Iranista tulee vielä ongelma. Maan presidentti julistaa, että Israel pitää hävittää ja samaan aikana maa kehittää kiivalla tahdilla ydinasetta. Nykyinen presidentti pitää yliopistoilla palopuheita politiikkansa puolesta. Iranissa on menossa samanlainen kansankiihotus ja varustautuminen kuin aikoinaan Natsi-Saksassa. Jos jotain aiotaan tehdä niin sen aika olisi nyt.
Iranista
Palle
8361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Iranin uho on pelkkää lihasten pullistelua, kuten Saddamilla kun esti joukkotuhoaseiden tarkastukset. Molemmilla on tavoite pelotella vihollisia. Jos Iran tosissaan haluaa ydinaseen, ei ole temppu eikä mikään ostaa sitä mustasta pörssistä, sen varran laajalle entisen NL:n alueen ydinaseet ovat kadonneet.
jos sinne joku maa menee ihmetteleen ni täällä hipit alkaa kiljuun ja metelöimään...paras ku iran räjäyttäis koko planeetan..kuka sinne väliin menis? yk ja nato ei mee..iso paha usa?
Iranin pressa tekee siten, mitä länsimaat eniten yrittävät estää. Se arvostelee Israelia, mutta ei väitä, että se pitäisi hävittää. Lisäksi se pyrkii suurvaltojen joukkoon, jossa on se riski, että epävakaa lähi-Itä saa liikaa voimaa. Iranilla on siteitä siihen, vaikka se ei itse olekaan fanaattinen. Rohkea mies, joka näyttää muodostavan Neuvostoliiton seuraajan vastavoimana USAlle. Ne ongelmat tulevat siitä, että länsimaat eivät saa sitä mitä haluavat.
Iran on ollut vuosisadat ulkomaisten miehittäjien vallassa - nyt he ovat vapaita ja itsenäisiä. USA on toimittanut kansainvälisistä sopimuksista välittämättä ydinaseita sen ympärysvaltioihin Israeliin, Pakistaniin ja ilmeisesti myös Saudi-Arabiaan, Turkkiin, jne. (laivaston mukana koko alueelle). On enemmän kuin suotavaa, että Iran omistaa ison arsenaalin myös. Hyytyisi tuo painostus aika tavalla.
Uskomattoman typerä olet "analyytikko" kun on oikein aivopesty punikki niin jopa ydinaseet ovat ovat hyväksi !
Onhan noita pommeja valmiina,Vois usa lahjoittaa yhden iranille kotiinkuljetettuna.
sulle kuuluu????
Kyllä USA pitää Irania tarkasti silmällä. Mikäli intoilu ydinteknologian kanssa ei lopu, USA tulee sen varmasti päättämään koska katsovat sen liian suureksi kansalliseksi uhaksi.
mm. tämä nykyinen Iranin pressa pääsee silloin uuteen korttipakkaan...