Olen oppinut ajamaan autolla koulussa koska olen logistiikka.alalla. Yllätyksekseni en sitten saanutkaan teoriakoetta läpo, katsastaja sanoi, että auton käsittely oli moitteetonta, mutta muu ei ollut sitten ihan niin moitteetonta mitä voin tehdä kun en saa millään opeteltua tuota kirjaa ulkoa koska en ole mitään lukuihmisiä, kai siitä voi päästä läpi lukemattakin ja inssi on sitten ihan helppo verrattuna teoriaan, ei tuollaista kirjaa saa mitenkään opeteltua eikä siinä esitettyjä liikenne sääntöjä tarvi, ei kai kaikkia liikenne merkkejä täydy osata kuin liikenne valot ja kolmio. ajaessani ongelma on aina liikenne säännöt, koska en voi muistaa niitä kaikkia mutta muuten osaan ajaa autolla täydellisesti, typerät liikennesäännöt.
Typerät liikenne säännöt
amis______
153868
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ei siis katsastu mies sanonut mitään käsittelystä vaan auto koulun ope kun en ole vielä päässyt siihen typerään inssiiin, aaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
en mä ainakaa lukenu sitä kirjaa yhtään sivua, tein parina edellisenä iltana jotain harjoituksia mitä oli hallussa. yhtään virhettä ei tullu.
ja se on kyllä totta että kaikkia sääntöjä ei välttämättä ei heti tarvitse mutta on se hyvä tietää ne jos tuleekin sellainen tilanne
Onhan ? Et voi pirulauta olla vakavissas.
Ihan hauska porukan herättely näin viikonlopuksi.
... että ihan hauska viesti kyllä. :P
Nauruki tais päästä.
Mutta siis JOS olet tosissasi niin harjoittele autokoulun koneilla harjoitustehtäviä. Jos käyt kotiopetuksella autokoulun niin netissä on ohjelmia joilla voi harjoitella.
laisinkaan ja cd-levyn kävin muutaman kerran
lävitse.
Autoa en ollut aikaisemmin koskaan ajanut
ja ikää on jo kolmekasi.
Kirjalliset ekalla läpi, kuvissa viisi ja
yleisissä yksi virhe.
Inssi ekalla läpi,ei virheitä.
Meinaan vaan sitä että jos sinulla on sellainen
cd niin käy sitä muutaman kerran asiaan paneutuen
lävitse niin varmasti jää sääntöjä,merkkejä ym..
paremmin mieleen kuin kirjasta lukien,
näin ainakin minulla kun on tuosta opiskelusta
jo muutenkin aikaa vierähtänyt.
Niin sain siis kortin kuukausi sitten.
Mites se katsastusmies tarkkaili teoriakokeessa sinun auton käsittelytaitojasi? Ja mites meinasit päästä inssin läpi ilman liikennesääntöjen osaamista?
Mitäs niillä liikennesäännöillä tekeekään. Ihan samahan se on väistätkö risteävän tien liikennettä, kun tulet kolmion takaa, vai et. Tasa-arvoisissa risteyksissäkin on varmasti ihan se ja sama ketä väistät vai väistätkö ketään. Eikä silläkään lienee mitään merkitystä mille kaistalle ryhmityt esim. kääntyessä. Hohhoijaa, mahtoi sinulla olla aamulla tylsää, kun tällaisen provon heitit kehiin.
Voi helvetti sentään. Liikennesäännöthän ne typeriä on. Ikävä kyllä sinun kaltaisiasi kuskeja löytyy liikenteestä jo ihan liikaa ja niitä kutsutaan asennevammaisiksi. Pois alta risut ja männynkävyt täältä tulen minä.
