Vuoden olen omistanut 206 GTi:n ja sanonpahan vain että olen tyytyväinen. Mitään vikaa ei ole ollut, auto menee eteenpäin ja lujaa! Parasta pösössä on ajettavuus! Kohta on taas kesä ja pääsee kurvailemaan hiljaisille, syrjäisille ja mutkaisille asfalttiteille :)
GTi
6
1133
Vastaukset
- Sami Laaksoharju
Hyvä auto tuo 206:Gti on, mutta varkaita se jotenkin kiinnostaa: esim. "poppikoneet ja sisätilan lämmittimen varkaat tahtoo viedä pois", kannattaa asennuttaa hälytin. ps. 206 GTI:ssä kannattaa eristää se huohotinputki ja käyttää koneessa 0w30 öljyä, maskiin peugeot merkin viereen niihin ritilöihin kannattaa laittaa jokin suoja ettei ajoviima jäädytä huohotinta kun se nyt on sellaisessa paikassa... Toivottavasti Maahantuoja pyytää GTI:t huohotinputki eristyksiin. LVI-liikkeistä kannattaa ostaa sellaista vesijohtoeristettä ja sillä eristää tuo putki.
http://netti.nic.fi/~slaaksoh/206gtmotor2.jpg- 206gti
Täytyy varmaan tehdä siten tuolle huohotinputkelle, jos vaikka tekisivät huollossa sen.
Nyt kun savu on laskeutunut, niin 60 % varmuudella vaihdan vm. 2001 olevaan GTi:hin. Onhan se hyvä auto, silloin kun se toimii ja pääsee taas Peugeot assintancepalvelun piiriin. Onneksi näissä uusissa GTi:ssä on paremmat penkit kuin vm. 99.
Mitenköhän tuo 206 HDI pitäisi lastuvirityksistä, olishan sekin yksi vaihtoehto GTi:lle?
Jos ei Peugeot niin Audi tai Seat, mutta kyllähän tämä leijona on ollut tosi mukava, etenkin se 106 GTi. Ei muuta kuin autokaupoille. :) - Sami Laaksoharju
206gti kirjoitti:
Täytyy varmaan tehdä siten tuolle huohotinputkelle, jos vaikka tekisivät huollossa sen.
Nyt kun savu on laskeutunut, niin 60 % varmuudella vaihdan vm. 2001 olevaan GTi:hin. Onhan se hyvä auto, silloin kun se toimii ja pääsee taas Peugeot assintancepalvelun piiriin. Onneksi näissä uusissa GTi:ssä on paremmat penkit kuin vm. 99.
Mitenköhän tuo 206 HDI pitäisi lastuvirityksistä, olishan sekin yksi vaihtoehto GTi:lle?
Jos ei Peugeot niin Audi tai Seat, mutta kyllähän tämä leijona on ollut tosi mukava, etenkin se 106 GTi. Ei muuta kuin autokaupoille. :)Niissä on kans huohotin ongelmia ja paljon ! Varsinkin volkkarin 1.4 16v moottori on herkkä ! Tiedän useita tapauksia joissa golfista on jäätynyt huohotin ja öljyt tuleet pihalle ja kone leikannut kiinni. Ikävää todeta että maksumieheksi saksalaismerkissä jää auton omistaja "80/20 % säännöllä !
- Ex-GTI
riivaa GTI Peugeotteja? Huohotinputki jäätyy... Luulin, että nämä jutut olisivat jo historiaa Pököteillä.
Minulla oli 205 GTI 1.9 ja se heitti öljyt n. kerran talvessa pihalle (tikusta) kun huohotinputki jäätyi tukkoon. Jätin auton suosiolla kotiin kun pakkasta oli -15c ja alaspäin. 405-malleissa jossa oli sama 1.9-kone, oli putkeen pistetty lämpövastus joka esti tukkeutumisen. Uudet öljyt / peitto edessä eivät minulla ainakaan auttaneet... mutta toivottavasti nämä ongelmat saadaan pois 206:sta! - Sami Laaksoharju
Ex-GTI kirjoitti:
riivaa GTI Peugeotteja? Huohotinputki jäätyy... Luulin, että nämä jutut olisivat jo historiaa Pököteillä.
Minulla oli 205 GTI 1.9 ja se heitti öljyt n. kerran talvessa pihalle (tikusta) kun huohotinputki jäätyi tukkoon. Jätin auton suosiolla kotiin kun pakkasta oli -15c ja alaspäin. 405-malleissa jossa oli sama 1.9-kone, oli putkeen pistetty lämpövastus joka esti tukkeutumisen. Uudet öljyt / peitto edessä eivät minulla ainakaan auttaneet... mutta toivottavasti nämä ongelmat saadaan pois 206:sta!Ei ongelmaa ole 206 1.1, 1.4, 1.9D, 2.0Hdi, ja 1.6 malleissa. Eikä tiedossani ole kuin yksi tapaus 206GTI:stä jossa on huohotin jäätynyt! mutta ennakkoon annettu varoitus ehkäisee tuon ongelman, kun putkeen laittaa eristeen... Tuota huohotinputken jäätymistä on nykyään todella monessa merkissä: esim. Volkkareissa (ja saman puljun muut merkit), mersussa, opelissa, fiatissa, Peugeotissa, citroenissa, toyotassa, mazdassa jne...) Öljyillä vaan on suuri merkitys tässä ongelmassa.
- Anonyymi
Up.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka343514- 113138
- 1422932
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032635Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742605- 441435
Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61308Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3961145Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos501043Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6900