Muutin syksyllä Turkuun ja nyt olisi se aika vuodesta että pitäisi alkaa stressaamaan kesätyöpaikasta. Opiskelen insinööriksi, joten hakusessa olisi sellaiselle sopivaa paikkaa.
Olisko jossain listaa isommista yrityksistä tai voisiko joku luetella eniten työllistäviä yrityksiä? MOL:sta olen katsonut jo.
Olisko jossain listaa isommista yrityksistä tai voisiko joku luetella eniten työllistäviä yrityksiä? MOL:sta olen katsonut jo.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Insinööriopsikelija ja etsii firmoista listoja täällä? Ei tullut mieleen kysellä koulusta? Vaikutat niin avuttomalta että tuskin paikkaa saat...ei millää pahalla!
Katos ihmisiä me kaikki vaan ollaan.
Töitä löytyy Turusta varmimmin seuraavista paikoista:
- Leaf
- HK -ruokatalo
Ehkä joku muu muistaa lisää..
Tuolta voit hakea eri toimialojen yrityksiä
http://www.turunseutu.net/intratad/home.nsf/pages/ba
www.inoa.fi
www.020202.fi
Onnea työnhakuun!
Kyseiset tehtaat ei kyllä enää tänä päivänä työllistä ketään edes vakituisesti. Ellette uutisista ole sattunut huomaamaan, niin molempien tehtaiden tuotanto Turussa ajetaan alas.
http://www.martinsillangrilli.fi/tyopaikat.html
Se taitaa riippua hieman opiskelemastasi insinöörialasta, mihin kannattaa hakea. Mutta yleensä ottaen ehdotan esim. Wärtsilä (?), Akerin telakka, Metso... rakennusfirmoista tulee mieleen Skanska. Bioalaa kannattaa miettiä myös, kaippa turus jotain sen alan kesätöitä voisi löytyä, esim. lääketehtaat, sairaaloiden tms. huoltopuolelta. Kaupungin kiinteistöpuoli ja puhetaanapidon, vedenpuhdistuksen tms. puolella voisi myös ottaa. Kaupungilla on kait sivustoillaan tiedot rekrytoinnista - ja sähköinen lomakekin.
Nämä ovat nyt tällaisia heittoja, mutta kokeilehan jos tärppää.