B-luokan leffa meinaa myös leffaa jossa tehdään pilaa massiivisuudesta / kaupallisuudestaym... ta...

deepstarsix

tuollaista vaan,näin aluksi joillekkin aloittelijoille riittänee.Tuollaisten leffojen kanssa vaan helposti sotkee käsitteet ja muut,yhdistää vääränlaiset leffat toisiinsa,erehdykset annetaan anteeksi,sen jälkeen voi vasta olla sujut Been kanssa.

5

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • deepstarsix

      esim B-''määritys''leffat:
      kill bill vol.1
      riiviöt the gremlings
      the critters
      lissää tulloo noissa juttuja joista äsken mainitsin.

      • fur

        B-leffahan ei alunperin tarkoittanut että ko.leffa olis ollut mitenkään huonompi.. se vaan tarkoitti että kun USA:ssa varsinkin autoleffateattereissa esitettiin yleensä 2 leffaa kerralla, niin se B-leffa oli se jälkimmäinen... (joskus se oli jopa parempi kuin se A-leffa)


      • DeepStarSix
        fur kirjoitti:

        B-leffahan ei alunperin tarkoittanut että ko.leffa olis ollut mitenkään huonompi.. se vaan tarkoitti että kun USA:ssa varsinkin autoleffateattereissa esitettiin yleensä 2 leffaa kerralla, niin se B-leffa oli se jälkimmäinen... (joskus se oli jopa parempi kuin se A-leffa)

        niinpä ei leffoja pysty niin vaan erittelemään,juuri sen takia kannattaakin perehtyä kaikenlaisiin.Esimerkit 2:
        mitkä liittyvät siis edelliseen tekstiini....
        Creepshow,Creepshow 2,Children of the corn 2 johon on haettu kulttileffan arvoa.Hammaslääkärit,kun nyt puhutaan sisäpiirivitseistä niin pistetään nyt tänne sitten myös Little Nicky.Lisää tulee......


    • DeepStarSix

      the Blues Brothers,jossa kaikki mahdolliset 70-luvun lopun ja 80-luvun alun juntti U.S.A kaahailu leffan peruskliseet ja juonen etenemistä liian paljon helpottavat (jutut).Punaniska meininkiäkään ei ole unohdettu.
      Darkman on myös tuollainen Aan Bee leffa.Viittauksia koko populaari sarjakuva genreen,Batman,monster sarjakuvat,yleensäkin sellaiset joissa''pieni'' ihminen löytää itsensä.Jopa Sam''Saw'' Raimin edellisiin leffoihin viitataan Dark Manissa...katsokaa yksityiskohtia tarkasti niin löydätte muutamista hänen leffoistaan yksityiskohtia...esim...Ed...Samaa kamaa koko leffa kuin 80-luvun toimintasankari buumi (kokonaisuudessaankin)Bad Tastessa kokonaan B....on taas Peter Jacksonin lapsuus....ja sen tuomat B-sarja kujeet....samaa kamaa ohjaaja George Lucasin kanssa....kummatkin koostavat B-materiaalin uuteen uskoon,pitävät sen osittain Beenä mutta lisäävät siihen vaan nykyaikaiset tehosteet.Tähtien sodastakin löytyy viittauksia vanhoihin B ja A seikkailusarjoihin....Galacticaan,ehkäpä jopa vähän Star Trekkiä ja Oz-maista satuilua....Oz kyllä hoitaa hyvin puppeteer osansa imperiumin vastaiskussa ja jedin paluussa.Jedin Paluuhan on puhdasta satua ja fantasiaa,tietyssä muodossa ne ovat yhtä ja samaa.Kummassakin kyse yksilön löytämisestä/kasvamisesta.

    • DeepStarSix

      elikkä lainaavat tai suorastaan varastavat toistensa ideoita,pistäväy niitä omiin leffoihinsa ennen kuin ne ilmestyvät tietyiltä henkilöiltä.Unohdettujen kaavojen mukaan rakennettuja.Tehty aivn oikealla tavalla siis joskus tietyn kaavan mukaan,niissä yhdistyy sarjakuvat,musiikki,jonkinasteinen anarkia ja osassa on kyseessä vaan näytön paikka,että järjetön leffakin voi toimia lähes loogisella tavalla.Massiivisissa leffoissahan on vaan pelkkä massiivisuus ja niistä näkee Hollywood glamourin mitä pitää olla jokaisella hyväksytyllä näyttelijällä,hyvä esimerkki on leffa gaalat ja vastaavat palkintojen jako tilaisuudet niillä ei ole juurikaan tekemistä itse leffojen kanssa vaan kysessä on trendi jutut joka on muodista suurinta Hollywood kuvioissa.Näyttelijä ei periaatteessa saa epäonnistua ei leffassa eikä sen ulkopuolella,heitä valvotaan kaikkialla.Jokaiselle jutulle pitää olla jonkinmoinen merkitys.Valtaa näyttelijällä on ihan mihin vaan...oli se sitten politiikkaa tai muuta.Vaiko oletteko ihmetelleet sitä että miten tunnetun näyttelijän elämä näyttää ja se saadaan aina kuulostamaan onnelliselta.....kaikki on luotua.Yksikin virhe niin se on siinä sitten.....vaihda duunia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4198
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      115
      2752
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2252
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1913
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1566
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1420
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      73
      1360
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      146
      1307
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe