Kasvatuksessa kuivuneet kotelot

perhostelija

Miksi aina, kun otan kasvattamieni toukkien koteloitumisastian sisälle kylmiöstä tähän aikaan, pieni osa koteloista on kuivahtanut keksinrapeiksi? Aivan eri lajeja ja sukuja, ja kumminkin osa saman lajin koteloista aivan eläviä, potkivaisia (takaruumis pyörii) ja kuoriutuvat normaalisti.
Ja tämän delanneen marginaaliryhmän kotelot ovat
sisältä täynnä kuivaa, jauhomaista mössöä...
Avaan ne pöntön yllä ja huuhtelen menemään, sitten desinfeeraan käteni.
Mutta mulle tulee mieleen jonkinlainen HIIVA... Voiko jokin hiivasieni tms tappaa koteloita?

2

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Nilla

      mutta home voi aiheuttaa tuollaista. Itse toukka on saattanut olla infektoitunut homeeseen tai johonkin muuhun tautiin.

      Luultavimmin kuitenkin toukka on nääntynyt rasitukseen. Se on ollut "huonossa lihassa" koteloituessaan ja koteloitumisen rasitus ja sen jälkeinen kudosten uudelleen rakentuminen on näännyttänyt toukan hengiltä. Useimmilla toukillahan koteloituminen alkaa hormoonien erittymisestä ja se ei välttämättä tapahdu toukan kunnon (siis lihavuuden) mukaan vaan esimerkiksi toisten toukkien erittämien feromonien tms. seurauksena.

      Joskus omissa kasvatuksissani porukassa pysyttelevien kehrääjäntoukkien koteloituminen tapahtuu hyvinkin samanaikaisesti ja silloin ryhmässä olevat hitaasti kasvaneet toukat (pienet)koteloituvat samanaikaisesti kuin hyvin kasvaneet (isot) toukat. Näistä yleensä ne pienet kuivuvat talven aikana (usein jo ennen talvea!).

    • vesi

      Eiks sisälle tuodut, esim. lasipurkissa säilytettävät kotelot aika ajoin tarvitse vettä, jotta ne kehittyvät normaalisti. Selitys on yksinkertainen: sisäilman kosteus ei riitä, eivätkä kotelot saa luontaista sadetta jne.

      Eli kotelot tulee säännöllisesti suihkuttaa esim. kasveille käytettävillä käsisuihkuttimilla. En ole niin suuri perhosasiantuntija, että voisin tarkoin sanoa, kuinka paljon kotelot vettä tarvitsevat, mutta pari kertaa kuukaudessa voi riittää riippuen siitä, millaisessa ilmankosteudessa toukat haluaa telvehdittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      82
      1363
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      913
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe