poikaystäväni kertoi mulle pari viikkoa sitten ensimmäistä kertaa haluavansa tehdä itsarin.. Olin aika järkyttynyt.. Se sanoi et sitä vaan masentaa koko ajan eikä mikään jaksaa kiinnosta.. Kertoin sille miten paljon sitä rakastan ja välitän siitä ja neuvoin sitä menemään lääkäriin puhumaan asiasta mut se kieltäytyi.. Sit se on välillä mulle tosi ilkeä, koska itsellään on paha mieli.. En enää tiiä mitä voisin tehdä.. Sillä muuten kaikki on hyvin elämässä, hyvä työ, todella hyvät tulot, paljon ystäviä jne, mut silti se on masentunut.. en vaan ymmärrä.. Sitten se ei enää puhunut siitä nämä 2 viimeistä viikkoa ja luulin jo että masennus meni ohi, mut sit tos pari päivää sitten taas alkoi puhua masennuksesta.. Ei sillä itsellään ole kai mitään ongelmia mut sen ystävillä, mut en vaan ymmärrä miten jonkun toisen ongelmat voi vaikuttaa noin paljon omaan elämään..:/ Oisko jollain neuvoja.. En itekään jaksa sitä kohta enää, kun se huutaa mulle jatkuvasti jne.. eikä hymyile enää eikä mitään.. mut en voi sitä jättääkään kun rakastan ja haluan auttaa..
Masentunut poikaystävä..
surullinen.
91083
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mielestäni poikaystäväsi on masentunut ja tarvitsee apua. Hänen pitäisi itse ymmärtää mennä lääkäriin. Jos uhkaisit jättää hänet ellei hän mene lääkäriin - auttaisiko ? tai että tulisit mukaan vastaanotolle.
mitään uhkaile, mut en mäkään kovin kauan enää jaksaa,kun muakin kohdellaan huonosti, kyl mä ymmärrän et jos on huono olo niin ei jaksa olla mukava kellekään.. mut tuskin se suostuis menemään lääkäriin..:/
puhua poikaystäväsi vanhemmille tai jollekin muulle hänen läheiselleen noista itsemurha-ajatuksista, sellaiset pitää aina ottaa vakavasti.
Sinun ei tarvitse sietää huonoa kohtelua, kerro hänelle rehellisesti miten pahalta sinusta tuntuu hänen itsemurhapuheensa ja pahan olon purkaminen sinuun. Sano suoraan, että hänen pitää hakea apua, sitä voi hakea alkuun vaikka ihan terveyskeskuksen kautta, jos kynnys psykiatriseen hoitoon tuntuu liian korkealta.
oon mä puhunut sen kans siitä ja sanonut kaiken tuon jo monta kertaa, mut ei auta.. en viitsi sen äidille siitä puhua kun en oo niin hyvissä väleissä sen kanssa..
..haluat auttaa poikaystävääsi selviämään masiksesta, ja et voi puhua hänen äidilleen mieti kenelle poikaystävän sukulaiselle/läheiselle/tutulle voit kertoa. Kaikki keinot pitää käyttää. Sitäpaitsi mitä tekemistä on "väleillä", kun noin vakavasta asiasta on kyse?
Sano poikakaverille että kokeillaan ravitsemusterapiaa. Ei mitään alkoholipitoista puoleen vuoteen ja seuraavia lisäravinteita kehiin.
magnesium
kalsium
d-vitamiini 2000 IU:ta/pv
kalaöljyä
bevitabs b-vitamiini päivässä
c-vitmiinia
Laadukasta ruokaa, ei eineksiä, paljon vihanneksia ja hedelmiä. Myös paljon ulkoilua ja auringossa(valossa) oloa. Kesällä kannattaa vähentää tuo d-vitamiini 1000 IU:n jos on paljon auringossa.
Uskon että tuolla ainakin lievittyy. Masennus on aika pitkälle ravitsemuksellinen ja elämäntapaongelma. Kuukauden kuurin jälkeen voi alkaa jo helpottamaan.
no se syö kyl aika paljon roskaruokaa jne.. mut tuskin se nyt rupeais muuttamaan ruokavaliota.. sen verran laiskakin.. mutta yritän nyt kuitenkin selittää sille..
kiitoksia tiedosta!:)
Ole hyvä. Ja onnea yritykselle ja sano poikaystävällesi että kyllä se aurinko sieltä joskus alkaa paistamaan.
Noista lisäravinteista tuo d-vitmaiini on kaikkein tärkein.