kuinka pian raskaaksi

eli kuinka pian on mahdollista tulla uudelleen raskaaksi edellisen synnytyksen jälkeen jos ei käytä mitään ehkäisyä!?? pitääkö menkat tulla ensin, jos ei, niin kuinka todennäköistä on tulla ´raskaaksi niin etteivät menkat ehdi alkaa ollenkaan synnytyksen jälkeen?

kiitän vastanneita :)
101052
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

mulla on kahden vanhimman kanssa 1v4kk ikäeroa. Kahdella vanhimmalla siskolla on 1v3kk. Mieheni serkku tuli raskaaksi kun eka lapsi oli vain 2kk ja yhden tapauksen tiedän jossa vaimo tuli raskaaksi kun vauva oli alle 6kk joten raskaaksi voi tulla lähes kuinka pian vain jos kaikki on kunnossa äidillä edellisen synnytyksen jälkeen.

Äänestä

mitä nuorempi olet, sitä helpommin tulet raskaaksi.
yleensä kun olet äskettäin synnyttänyt, seuraavan raskauksen kanssa ei mitään onglemaa. Se voi aika kohta tapahtua synnytyksen jälkeen.
yleensä jo ensimmäisten sukupuoliyhteyksien tuloksena useat ovat tulleet raskaaksi.

Onnea sinulle!
Olet tosi onnellinen, että sinulla on mies jota rakastat ja jolta voit saada lapsia.:)

Minullakin oli se unelma, muttei ikinä täyttynyt. olen nyt jo 40 .

Äänestä

Kyllä raskaaksi voi tulla vaikka heti synnytyksen jälkeen, jos vaan pystyy harrastamaan seksiä. Olen kuullut tapauksesta, joka oli synnytyksen jälkitarkastuksessa jo uudestaan raskaana. Sisaruksille tuli ikäeroa n. 9 kk.

Niin, ja tunnen veljekset, joilla on 10 kk ikäero. 11 kk ikäero onkin sitten jo yllättävän yleinen.

Ja yllättävän suuri prosentti aborteista tehdään pienten vauvojen äideille.

Imetys ei ole ehkäisykeino, vaan tapa ruokkia vauvaa.

Äänestä
  • tiedän kanssa yheden äitin jonka lapsilla oli tasan 9kk ikäeroa, isi oli varmaan vieraillut jo synnärillä... ;)

    Äänestä

  • mie.. kirjoitti:

    tiedän kanssa yheden äitin jonka lapsilla oli tasan 9kk ikäeroa, isi oli varmaan vieraillut jo synnärillä... ;)

    veljet (on jo yli 30-vee) joiden ikäero on 9 kk.

    Äänestä

  • Luulisi, että kun he ovat vastedes synnyttäneet, he myös rakastavat miehiään. Miksi tuo uusi lapsi joka on tehty rakkaudesta täytyy tappaa?
    Onko heti synnytyksen jälkeen vieraillut vieras mies tuoreen äidin pillussa?

    Äänestä

  • 2 siskoa jotka syntyneet samana vuonna, tosin keskelle sota-aikaa. Isä oli ilmeisesti päässyt lomalle vauvaa katsomaan ja siitä se seuraava lähtenyt alkuun!

    Äänestä

  • hyi hitto, millaisia äijiä - minun alapäähäni ei päässyt käsiksi viikkoihin synnytyksen jälkeen, oli se niin kauheaa.

    Äänestä

kysy lääkäriltä

Äänestä

no kysy omalta lääkäriltä....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


veeraliina kirjoitti:

eli kuinka pian on mahdollista tulla uudelleen raskaaksi edellisen synnytyksen jälkeen jos ei käytä mitään ehkäisyä!?? pitääkö menkat tulla ensin, jos ei, niin kuinka todennäköistä on tulla ´raskaaksi niin etteivät menkat ehdi alkaa ollenkaan synnytyksen jälkeen?

kiitän vastanneita :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu