Korkea verenpaine ja raskaus

Huolissani

Onko muita, joilla on korkea verenpaine ja olette raskaana?

Itselläni verenpaine ilman lääkkeitä nousee tuonne 90/140 ja gyne määräsi Albetolia. On kuulemma parempi pitää tuo verenpaine alhaisena.

Tänään oli kuitenkin 1. neuvola ja terveydenhoitaja todella huolestui tuosta syömästäni Albetolista. Oon syönyt nyt 1,5 viikkoa., kun kuulemma 1/3 raskaudesta pitäisi pärjätä ilman, kun voi olla vaarallista sikiölle. Oon nyt viikolla 8.

Ymmärän, mutta mutta... Ilman lääkkeitä olo todella kurja, olen lähes työkyvytön. Beetasalpaajilla on aikaisemmin pidetty sekä verenpaine että migreeni kurissa. Itselläni tuo verenpaine on ihan perinnöllistä (isällä korkea verenpaine ja mummi ja ukki kuolleet sydänkohtauksiin aikanaan). Lääkkeiden lisäksi syönyt kuitupitoista ruokaa ja liikkunut/ulkoillut paljon, joten elintavoista se ei johdu.

Kuinka teillä muilla korkeasta verenpaineesta kärsivillä on käynyt? Ootteko vaan kärvistelleet ilman lääkkeitä vai saaneet jotain? Kun ei kai se ihan vaaratonta sikiöllekään ole, jos äidillä on korkea verenpaine, jota ei lääkitä.

Terveydenhoitaja onneksi soittaa lähipäivinä ja kertoo kuinka edetään. Pääsen myös Naistenklinikalle erikoislääkärin seurantaan...

...mutta pitipähän purkaa nyt tänne tämä, kun en tiedä mihin sitten...

10

11039

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietenkin :-)

      menipäs hassusti..

    • äiti

      mulla rupes puolessa välissä raskautta verenpaineet kohoamaan.lukemat oli yleensä n.165/95. ramppasin jakuvasti äitipolilla seurannassa mutta lääkkeitä en saanut.nyt synnytyksestä on kohta kolme kuukautta ja verenpaineet edelleen korkeat.epäillään verenpainetautia,joka puhkesi mm.mummolleni minun ikäisenä (ikä 20v.).synnytyksessä RR 225/115

      • Heli

        Mä jouduin syömään kanssa verenpainelääkkeitä kun odotin, en kyllä muista minkä merkkinen se lääke oli. Mulla kanssa verenpainetauti, eikä johdu elämän tavoista.


    • En niin Huolissani enää :-)

      Terveydenhoitaja soitti äsken:
      saan syödä Albetolia ja pääsen Naistenklinikalle seurantaan!

      Ja viikonloppuna ulkoillaan :-))))))))))))))))))

    • kissanviiksi

      Mä olen monesti miettinyt, kuinka monella suomalaisella loppujenlopuksi on varsinainen korkea verenpaine ja kuinka monella se johtuu vain siitä, että henkilö jännittää paineen mittausta (esim. neuvolassa tai lääkärissä).

      Itse kärsin juuri tuosta "valkotakki-pelosta", eli neuvolassa mitattessa paineet huitelee n. 170/86 ja kotona itse mitattaessa yleensä alle 130/70. Minulla myös suvussa korkeita paineita ja verenpainetautia lähes jokaisella. Nyt raskauden aikana mittailen kotona kerran viikossa ja merkkaan tulokset ylös, sillä neuvolassa lukemat huitelee niin korkealla, että ihan pelottaa.

      Jokainen ei välttämättä tunnista/tunnusta pelkäävänsä mittausta ja sitten lukemat ovat vääristyneet tästä syystä.

      Tällaista vain pähkäilin tässä :)

      • En niin Huolissani enää :-)

        ainakin "pelkään" ihan kauheesti... Jo pelkkä verenpainemittarin näkeminen lääkärissä nostaa painetta ja alkaa huimata.

        Mutta kun olen kotonakin mittaillut, niin on ollut koholla, ainakin 1. mittaus. Sitten kun olen mitannut muutaman kerran se laskee tuonne 77/120 tasolle. Joten saatan enemmän olla vaan "hermoheikkoa tyyppiä" ;-)

        Mua myös rassaa tuo pulssi, joka helposti nousee tuonne 100 paikkeille. Painoindeksi oli 21 ja jumpassa käynyt viim. 10 vuotta ahkerasti...


      • miettinyt minäkin

        Itselläkin verenpaine nousee ihan tolkuttomaksi, kun joku vieras mittaa. Kotona kuitenkin arvot ihan ok. Minullakin suvussa verenpainetautia ja taipumus siihen siis itselläkin, mistä nuo valkotakkiverenpaineet kertovat.

        Vaikka kotona mittaisin esim 120/70, niin kun menen mittaukseen, lukemat ovat tyypillisesti 150/100. Verenpaine alkaa nousta jo kotona, kun ajattelen, että kohta pitää lähteä ja odotushuoneessa on kaikkein korkeimmillaan. Siis olen joskus pitänyt omaa mittaria mukana ja tutkinut verenpaineeni käyttäytymistä.

        Nykyään kieltäydyn aina verenpaineen mittauksesta. Siitä kun ei ole mitään hyötyä, pelkästään haittaa. Olen varma, että moni syö turhaan verenpainelääkkeitä kyseisen ilmiön vuoksi.


    • anniina

      Minulle on Albetol määrätty nimenomaan raskautta ajatellen, ei ole vaarallinen sikiölle! Ompas tietämätön terveydenhoitaja sinulle sattunut!

      • Ei enää niin huolestunut

        Sitä minäkin kyllä ihmettelin...

        Mehiläisen erikoislääkäri, jolla kävin ekassa ultrassa, oli todella hyvä ja asiansa osaava. Siksi ihmettelin, kun terveydenhoitaja (joka ei ehkä olekaan niin perillä asioista) rupesi "vaikeilemaan" Albetolin kanssa.

        Mutta onneksi saan syödä sitä, ja on vaaratonta myös "herra Herneelle" :-))


    • Feliciaaa

      Mulla on suvussa verenpainetautia, niin nyt on sitten itselläkin vaikken olisi uskonut. :/ Huomenna neuvolalääkärille ihmettelemään, kotimittauksilla saanut 148/105 tuloksia.. :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2532
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1832
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1230
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1018
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      976
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      874
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      101
      852
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      781
    Aihe