jo , tän pitäis olla asiallinen palsta josta nuoremmat vois ammentaa oppia ja kokemuksia , niit totuudenmukaisia !
Kaikkihan sen tietää että kitkat ovat kompromissirenkaat , kyllä niillä varmasti pärjää jotenkin mutta tilannenopeus täytyy osata todellakin asettaa kohdalleen aina ja tätä ei nuoret ymv osaa tehdä !
Itselläni on kitkoista vaan välttävää sanottavaa , määrätyissä olosuhteissa todella hyvän tuntoiset ja tietty paljalla asfaltilla ei miellyttävämpää vaihtoehtoa ole mutta KOKONAISUUTENA ne on vaan välttävät . Luojan kiitos en kitkoilla ole joutunut tositilanteeseen koskaan , muutama ystäväni on nöyränä joutunut myöntämään että matkustajia oltiin kun piti jotain paniikissa tapahtua .
Kyl meilläpäin oli 4 vuotta sitten kovakin kitkabuumi mutta nastarenkaisiin ovat kuulemma monikin kantapäänkautta palanneet ?
Nykynastat tutkitusti kuluttavat 60% vähemmän tiestöä kuin vanhanmalliset sellaiset , hiljaisetkin osaavat olla ainakin GYn rengasmallit (ug400 ja ug500 olleet alla myös) !
Kokeneille Poikamiehille kitkat ovat ihan hyvä vaihtoehto , he osaavat homman ... muille turvallista matkaa nastoilla toivottaa hän
Kaikkihan sen tietää että kitkat ovat kompromissirenkaat , kyllä niillä varmasti pärjää jotenkin mutta tilannenopeus täytyy osata todellakin asettaa kohdalleen aina ja tätä ei nuoret ymv osaa tehdä !
Itselläni on kitkoista vaan välttävää sanottavaa , määrätyissä olosuhteissa todella hyvän tuntoiset ja tietty paljalla asfaltilla ei miellyttävämpää vaihtoehtoa ole mutta KOKONAISUUTENA ne on vaan välttävät . Luojan kiitos en kitkoilla ole joutunut tositilanteeseen koskaan , muutama ystäväni on nöyränä joutunut myöntämään että matkustajia oltiin kun piti jotain paniikissa tapahtua .
Kyl meilläpäin oli 4 vuotta sitten kovakin kitkabuumi mutta nastarenkaisiin ovat kuulemma monikin kantapäänkautta palanneet ?
Nykynastat tutkitusti kuluttavat 60% vähemmän tiestöä kuin vanhanmalliset sellaiset , hiljaisetkin osaavat olla ainakin GYn rengasmallit (ug400 ja ug500 olleet alla myös) !
Kokeneille Poikamiehille kitkat ovat ihan hyvä vaihtoehto , he osaavat homman ... muille turvallista matkaa nastoilla toivottaa hän
Vastaukset 17
Vanhimmat
Taas sinne tehtaan linjalle töihin.
Jos huippu nasta ja kitka laitetaan rinnakkain on
helppoa,nasta pitää paremmin jäällä ja meluaa enemmän.
Pari kertaa olen päässyt kokeilemaan väittelyn jälkeen autoa jossa on nastat ja joiden nimeen omistaja vannoo ja tuomitsee kitkarenkaat,tulos:
Vanhat,kovettuneet,puolikuluneet ja liukkaat kun
luistimet,ei mitään jakoa kunnossa olevien kitkojen rinnalla.
Tarkoitus oli sanoa:Jos ajelet etuveto autolla,
vähänkään on järkeä päässä,etkä seikkaile keväisin
sivuteillä sulamisvesien jäätyessä ei voi olla mitään ongelmia nykyaikaisilla kitkoilla jotka
säilytät oikein ja uusit esim.5v välein tai kun
mennään alle 5mm.
Jos olet epävarma,otat nastat ja sama juttu uusimisen ja säilytyksen kanssa.
Niillä uusilla hienoilla nastarenkailla ei ole mitään virkaa ensi talvena jos säilytät auringonpaisteessa ja kuumassa.
Itsellä nyt nastat,suurimman osan ajoistani ajan
kitkoilla eikä mitään ongelmia/yllätyksiä ole ollut.
