sokeria
- koira ei tarvitse sitä. ei kuitenkaan haittaa jos koira syö vaikka sokeripalan viikossa. Hampaat reikiintyy kuten ihmisilläkin
alkoholia
- koiran maksa ei käsittele sitä samalla tavalla kuin ihmisen, voi saada myrkytyksen
keinotekoisia makkaran ja juustonkuoria
- muovia, suolitukosvaara
raakaa sipulia
- ei myrkyllistä, mutta kaasuuntuu vatsassa, aiheuttaa siis rankkaa pieremistä
suklaata
kaakaota
-molemmat myrkyllisiä
ksylitolia
- laskee verensokerin vaarallisen alas, myrkytysvaara
hiivaa
- paisuu ja aiheuttaa suolessa käymistä. Voi olla kohtalokasta.
niin no nämä peruna ja valkuais ohjeet annettiin ihan kasvattajalta...
tiedän ettei perunaa siis antaa, mutta se että mistä se johtuu?!? eikö koiran elimistö sulata oikein ja liittyykö se jotenkin tärkkelykseen!!!
(no onneksi tuo valkuias juttu ei ollut pahempi kun olen joskus antanut ihan raakana ruoan mukana kananmunaa)
vaarallista ole, mutta koiran elimistö ei saa siitä mitään irti, jos on isoina paloina.
Tulee sulamatta ulos ja on vaan turhaa vatsantäytettä.
Soseena koira pystyy sitä paremmin käyttämään hyväkseen.
Koirani syö nappuloita, merkkiä pirkka.
Sen lisäksi koirani syö sitä ruokaa mitä perhe sattuu milloinkin tekemään, ja hyvin menee alas, muun muassa juuri tänään lihapullia ja perunaa :)