Mulla on joku gernin kaks pyttynen kompura ja pitäs saada tietoo mitä öljyä siihen pitäs laittaa vai onko sen niin väliä?
öljyt kompuraan
GERN
72029
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kestovoidellut laakerit kampiakselilla.En itsekään uskonut ennenkuin näin.
Näitä pikkasia kompuroita on kahdenlaisia.Osa tarvii sen öljyn ja sitten toiset ei.Mullakin tuo pikkukompura ei tarvitse öljyä,toki mulla on isokin.Eihän puimurin putsauksesta tule mitään noilla tekohampahien putsaukseen tehdyillä pikkukompuroilla.Ja pikkukompura on oikein kiva kun pitää lisätä autonrenkaaseen tai polkupyöränrenkaaseen ilmaa.
Jos se on kaksisylinterinen, ja jos siinä on oljytikku, niin kyllä siellä luultavasti kuuluu öljyä olla. Kompura ei ole kovin kriittinen öljystä. Hae marketista kymppikolmekymppistä tarjousöljyä. Tai laitat sitä, mitä sattuu kotona olemaan.
Tämä on juurikin semmonen pikku kompura jossa on öljyt. Kiitokset kaikille vastanneille, kyllä tää nyt tarpeeks selvitti pöljän päätä.
ja suositus on sae 30!
... samaa moniasteöljyä, jota autosi moottorissa käytät. Kompuran öljytilavuus on muutaman desin, joten kustannus ei ole kohtuuton.
Ainakin omassani (ei Gern) käyttöohjeen suositus on SAE 30, mutta jos kompuraa aikoo käyttää kylmässä, niin 10W-30 tai jopa 5W-30 ovat sopivampia.