Loppusyksystä pesin ja vahasin autoni perusteellisesti. On ensimmäinen talvi uuden autoni kanssa menossa ja kyselisin pesuohjeita/vinkkejä. Käsin olen menossa pesemään. Autoani peittää aikamoinen suola/kura kerros. Mistä lähden liikkeelle ja ennenkaikkea millä aineilla? Kiitos.
Auton talvipesu käsin
Buf-Dragon
72872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihmettelen aika lailla, pesetkö autosi vasta nyt syksyisen pesun jälkeen. Luulis, että uutta autoa pestäis vähän useammin. Itse pesen auton vähintään kerran viikossa sisältä ja ulkoa perusteellisesti, n. 2-3 tunnin projekti.
Ekaks kannattaa käyttää jotakin liuotinainetta. Itse käytän liuotinta, jota myydään valmiina suihkepulloissa. Suihkutan ainetta joka puolelle autoa ja sen jälkeen huuhtelen pellit vedellä, kovalla paineella, puhtaaks liasta ja kurasta. Ehkä painepesuriakin vois tässä käyttää, itselläni ei ole siitä kokemusta. Sitten vaan ämpäriin autoshampoota ja vettä ja käteen pehmeä pesusieni, jolla auton pesee. Sen jälkeen huuhtelu vedellä ja huolellinen kuivaus säämiskällä, jotta pelti kiiltää eikä siihen saa jäädä kuivuneita vesipiskoja. Jotkut eivät kuivaa autoaan pesun jälkeen ollenkaan tai kuivaavat huolimattomasti, ja sen jäljen kyllä huomaa selvästi. On tietysti muistettava myös, että aluvanteille on oma sienensä ja vanteetkin on putsattava kirkkaiksi. Jos vannesieni ei meinaa mahtua vanteitten koloihin, hammasharjakin on hyvä apu. Rekisterikilvet ei tahdo joskus loskakeleillä lähteä puhtaaksi tavallisella autoshampoolla, mutta hammastahnalla lähtee! :) Käytän yleensä Bemarin omia pesuaineita: autoshampoota, vannepesuainetta ja sisäpesuainetta, jota voi käyttää, kun putsaa pölyjä kojelaudasta yms.
3 lasta ja vaimo pitävät huolen siitä ettei ylimääräistä aikaa juurikaan jää. Työtäkin on tehtävä, mutta joo, kiitti vinkeistä kuitenkin. Pesisin kyllä useammin jos kerkiäisin =)
kyll meillä auto on käyttöä ei
kiillotusta varten!!!!
eikä enää nykyään maksa tolkuttomasti. Halpis-pesureissakin on auton PESUUN ihan riittävästi painetta. (massan irrotus vaatii enem.)
Lisävarusteina saa pesureihin käteviä harjoja.
Kuulemiin!
vastauksen sait. Itse teen lähes samoin, paitsi etten ole vielä käyttänyt hammasharjaa. Ja tahtoo pesuvälitkin olla pitemmät, mikä on tietysti huonompi asia talvella. Voithan kokeilla harjatonta automaattipesua joka toinen kerta.
pyrin pesemään autoni ainakin kaksi kertaa vuodessa. Keväällä ja syksyllä. Samalla vahaan sen. Autoni on vasta teini-ikäinen, täyttää ihan kohta 17 vuotta. Pelleissä ei vielä ruostetta, muualla on kyllä.
Painepesurin omistavat tuttavani sanovat, ettei sillä lika irtoa, vaatii mekaanista hankausta jollakin. Vesi kyllä kuulemma menee tiivisteitten ohi kaikkialle minne ei saisi (mm. pyöränlaakerit).