Jos vilkaiset testejä(TM),parhaiden kitkojen
jääpitokin taisi ohittaa huonoimman nastarenkaan
eli pitäisikö puhua renkaan laadusta yleensä
eikä siitä onko piikkejä vai ei ?
Jotkut ostelevat pinnattujakin ja ylpeilevät kun
on uudet nastarenkaat-kuitenkin mikä tahansa
huippurengas(myös kitka) menee useimmissa ominaisuuksissa ohi.
Miksi ylipäätään kinastelua käydään,jokainen ajaa millä lystää ja paljon esim.moottoritie ajoa ajava
joutuu miettimään sitäkin montako nastaa on jäljellä kun tahkoaa sulaa tietä työkseen ympäri
talven.
"Vanhat,kovettuneet,puolikuluneet ja liukkaat kun
luistimet,ei mitään jakoa kunnossa olevien kitkojen rinnalla."
"ei voi olla mitään ongelmia nykyaikaisilla kitkoilla jotka säilytät oikein ja uusit esim.5v välein"
Olen huomannut, ettei noilla kovettuneilla kitkakäppyröillä ole mitään jakoa naapurin uusien nastarenkaiden kanssa. Molemmilla on V70 Volvot. Harmittaa. Pitää hommata AWD.
Kun tuo VT3 on aina sula ja Tre-Hki väliä
kihnuttaa työkseen ei montaa viikkoa pysy nasta
iskussa.kitkoilla meno on hiljaista ja liukkaita
sillointällöin mutta hyvin pysyy liikenteen mukana.
Melukin on tärkeä pointti,se rasittaa ja väsyttää.
ja suorite 130-150 tkm/v
, näistä kitkojen haukkujista ei ole ajanut metriäkään moisilla renkailla. Tiukkoja tilanteita on sattunut enolle, naapurille, työkaverille, yms. urbaanilegendan suorittajalle.
No, kertomuksessa tiukka tilanne on ollut aina läsnä ja siitä selvitään vain ajokokemuksen ja -taidon turvin. Paitsi tietysti se ärsyttävä naapuri, joka ajaa autonsa näreikköön. Mikä on sille ihan oikein.
Joka tapauksessa syy tapahtuneeseen löytyy aina vääränlaisista renkaista. "Kitkat tappavat". Väärien renkaiden lisäksi muita hyviä syyllisiä ovat tutkimusten mikaan sää, suolaamaton tie, tienpitäjä, kukkahattutädit ja viherpiipertäjät.
Myönnän, että itselläkin oli aikoinaan ennakkoluuloja kitkoja kohtaan. Sitä kun tottuu jollakin renkailla ajamaan, alkaa pitää niitä ainoina mahdollisina. Eihän kitkoilla voi ajaa, eihän niissä ole nastoja. Ja ne nastathan tekevät renkaasta talvirenkaan.
No, 6 vuotta sitten ostin työkaverilta käytetyt kitkat välikelin renkaiksi, etteivät nastat kuluisi syksyllä, kun välillä on lunta ja välillä pitkiä aikoja sulaa. Ajattelin kokeilla missä vaiheessa joutuu vaihtamaan Oikeat Talvirenkaat alle.
Ei ole vielä tullut eteen sitä päivää.
Oikea talvikeli ei ole tuottanut mitään ongelmaa. Jäinen tai luminen tie ei tuota mitään ongelmaa. Ainoa paikka, jossa huomasin pidon olevan huonompi, on keväinen jää. Vettä lainehtivan jään päällä pito ei ole aivan niin hyvä, kuin (uusilla) nastoilla.
Tosin en minä jäällä ajelekaan, tuon kokelun lisäksi.
hyvin yksiselitteinen :
Liikenneturvan kanta kitka vai nastakeskusteluun on selvä .
Turvallisuusinsinööri Matti Koivurovan sanoin :
- Kyllä meillä on aina ollut se kanta, että nastarenkailla Suomessa pitää ajaa. Siitä ei ole minkäänlaista epäselvyyttä.
http://www.koeajo.tv/index.php?227
Ruotsissa kuolee vuodessa 1800 ihmistä nastojen takia. Hyvin tyypillistä nastapelleiltä: tuijotetaan vain omaa napaa ja tapataan samalla satoja ihmisiä. Minä, minä, minä ja vieläkerran minä.
