Uskonnon luonnonhistoria osoittaisi,että jumalallisella kokemuksella on juurensa psykoaktiivisten kasvien ja sienten käytöllä.
henkilö,jolla on "vahva intohimo joko naiseen tai johonkin suureen ideaan" on sokea kaikelle paitsi tuolle intohimolle.
Täydellisen uppoutumisen mielentilaa,joka on hyvin tuttu kuvataiteilijoille,urheilijoille,pelureille, muusikoille,sotilaille ja hurskaille rukouksissa.
Jotain hyvin samaa voi liittyä seksiin ja tiettyjen huumeiden käyttöön.
Tuon tilan tekemä vaikutus riippuu ihmisen kyvystä kadottaa itsensä,uppoutua hetkeen: kyky jota voi harjoitella keskittymään suureen olentoon(vrt jumalaan) tai jossain itäisissä perinteissä suureen tyhjyyteen.
jos kuvitellaan että tietoisuus on eräänlainen linssi jonka läpi tarkkailemme maailmaa.Näkökentän voimakas supistaminen näyttää siis tekevän mahdolliseksi nähdä hyvin kirkkaasti ja korostuneen selvästi se vähä mitä nähdään,kun taas ulkopuolelle jäävä yksinkertaisesti jää pois.
USKONTO ON OOPPIUMIA
5
381
Vastaukset 5
- TUO
on kuultu sata kertaa tuo sama väite keksi jotain uutta ÄÄLIÖ...
- uskov.
Usko on tavallista arkielämää, elämää sen parhaimmassa kauneudessaan. Saat ihailla luontoa sen kaikessa kauneudessaan, auringonlaskuja yms. ja tietää että Jumala on sen tehnyt!
- seven
Sekoitat uskonnon ja hallusinaatiot toisiinsa. Tällaista tapahtuu, kun lähtee arvostelemaan jotain ilman perehtymistä asiaan.
- Liina
"Uskonto on oopiumia."
Karl Marxin väite oli tämä: "Uskonto on massojen oopiumia, josta on vapauduttava." Neuvostoliitossa tuo väite vääntyi muotoon:" Uskonto on oopiumia kansalle."
Entäpä jos uskonnollisuus on geenissä, kuten Tieteen Kuvalehden jutussa kerrotaan? Yhdysvaltalainen geenitutkija Dean Hammer uskoo, että hän on löytänyt perintötekijän, joka ohjaa ihmisen herkkyyttä uskonnollisuudelle. Hän on sitä mieltä, että geenistä on ollut etua lajinkehitykselle. Se on antanut myös kyvyn rauhanomaiseen yhteiseloon.
Jutun mukaan geeni lievittäisi kuolemanpelkoa. Monien tutkijoiden mukaan puhuu henkisyyden ja uskonnon geneettisen perustan puolesta sekin, että uskonnollisuutta esiityy kaikissa tunnetuissa ihmisyhteisöissä, vaikka ne olisivat kuinka eristätyneitä hyvänsä.
Tässä linkki:
http://www.tieteenkuvalehti.com/polopoly.jsp?d=157&a=2884
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831664
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391243Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i126985Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku29883S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant32825Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀41778KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi14694Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁68680Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul29666Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk69640