Kohta on 2000 km lasissa ja eka öljynvaihto häämöttää.
Mutta mitä öljyä suosittelette koneelleni?
Ovi menee vähän huonosti kiinni, mistä saan "tähtiavaimen", millä voisi lukon vastakappaletta hieman säätää?
Kuskin penkinlämmittäjän nappi ei palaudu. Pitää härnätä ruuvimeisselillä tai avaimella. Kiva. Kaipaan Volvon jämäköitä keinukytkimiä.
Polttoainemittari "valehtelee". Väliin on mittari puolessa, ja seuraavalla kerralla lähtettäessä menovettä onkin enemmän!
Onko "ajotietokoneeseen" luottamista? Lähinnä kulutusnäyttö?
Tässä jotain palaan astialle kun on aihetta.
Mikä öljy uudelle HDi:lle?
12
1687
Vastaukset
- hdit
Minä käytän 5W40 Teboilin Diamondia (halvempaa kuin Mobil 1) ja vaihdan max. kympin välein. 0W Voisi olla parempaa, mutta kun se on niin pirun kallista, ja käytännössä minulla ei tule kylmäkäynnistyksiä kun auto on aina roikassa. Käsittääkseni kaikki tunnetut täys'synteettiset on laadultaan hyvin lähellä toisiaan ja on lähes sama mitä merkkiä käyttää.
- Topias
Käytä mitä lystäät, kunhan se on tunnettua merkkiä ja et osta sitä marketista tai halpahallista. Autotarvikkeita myyvät liikkeet ja huoltoasemat, erikoisesti öljy-yhtiöiden edustamat, myyvät nykyään kaikki enemmän kuin tarpeeksi hyviä tuotteita jotka sopivat varmasti myös sinun uudelle autollesi. Suosittelen kuitenkin synteettistä öljyä ja viskositeetti 0W-30 mieluummin kuin 0W-40 tai 0W-50, koska Suomen olosuhteet eivät ole koskaan niin kuumat, että korkeampaa kuuman pään viskositeettiä todella tarvittaisiin.
Etenkään dieselmoottorissa. - Topias
Tarkoitatko tähtiavaimella Torx avainta? Torx avaimia saa yksittäisinä tai sarjoina kaikista autotarvike- ja työkaluliikkeistä sekä huoltoasemilta. Jos tarvitset Torx-avaintasi vain lukkojen säätämiseen, sinun kannattaa ostaa yksi erillinen ja vain siihen siihen sopiva tarkalleen oikean kokoinen hylsy (vääntiö ja varsi sinulla varmaan on?)ja maksaa siitä vähän enemmän.
Laatu säästää rystysiä.
Osta sarja jos joudut kiertämään paljon monen eri kokoisia Torx-ruuveja. Mutta älä haksahda supermarketlaatuun, se kostautuu takuuvarmasti.
PS. Käytä aina suojakäsineitä kun käsittelet ruuveja ja muttereita. Sekin säästää rystysiäsi. - Toyotan kuljettaja
Vie autosi huoltoon, niin pysyy takuukin voimassa...
- jp
uudessa autossasi on takuu jota voit käyttää hyväksesi. Mrkkihuollossa säätävät oven ja vaihtavan lämppärin kytkimen kunhan otat yhteyttä sinne.
- Topias
Eräs öljyvalmistaja markkinoi nyt takuuta joka kattaa kaikki moottorin voitelemat osat 6 vuotta tai 350.000 km.
Edellytykset: uusi auto tai enintään 3vuotta/60.000 km.Öljynvaihdot tehtävä valtuutetussa liikkeessä ja huollot merkkihuollossa.
Harkitsen vakavasti tuota mahdollisuutta, koska ajan noin 50.000 vuodessa.
PS. Jos ole ajanut vasta 2000 km, kuten kerrot, ei sinun tarvitse vielä pitkään aikaan huolehtia öljynvaihdosta.- Sami Laaksoharju
Autoiluun liittyviä ihmeaineita on myyty maailman sivu. Milloin magneetteja bensaletkuihin ja milloin teflonia moottoriöljyyn jne. Henk koht en ole vielä tavannut toimivaa ihmeainetta ja tässäkin tapauksessa tarjous haiskahtaa tietoiselta riskinotolta. Kun tuotetta on saatu myytyä tarpeeksi ja takuuvaatimuksia alkaa satamaan, voikin kääriä pillit pussiin ja poistua markkinoilta vähin äänin.
- Pösöttäjä
Sami Laaksoharju kirjoitti:
Autoiluun liittyviä ihmeaineita on myyty maailman sivu. Milloin magneetteja bensaletkuihin ja milloin teflonia moottoriöljyyn jne. Henk koht en ole vielä tavannut toimivaa ihmeainetta ja tässäkin tapauksessa tarjous haiskahtaa tietoiselta riskinotolta. Kun tuotetta on saatu myytyä tarpeeksi ja takuuvaatimuksia alkaa satamaan, voikin kääriä pillit pussiin ja poistua markkinoilta vähin äänin.
Kysymyksessä ei ole ihmeaine, jotka yhteisesti tuomitsemme, vaan ymmärtääkseni oikeaa moottoriöljyä. Merkki on Valvoline. Maailmalla melko tunnettu merkki, luulisin.
Tsekkaa TM 1/00 s. 74, niin tiedät enemmän :) - Topias
Pösöttäjä kirjoitti:
Kysymyksessä ei ole ihmeaine, jotka yhteisesti tuomitsemme, vaan ymmärtääkseni oikeaa moottoriöljyä. Merkki on Valvoline. Maailmalla melko tunnettu merkki, luulisin.
Tsekkaa TM 1/00 s. 74, niin tiedät enemmän :)Valvolinea valmistaa tietääkseni alkujaan amerikkalainen nyk. monikansallinen öljy-yhtiö, jonka tuotteita on ollut markkinoilla niin kauan kuin minä muistan (siis ainakin 30 vuotta, jopa enemmän).
Jos se yhtiö lupaa takuun niin siihen voi luottaa vuorenvarmasti kuin allakan tekstiin.
- arpooottaja
Täyssynteettinen 5w/30 ?
- öljyt
Hei.Missä sijaitsee vm 2000,1.9td peugeot boxerissa moottoriöljyn lisäys aukko?auttakaa maalikkoa...
- voisiko_olla
Voisiko se olla siinä öljytikun alla olevassa "säiliössä" ?
Jos siitä lähtee kansi irti niin itse kokeilisin kaataa siitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637