Vajaa 120 000km ajettu -00 406 Hdi, eka katsastus, ja k-arvo(savutus) liian korkea(3.7, yläraja 3.0). Tuntuu mystiseltä, ei vie löpöä, eikä öljyä, silmämääräisesti ei savuta. Löytyykö tyyppivikaa/muuta syytä. Ilmanputsarin aion vaihtaa, vaikkei ihan ikäloppu olekaan. Takana oli myös aurausvarsien pallonivelet löysät.
Hdi k-arvosta kiinni katsastuksessa
ketuttaa
74231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kun menet seuraavan kerran mittaukseen, niin aja 5 km. esim. kolmosvaihteella kierrokset punaisen rajoilla. Lähtee karstat ja arvot on alle yhden.
Vielä kun laitat tankkiin dieselpolttoaineen lisäainetta joka puhdistaa suuttimet ja poistaa karstaa niin johan on arvot kohdallaan.
taitaa riittää tuo kierrätys yksinkin! en nyt ihan noin kauan huudattaisi, vain sen verran että ei enää savuta. jos savutus ei lopu eikä ilmanputsarikaan auta niin sitten todennäköisesti on suuttimissa tai ilmamäärämittarissä vikaa.
Itse kun ajaa kaupunkiajoa pääasiassa niin huomaa hyvin kun välillä lähtee rajummin niin kyllä sieltä aina pikkasen pöllähtää harmaata savua joka lienee putkeen kertyneitä hiukkasia.
Juu Dieseleissä on senvarran avara putkisto että normaali ajossa nokea kertyy helposti melkoisesti. Tuo Pomppaus K-arvo testissä kertoo joko likaisesta ilman putsarista tai hiukan liian leppoisista ajotavoista. Muistakaa kenkäistä aika-ajoin kunnolla jotta noki poistuu putkesta. Itselläni on nickin mukainen auto ja senkin kanssa oli ennen ongelmia k-testissä kun ed omistajan ajo tyyli oli liian leppoisa, kerran kaksi 1 tkm matkalla kun repäsee kierrokset 4 trpm korviin niin ongelmaa ei enää esiinny(vaikka normaali kiihdytyksessä valtatielle) ajotavan vaikutus savu arvoon oli 2,4-5,5 tasosta 0,9-1,1 tasolle.
tekivätkö monta mittausta ja vähenikö savu jälkimmäisillä mittauksilla?
kerro vielä, mittasivatko kierrosluvun oljytikun aukosta?
Kävin katsastuksessa pari viikkoa sitten ja arvot oli 2.8, 2,6 ja 2.5 - siis kolme eri mittauskertaa.
Kaupungissa tulee käytettyä aika usein kierrokset huipputehon kierroksilla ja ajo on muutenkin moottoritieajoa, kierrokset koko ajan vajaassa kolmessa tonnissa... Pisti minuakin ihmetyttämään moiset arvot.
olis kiva tietää vaikuttaako toi kierrosten käyttö paljoa kulutukseen? itse olen huomannut että jos useammin käyttää huippukierroksia niin kulutus nousee n. litran, puoltoista satasella.
miten oli sen mittauksen kanssa, ottivatko oljytikun aukosta kierrokset? meinaan tulee ikävä homma poistaa välijäähdytin aina katsastuksen ajaksi jos aukovat konepeltiä. noh, eka katsastus on ens syksynä ja sitä seuraava kolmen vuoden päästä, joten ne vielä jaksaa.
Kulutuksista: suurin 6.4, keskiarvo 5.7, pienin 4.8.
'Normaalilla' motariajolla kulutus on ollut nyt kesällä noin 5.8-6.1, talvella pari desiä vähemmän pl. kovat pakkaset (kitkat alla). 4.8 on maanajon (~1000km@80km/h) tulosta.
Kierrokset mitattiin lohkon sivuun kiinnitetyllä anturilla. Niillä oli (Tre, hervanta) tupakansytyttimeen kytkettävä anturi, mutteivät saaneet sitä pelaamaan.