Olkaamme hänen kaltaisiaan.
Kävikö Jeesus suviseuroissa?
Ei käynyt
9606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lehtimajan juhlilla ja pääsiäis juhlilla ainakin.
Niin, eihän silloin suviseuroja vielä ollutkaan.
Kuka muistaa, milloin on ollut ensimmäiset suviseurat? Ainakin ne ovat olleet tunnettuja eri nimellä, Isot seurat.
Jeesus olis todella mielenkiintoinen vieras suviseuroissa. Minäpä uskon, että tullessaan sinne hän kiinnittäisi ensimäiseksi huomionsa tupakkakioskiin ja kaataisi sen nurin.
Hän varmasti sanosi:"Tuollaista saastaa ei pidä Isäni valtakunnassa oleman!"
Niin, se tuoksu pitäisi miellyttää Herraa itseään.
Entä jos haistaan tupakalle ja savulle. Tuskin se miellyttää Jumalaa.
Näin Raamatun mukaan.
PS: Pyhä Henki ei asetu savupiippuun.
Haisee paljon voimakkaammin, kuin missään muistamissani suviseuroissa. Siis tällä palstalla noiden kysyjän kaltaisten tupakkaongelmaisten läheisyydessä.
Kun olet jo noin ikävaari, niin oletko sinä välttynyt tupakan kiroilta elämässäsi.
Tupakka on seurakunnan ongelma ja se tulisi poistaa. Ei ole mitenkään mieltä ylentävä näky, kun seurapaikoilla käryytellään, mikä on erittäin maailmallinen pahe.
Ja kun siihen sortuu yks jos toinenkin nuori, josta tulee sitten ikävä ongelma.
Kerran tuli viereeni seurapenkissä istumaan nuoria miehiä, jotka tuoksahtelivat niin voimakkaasti nikotiinille, että mun tuli paha olla.
Piti vaihtaa paikkaa saarnan alussa, kun siinä ei kertakaikkijaan voinut olla.
Tällä palstalla muutamat innokkaat kyselijät ovat kovasti houkutelleet.
Minäkin olen joskus vaihtanut paikkaa, kun eteen on tullut tupakkamies.
Ei terve parannusta tarvitse, vaan sairaat.
Näin opettaa Jeesus, joka meni aterioimaan syntisenkin kotiin.
Älkää tuomitko, ettei teitäkin tuomittaisi.
Jeesuksen tärkeitä opetuksia. Mitä tekee vl-liike. Tuomitsee toisia ihmisiä helvettiin ja karttelee muita ihmisiä, jotka eivät heidän lahkoonsa kuulu.
Jumala sen tekee ja Raamattu antaa todistuksen siitä. Jos uskonne on, että kaikki pelastuu, niin uskokaa rauhassa se. Onko kenties niin, että ette oikein itsekään niin usko, koska niin monia kiusaa se opetus, että on vain yksi oikea usko.
Jos en uskoisi,että on yksi ainoa oikea usko, hakisin sellaisen helpon opin, että ei tarvitsisi kilvoitella sielunvihollista vastaan, vaan saisin vapaasti viettää elämäni niinkuin helpointa on välittämättä Jeesuksen opetuksista. Mutta koska uskoni on se, että vain oikeassa uskossa pelastuu, haluan kulkea Jeesuksen opetuksen mukaan ja silloin se tarkoittaa sitä oppia mitä VL julistaa.
Herra on läsnä.