matkamittari pimeni

eli auto on v70 uusikorinen 2001. Mittari on mallia km ja 2xtrippi. Näyttö pimeni täysin. Mikä avuksi?
32418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

meni rikki, osta uus auto.

Äänestä

eli sun mittarista on palanut poltin. Se on 1,2w lasikantapolttimo, jonka saat lähimmästä autotarvikeliikkeestä. Hintaa on n. 0,5 euroa.
Mittaristo on helppo irroittaa ja vaihtaa poltin.
Otat ihan ensin avaimet pois virtalukosta, tämä on tärkeää! Sitten poistat muovisuojuksen rattiakselin ympäriltä, ja vedät mittariston kehyksen itseesi päin irti. Sen jälkeen mittaristo on kiinni 4 torx ruuvilla, ne irti.
Mittarin takaa irroitat sähköliittimen, niin mittaristo on kädessäsi. Polttimot ovat muovikannalla kiinni, irtoavat kääntämällä. Vaihdat ostamasi polttimon vanhaan kantaan ja se on SIINÄ! Kokoat päinvastaisessa järjestyksessä.

Äänestä
  • Ok! Mittari pelittää taas ja oli todella helppo homma. Käyttöautossa olisivat varanneet ajan kyseiselle toimenpiteelle huh,huh. Itseltä meni 5min kyseiseen toimenpiteeseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi mittariko kirjoitti:

eli auto on v70 uusikorinen 2001. Mittari on mallia km ja 2xtrippi. Näyttö pimeni täysin. Mikä avuksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu