Evolutionisteilta ja ateisteilta haluaisin kysyä, että jos miljoonien vuosien luonnonvalinta on tapahtunut, niin miksi lampaita on vielä olemassa?
Pohditaanpa, lampaalla on keskimäärin yksi jälkeläinen, sudella on keskimäärin viisi jälkeläistä ja sudella on terävät kynnet ja hampaat. Jos naturalistinen maailmankuva ja luonnonvalinta pitäisi paikkansa, ei siinä tapauksessa lampaita pitäisi olla enää jäljellä, lampaiden ja susien lisääntymisen suhdeluku on 1/5.
Lampaita on kuitenkin vielä olemassa, kuka niistä on huolehtinut?
Eiköhän se ole niin että evoluution maailmankuva ei vastaa todellisuutta, siis kehitysoppi ei vastaa todellisuutta.
Raamatullinen maailmankuva ja luomiskertomus sen sijaan on totuudenmukainen ja vastaa luonnosta tehtyjä havaintoja.
Miksi lampaita on vielä olemassa?
12
1134
Vastaukset 12
- samaa mieltä
Ihmismielikuvitus on rajaton.
- FuusioHki
Samalla voisi kysyä, miten joku sellainen kasvi, kuin maissi voi olla selviytynyt tähän päivään saakka, vaikka se ei ole kyennyt lisääntymään luonnossa vuosituhansiin? Arvaatko? Vastaus arvoitukseen on ihmisen jalostustyö yms. Sama pätee lampaankin kohdalla. Toinen lampaan kaltaisia saaliseläimiä suojaava tekijä on laumojen suuri koko. Tällä varmistetaan riittävä jälkeläismäärä verrattuna saalistuksen aiheuttamaan poistumaan.
Sudella on sitäpaitsi paljon muitakin saaliseläimiä, eivätkä kaikki pennut elä aikuisuuteen asti. Tähän vaikuttaa juuri saaliseläinten määrä. Silloin, kun ruokaa on yllin kyllin, sudet lisääntyvät tehokkaammin ja poikaset kasvavat keskimääräistä vahvemmiksi ja terveemmiksi. Tämä suurempi saalistajakanta taas verottaa saaliseläinten määrää enemmän, mikä johtaa saaliseläinten kannan vähenemiseen/romahtamiseen. Tällöin ruokaa on saalistajille vähemmän ja niiden kanta pienenee.
Ihan oikeesti, tää on ala-aste -biologiaa...- analyyttinen
hiirestä, tähän tulokseen olen päätynyt monien vuosien ajattelun tuloksena, aika yhteneväiset nämä pään muodot ehkäpä silloin kuin saaliseläimen koko alkoi kasvaa niin susi kehittyi isoksi eläimeksi mitä niiksi kutsutaankin "sudeksi" ja hiiret tyytyivät syömään hyönteisiä silloin se kehitys pysähtyi miljooniksi vuosiksi.
- mikrohiiri
analyyttinen kirjoitti:
hiirestä, tähän tulokseen olen päätynyt monien vuosien ajattelun tuloksena, aika yhteneväiset nämä pään muodot ehkäpä silloin kuin saaliseläimen koko alkoi kasvaa niin susi kehittyi isoksi eläimeksi mitä niiksi kutsutaankin "sudeksi" ja hiiret tyytyivät syömään hyönteisiä silloin se kehitys pysähtyi miljooniksi vuosiksi.
Ei hyönteissyöjä.
"Raamatullinen maailmankuva ja luomiskertomus sen sijaan on totuudenmukainen ja vastaa luonnosta tehtyjä havaintoja."
Kyllä ne samalla tavalla tuossakin tapauksessa kuolisivat sukupuuttoon.- Nassen
"Raamatullinen maailmankuva ja luomiskertomus sen sijaan on totuudenmukainen ja vastaa luonnosta tehtyjä havaintoja."
Puhuvia aaseja, käärmeitä, tähdet liimattu taivaalla, litteä maapallo. - squirrel
a:Susilla vain lauman alfapariskunta tekee pentuja(eli lukemasi vähänniinkuin...)
b:Sudet syö muutakin,kuin lampaita.- Empiristi
"b:Sudet syö muutakin,kuin lampaita."
Ja käsittääkseni lampaat on kesytetty vuoristoissa eläneestä muflonista, eli susi ei ollut niiden luontainen vihollinen.
- J...J
"Lampaita on kuitenkin vielä olemassa, kuka niistä on huolehtinut?"
Ihminen on huolehtinut lampaista. Yritäppä miettiä missä lampaiden sukulaiset , joista lampaat on joskus jalostettu , oikeastaan elävät.
Olisiko niin ,että sudet viihtyvät erittäin huonosti kallioisilla vuorten rinteillä. - Cigarette
Ihminen on pitänyt huolta lampaista jo aikojen alusta asti. Jo Aadamin poika Aabel oli lampuri.
Voi olla yksi syy lampaiden selviytymiseen.- AntiHihhuli
Eli vastaus on aivan sama riippumatta siitä oletko evokki vai kretiini. Tähän on hyvä lopettaa.
- Laamanni
Voisitko uskov. ottaa kantaa sinulle tarjoiltuihin selityksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681246
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381044Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i111690S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22615Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16591Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀32551Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61541Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52509Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22486Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62475