Jos kitkat on hengenvaarallisia, eikös ne olis helppo kieltää?
Laki vaan pystyyn, kun näyttöä vaarallisuudesta kerran on.
Nimittäin yksi insinööri sanoi silmälasit päässään ja poplari yllään, että.... Ja tuon raportoi tunnetusti objektiivinen koeajotv...
Sponsored by nasta.
Miten ne tappavat? Irtoavat renkaasta ja osuvat ihmisiin kuolettavasti???
Valitsekoon ihmiset omien tarpeiden mukaansa kitkat tai nastat. Pääasia on että renkaat ovat HYVÄT
Vaihdoin tällä viikolla nastarenkaat alle uusien kitkojen tilalle. Michelin x-ice/ north. Ainakin omassa autossa ( takavetoinen ESP,ABS ym) kitka on kaikissa muissa olosuhteissa parempi paitsi märkä jää. Myös pakkasjäällä kitka on erinomainen. Muutaman kerran kitkoilla äkkitilanteessa jännittänyt että pysähtyyköhän tämä ollenkaan, märkä jää. Valoissa pakkaskelillä kitkalla pääsee paremmin liikkeelle ainakin kaupunkialueella jossa nastat naarmuttavat jään. Tarkoitus ajaa nastoilla kevääseen jolloin taas kitkat alle. Keväällä toisaalta märkää jäätäkin on tarjolla. Siis molemmissa malleissa puolensa, nasta kuitenkin pahimmissa tilanteissa parempi.
parhaat kitkat on nastarenkaiden tasoa pidossa, esim nokian RSI!
Halpoja kitkoja tai "keskieuroopan kitkoja" ei kannata ostaa jos haluaa parhaimpia ominaisuuksia liukkaille keleille.
Esim Tuulilasin testissä nokian RSI pysähtyi jäällä nopeammin, kuin mikään nastarengas, sekä suoriutui jääympyrästä nopeimmalla ajalla.
Mutta tosiian, näitä todella hyviä kitkoja on vain muutama.
Heh.. tästä "keskustelusta" näkyy mikä on tilanne: yksi ainoa kitkapelle väittelee täällä eri nimimerkeillä... Noin toimii kitkapelle kun ei uskalla lähteä autolla tien päälle, kirjoittelee täällä suut ja silmät täyteen paskaa kun on mokannut perinpohjin ostaessaan kitkat. Noohh, säästyypähän tuollakin kitkapellellä pitkä penni kun bensan polttamisen ja kolaroimisen sijasta istuu kuula punaisena ja hampaat irvessä hakkaamassa näppistä...
eli:"istuu kuula punaisena ja hampaat irvessä hakkaamassa näppistä...".
Tämän talven ollut alla halpiskitkat (195/55-15, 298 euroa töineen). Ajot pääkaupunkiseudulla, ei mitään ongelmia. Muut ovat kyllä olleet tientukkoina. Hiljaisemmat kuin kesärenkaat, nautinnollisia ajohetkiä.
kitkat rules..
Sen myönnän. (suurin osa-homma)
Mutta jos nastasedällä on syvempää tietoutta asiasta, niin kai se sitten on niin.
Tänään muuten tein epätieteellisen pikagallupin matkalla oman auton luo. Näkyi olevan about yhtä paljon kumpaakin sorttia renkaita.
Niin, minulla on nykyisin nastat, kun muijan mielestä ne on turvallisemmat.
Näin sanoo siis henkilö, joka on ajanut autoa viimeksi v.1985.
Ihmisillä on taipumus pitää asioita muuttumattomina. Jos rengaskokemukset kumpuavat 60-luvun Trelleborg-renkaasta, voi hyvinkin kuvitella, että vain nasta tuo pitoa talvella.
Harvalla fanaatikolla on todellista kokemusta vastustamastaan asiasta. Vääräuskoinen on vääräuskoinen.
Eikä sillä kitkarenkaalla tarvitse itse ajaa, kun tietää, että se on huono...
nastapelle on oikeassa.