Oletin hänen olevan iloinen ja aurinkoinen ihminen, joka hymyilisi koko aika iloisesti. Mutta mieshän on koko aika naama peruslukemilla, usein suorastaan vihaisen näköinen - otsa rypyilla ja kulmat kurtussa. Mistä johtuu miehen totisuus?
Olen pettynyt Niinistöön
Porvari987
6339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
pinna kireällä ja oma etu päällimmäisenä mielessä, näkeehän sen naamasta.
Ainakin minä olen nähnyt Niinistön hymyilevänä monet kerrat. Mutta eipä kai sitä aina tarvitse hymyillä, ei ainakaan jos puhutaan vakavista asiosta... Jatkuva virne naamalla ei sekään vaikuta kovin viisaalta eikä herätä luottamusta.
Sale ei kehtaa hymyillä, sillä hymy muistuttaa lähinnä väkinäistä irvistystä. Huonojen hampaiden näyttäminenkin saattaa Sale ujostuttaa.
Niinistön perusolemus on tosiaan aika totinen. Kyllähän hän osaa vaalikeskusteluissa myös vitsailla ja nauraa, mutta ohimenevästi. On kuitenkin muistettava että Niinistö on haastajan asemassa ja hänen on pystyttävä haastamaan Halonen, siksi on pyrittävä olemaan skarppina koko ajan. Ainakaan Niinistöä ei voi syyttää siitä että pyrkisi presidentiksi pelkällä siloitellulla ulkokuorella. Näkee, että hän keskittyy asiakysymyksiin ja pitää niitä tärkeinä, tärkeämpinä kuin teennäinen hymyily joka välissä.
Jos ulkoista olemusta lähdetään kritisoimaan, niin mites sitten Halonen... Vaalikeskusteluissa vittuuntunut ilme naamalla, silminnähden kiusaantunut koko tilaisuudesta. Hermostumiset ja suoranaiset suuttumiset kuten esimerkiksi eilen Sarasvuon kommentista. Äkkiväärät kommentit kuten se jolla eilisessä tentissä munasi itsensä nolaamalla paikalle saapuneet kannattajansa "eihän täällä minun kannattajiani ole". Silloin kun näissä TV-keskusteluissa Halosella pysyy verenpaine sallituissa rajoissa, hän toisinaan halventaa keskustelukumppaneitaan käyttämällä arvokasta TV-aikaa lohkaisemalla jotakin asiaankuulumatonta tai jaarittelemalla joutavia.
Niin ilmeet kertovat paljon, ainakin Halosella ja Niinistöllä ja tuleehan se Vanhasenkin kasvoille välillä närkästynyt ilme ja sanat sekoilevat.
Halonen on vähän hermostunut, Niinistö ärsyttävä ja Vanhanen väsynyt ja jotenkin vaisu. Vanhanen on muuten erittäin hyvän näköinen kun hymyilee, kuten tietysti kaikki, mutta eritoten hän. Kannattaisi ehkä väläytellä vähän useammin. Ei tarvitsisi olla niin virkamiesmäinen :) Kaikilla puolensa. Kallis, Hautala ja Lax ovat jotenkin vapautuneita ja sympaattisia, mutta heillähän ei olekaan paineita päästä pressaksi.
Onko se sitten hyvä vai huono, jos ihminen ilmehtii. Ei minusta oikeastaan, tiedämme ainakin millä tavoin ehdokas suhtautuu.
itsevarmin ja huumorintajuisin.
Vanhanen on ollut vähän asiallinen ja lisäksi tapaansa hiljainen ja harkitseva. Halonen on ollut, kuten Sarasvuo totesi, pahantuulinen ja kiukkuinen.