Taitaa sulla muutenkin olla vaikeata esim. yhdyssanojen oikeinkirjoitus ja ennenkaikkea sanojen oikeinkirjoitus. Ei se paljon vaadi kun sen kirjan opiskelee, on hienoja kuvia suurimmaksi osaksi eikä ne liikennesäännöt ole turhia, ne ovat olemassa juuri sen takia kun me ihmiseläjät olemme niin s****nan tolloja. Sitäpaitsi liikennemerkkien akateemista nimeä ei tarvi muistaa autolla ajettaessa, kunhan vain tietää mitä ko. merkki tarkoittaa. Ja vielä yksi pointti, sellainen henkilö ei kehu omalla ajotaidollaan joka todella osaa ajaa täydellisesti.
no minkä voi sille ettei halua lukea mitään kirjaa, vanhemmat aina jauhaa, että pitää lukea teoria kirjaa niin oppii, mutta minun kohdalla miitä ei ole mitään käytännön hyötyä, koska osaan ajaa hyvin, mutta osaan ne kaikki säännöt liikenteessä paitsi en siinä kokeessa. Ettekö tajua ettei kaikki ihmiset vain ole luku ihmisiä mutta autoa osaan ajaa ihan hyvin ja olen siitä ylpeä kun nykyään on paljon tunari kuskeja liikenteessä.
Iltalehti 13.1.2006
Vasemmalle kääntyvä autoilija antoi pariskunnalle suojatielle tietä, kun taas viereisetä kaistaa taempaa tullut ajoneuvo jatkoi etenemistään.... Mies ehti alta pois, vaimonsa joutui sairaalaan kriittisessä tilassa.
Kyllä varmaan amis osaa autoa käsitellä mutta e osaa ajaa autoa liikenteessä jollei liikennesääntöjä osaa.
Vedä lippa silmille ja aikuistu!
Tunarit on nimenomaan niitä, jotka ei osaa liikennesääntöjä!! Kaikki osaavat _ajaa_ autoa.
Jos tuhannet muut on päässeet teoriata läpi, mikset sinä pääsisi? Sen voin sanoa, että jos ajattelet että "en pääse läpi,en pääse läpi", et varmasti pääse läpi!
Ja ei, et todellakaan pärjää pelkillä liikennevaloilla ja kolmioilla. Entä kun käännyt pyöreistä liikenne valoista vasemmalle, ketä väistät? Tai ketä väistät tasa-arvoisessa risteyksessä kun käännyt vasemmalle?
Oman itses ja muiden parhaaksi ne säännöt on tehty, ei kiusaksi.
Se mitä tarkoitat sillä että osaat ajaa, vaikket tiedä sääntöjä, sitä en osaa sanoa. Mutta mitenkähän oletat koskaan pääseväsi inssiä läpi jos et osaa sääntöjä? Ja, onko sinun ajotaitosi sitä mitä tarvitsee päästäkseen F1-kuskiksi? Jos on, ainakaan autokoulun autolla et ole sitä oppinut, ja tuskin olet muutenkaan. Ajamisen tekninen puoli opitaan muutamalla ensimmäisellä ajotunnilla, kaikki muu antaa edellytykset ajaa sujuvasti ja sääntöjä noudattaen.
oot aika huono amis!
toivottavast et saa koskaa korttii!
sulle ei voi edes vaivautuneesti hymyillä.osaan taitavasti ajaa sanoo hän.olet hyvä ja ilmeisesti nuori,ota tämä totena liiviis !silloin kun kaikki menee hyvin ,epäile, hidasta,ole skarppi ,sillä ns.perstuntuma tulee kokemusten myötä!kavereita tulee kyytiin, ei heitä kiinnosta kova vauhti, useimpia se pelottaa!kaveri joka osaa ainakin perus säännöt ja käyttäytyy rauhallisesti liikenteessä on varmasti positiivisemmin varautunut vastakkaisen sukupuolenkin mielestä.on kaamea katsella jälkiä kun taitavankin kuskin lapasista karkaa pelit kaseikkoon,useinmiten vasta nuoruuteensa päässyt olikin viimeisellä keikalla!liikennesäännöt on yksinkertaiset jos ne lakitekstin seasta löytää.sen pitää mielessäettä oikealta tulevaa väistää ja liikenteessä ei ole oikeuksia vaan velvollisuuksia.otappa vielä kerran autokoulu materiaali lukemiseen,ja etsi vaikka minun esittämiä hypoteeseja,löydät kyllä muutakin ja saat varmasti ajokortin!ollaanhan me vanhemmatkin saatu,eikä tuo oikea tai vasen ole täysin selvinnyt meillekään,tietysti politiikassa tämä tiedetään!