Koska Ruotsissa erotetaan yksi Suomen kielen murre omaksi kielekseen eli meänkieleksi, niin vastaavasti olemme päättäneet nimittää ruotsinkielistemme murteen heänkieleksi erotukseksi Ruotsin kielestä.
Toivomme tämän nimityksen yleistyvän samaan tyyliin kuin on käynyt, aikanaan niin vastustetun, pakkoruotsi-nimityksenkin yhteydessä.
Toivomme tämän nimityksen yleistyvän samaan tyyliin kuin on käynyt, aikanaan niin vastustetun, pakkoruotsi-nimityksenkin yhteydessä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suomenruotsin puhujat ovat maantieteellisesti satoja kilometrejä kauempana Ruotsin ruotsin puhujien kieliyhteisöstä kuin Pohjois-Ruotsin suomen puhujat suomenkielisestä kieliyhteisöstä.
Edellisellä on meri välissä,pari sataa kilometriä.
Jälkimmäisellä pari sataa metriä leveä joki jonka yli pääsee talvella kävelemällä.
Kyllä jo tuon tosiasian perusteella jokainen kielitieteilijä tietää,että suomenruotsi on eriytynyt kauemmamksi ruotsista kuin Pohjois-Ruotsin suomi suomen kielestä.
Mutta kun rkp:lle kaikki,tiedekin on politiikkaa kuin muinaiselle kommunistipuolueelle Neuvstoliitossa. Ja molempien kannatuskin on samaa luokka mutta silti aina hallituksessa vaalien lopputuloksesta huolimatta.
Neuvostoliittoon tuli sitten vallankumous ja kusetus loppu. Milloin Suomeen tulee enemmistödemokratia. Seuraavat eduskuntavaalit on ensi vuonna. Sen jälkeen vihdoin?????
Munsalan soutukerhoon. Ja kun ja jos veneet loppuu, niin sitten käpykaartiin !! ;)
Kun, joku osasi verrata suomenruotsiamme Ruotsin meänkieleen nimittämällä sitä heänkieleksi. Täytyy sanoa, että osui ja upposi: onnittelut!