nokkaketju/jakopään ketju

suski

onko nokkaketju ja jakopäänketju sama asia???
tarkottaako et jos on jakopää ketjulla niin kampiakselilta menee ketju nokalle/nokille asti??ku en tajua et mul on sierra 2.0i doch vm92 ja et siin on nokat ketjulla ja jakopää hihnalla.please kertokaa mulle miten homma oikein menee???

12

4841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      jakopään ketju ovat sama asia. Ketju siirtää kampiakselin pyörintäliikkeen nokka-akselin pyörintäliikkeeksi. Ketjun lisäksi muut siirtotavat ovat hammashihna, hammaspyörät, kuningasakseli ja epäkeskot tangot, siirtotavan nimen vei dementia (käytetty NSU:ssa).
      Jakoketjuna on käytetty joskus hammasketjuakin. Ketjuja on ainakin yksi- ja kaksirivisiä.

      • Jamppa1

        sitten on tälläinen harvinaisempi rakenne mitä ainakin vag ja porsche käyttää moniventtiilikoneissa: Niissä hihna pyörittää toista nokkaa, joka pyörittää sitä toista nokkaa ketjulla. Fordista en tiedä, voi olla sama systeemi?

        Mielenkiintoinen variaatio tuosta rakenteesta on tuossa meitin Audin v8:ssa, siinä on yksi hihna ja kaksi ketjua. Eli 4 nokkaa ja 32 venttiiliä.


      • suski

        jotka on hihnalla/ketjulla???ymmärtäisin varmaan vähän paremmin...esim.eikö bmw 325 e36 ole ketjulla..


      • Myyntiesite?
        suski kirjoitti:

        jotka on hihnalla/ketjulla???ymmärtäisin varmaan vähän paremmin...esim.eikö bmw 325 e36 ole ketjulla..

        Jospa menisit lähimpään BMW-kauppaan ja ottaisit sieltä uusien mallien esitteet.

        Olisiko sana kirjasto tuttu? Siellä on pitkä rivi autojen korjausoppaita täynnänsä kuvia.


    • on tullut

      siitä että käyttövoimaa "jaetaan" vesipumpulle, syöttöpumpulle dieseleissä,sekä tietenki nokka-akselille. Sanonta "jako sekaisin" taas on vähän perusteita vailla. Pitäs tietenkin sanoa ajoitus sekaisin.

      Vai onko tuolle jako- sanalle jokin muu selitys ?

      • se alapää

        en kehtaa paremmin vastata kun ei ole virka-aika.


      • jakopäätä käytetään

        vesipumpun pyörittämiseen? No joo välillisesti ehkä.


      • Nätäkin vahkeitä..
        jakopäätä käytetään kirjoitti:

        vesipumpun pyörittämiseen? No joo välillisesti ehkä.

        Jossa jakohihna pyörittää vesipumppua,eli kannattaa vaihtaa pumppu hihnanvaihdon yhteydessä.Porsche 944,928.Kyseisissä laitteissa on 2 hihnaa,toinen pyörittää nokka-akselia,toinen tasapainoakseleita,joita 944:sessa on 2 kpl.


      • nelitahtisessa

        Jakopää jakaa kampiakselin pyörimisnopeuden kahdella nokka-akselin pyörimisnopeudeksi. Siitä sana jakopää. Jos siis kampiakseli pyörii 3000 r/min, nokka-akseli pyörii 1500 r/min nelitahtikoneessa.


      • Tyyristä
        jakopäätä käytetään kirjoitti:

        vesipumpun pyörittämiseen? No joo välillisesti ehkä.

        vaikkapa monissa volkkarin tdi-koneessa ja opelin bensakoneessa hammashihna pyörittää vesipumppua. Jos vesipumppu ko. myllyissä leikkaa kiinni, jako sekoaa ja koneeseen tulee täystuho.


    • sellasta tietoa,

      se on erittäin salaista ja valikoitua tietoa...

    • diplinssi

      4-tahtisessa työkierto (imu, puristus, työ, poisto) kestää 2 kampiakselin kierrosta. Nokka-akseli pyörähtää silloin kierroksen. Kuten siitä linkistä näkyy, nokka-akselissa on 1 nokka joka venttiilin kohdalla ja avaa venttiilin (tönii suoraan tai vivun välityksellä auki ja jousi palauttaa kiinni) kerran joka kierroksella ja huomaa, juuri tietyllä hetkellä (imuventtiili auki imutahti..). Siksi kampiakselin ja nokka-akselin välillä on ketju tai hammashihna (ei kiilahihna). Kampiakselin ja kannen yläpuolisen nokka-akselin väli on pitkä, joten ketjua tai hihnaa pitää pitää tukea väliltäkin joko pörillä tai laahaimella. Muuten väpättäis ja menis poikki.
      Tai tehdään useammalla ketjulla, kuten Sunny-92 1. ketju kampiakselilta väliakselille (kahden pyörän ympäri). 2. ketju toiselta välipyörältä imu- ja pakonokka-akselille (3 pyörän ympäri).

      Niinsanottu työntötankokone: Fiesta-85:ssä nokka-akseli kampiakselin vieressä, joten 1 lyhyt ketju. Huonona puolena nokalta pitkät työntötangot keinuvivulle, joka painaa venttiileitä auki. Enemmän edestakaisinliikkuvia massoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      34
      3174
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2575
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2554
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1796
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1526
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1281
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1238
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1219
    9. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1136
    10. Arvasin että sen profiilin takana on sinä

      Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉
      Tunteet
      13
      1090
    Aihe