Mitä on tapahtunut? Siirsin viisi toimivaa tiedostoa kansiosta toiseen ja nyt minulla ei ole käyttöoikeutta näihin tiedostoihin...ei voi siirtää uudelleen eikä nimetä eikä mitään muutakaan? Käytössä Windows XP ja pääkäyttäjän käyttöoikeudet, muita käyttäjiä ei ole määritelty.
Suojattu kansio
Epäilyttävää
3234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mene kansion asetuksiin välilehdelle "näytä" ja poista rasti: "käytä yksinkertaista tiedostojenjakoa"
Sitten klikkaa kansiota tai tiedostoa hiiren oikealla ja "suojaus" välilehdellä klikkaa "lisäasetukset". Siellä vaihda omistajaksi itsesi.
Suurinpiirtein noin se meni!
Kiitos! kansion saan nyt tuolla ohjella omaan hallintaa, mutta kansion sisällä olevat tiedostot eivät vieläkään ole omassa hallinnassa. Nyt yritän vaihtaa kansion sisällä olevien tiedostojen suojausta (ominaisuus ikkunasta)niin saa ilmoituksen: "Sinulla ei ole oikeuksia muokata tai katsoa nykyisiä oikeusasetuksia jne..."?
Juu toimipas, kunhan osasin oikeaan paikkaan laittaa käyttäjän!!
KIITOS!!!!!