Järki mukaan

Olen naureskellen seurannut tätä keskustelua parveketupakoinnin kieltämisestä. Asia on saanut jo nyt järjettömät mittasuhteet. Palstalla käydään juupas / eipäs leikkiä mikä ei johda mihinkään. Tärkein asia mikä täällä on unohdettu kokonaan on nuorten (lue lasten) tupakointi.

Jos asutte peruskoulun vieressä ja olette päivällä kotona. Menkää pienelle kävelylle koulun ympäristöön välitunnin aikana. Näette miten 7-9 luokkalaiset nuoret menevät porukassa koulun rajojen ulkopuolelle tupakalle. Eikö tähän pitäisi puuttua ennemmin, kuin parvekkeella polttamiseen?
Vai onko se niin ettei tätä ongelmaa saada millään ratkaistua ja sen takia keskitytään pienempään ongelmaan vieden täten huomio pois isommasta?

Itse en polta, mutta naapuri polttaa eikä minua häiritse naapurin käryttely parvekkeella. Olenko sitten liian suvaitsevainen ympäristöä kohtaan?
Muutenkin tuntuu, että ministerit / työryhmät keskittyvät täysin vääriin ongelmiin. Johtuuko se sitten siitä, että ne eivät pysty poistamaan todellisia isoja ongelmia ja sen takia keksivät täysin älyttömiä ideoita oman egonsa kasvattamiseen?

3

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet normaali

      terve ihminen.kuinkahan nämä ongelmat kasautuvat
      nykyään,ainahan kolhoosi asumisessa on samat
      melut,hajut ym.olleet.

      Nykyihmisellä on liikaa aikaa kytätä naapurien
      touhuja ja vastustaa kaikkea mikä ei itseä
      kiinnosta.
      Tai omaa kurjuutta paikataan etsimällä vikoja
      muista.

      Jokohan ne hoiti sen työttömyyden kuntoon ja nyt on aikaa paneutua tärkeisiin asioihin ?

      • kyllä käydään

        Joo on totta, että meidän koulussa käydään paljonkin tupakalla koulun rajojen ulkopuolella. Itsekin syyllistyn tähän, mutta mitä järkeä siinä olisi, että jää koulun alueelle polttamaan? Pari ysiä on polttanut ekaluokasta asti ja ne on ihan oikeasti koukussa, itse en ole ihan täysin koukussa, mutta kyllä jo muutaman päivän tupakoimattomuus pahaa tekee. Olisiko parempi, että jos vanhemmat kirjoittaa lupalapun, että hänen lapsensa saa käydä tupakalla kouluaikana? Eipä täällä ainakaan hirveesti kytätä täällä meiän koulussa. Khyl jotkuu opettajat tutkaa aina joskus ulko-ovilla, mutta siintäkin pääsee kiertämällä toisesta ovesta.


    • morge

      Ylipäätänsä keskustelua käydään asenteella "minun oikeus", jolla ei ole mitään tekemistä huomavaisuuden kanssa.

      On tietenkin ymmärrettävää, että astmaatikoille voi parveketupakoinnista aiheutua haittaa, jos ilmastointi ei pelaa. Ehkä tässä kohtaa rakennusmääräykset voisivat olla ratkaisu(?) Itse olen kala-allergikko, joka saa aina oireita, kun naapuri tekee kalaa. En minä kyllä kuitenkaan koe oikeudekseni kieltää naapuria syömästä ravintoa minun takia. Talon ilmastoinnille pitäisi kyllä tehdä jotain.

      Sen sijaan ns.hajuperustelut ontuvat terveysmääritteinä, koska itsessään haju ei aiheuta syöpää vaan toksiset yhdisteet, jotka ovat jo taivaan tuulis hajun jäädessä jälkimerkinnäksi savusta.

      Mitä taas tulee itsekkyyteen, on henkilökohtaisten elämäntapojen arvostelu ihan yhtä itsekästä, kuin toisten huomiotta jättäminen. Yhtälailla minua tympii toisinaan naapurin rakki, joka ulvoo toisinaan kämpässä yöllä ja siihen herää. Mutta se nyt kuuluu elämään, en minä kotieläimiä kerrostaloista sen takia kieltäisi.

      Ihan samalla tavalla joku voi kokea lasten juoksentelun rapuissa häiritseväksi tai heikosti äänieristetyssä talossa vessassakäynnin yöllä. Nämä ovat kuitenkin rakennusvaiheessa tai peruskorjausvaiheessa ratkaistavia asioita, jotka varmasti voitaisiin korjata lailla.

      Jos taloyhtiöt velvotettaisiin rakentamaan riittävän hyvä ilmastointiratkaisu ja äänieristyksen pitäisi olla sellainen, että elämisen äänest eivät kuulu naapurin, kaikilla olisi ihan hyvä olla. Miksi taloyhtiöiden ja rakentajien virheistä pitää yksilön maksaa elämänsä rajoittamisena? Tässäkin STM:n lakiesityksessä ei puututa ongelmaan (ilmastointi) vaan seuraukseen. Älytöntä.

      Ai niin joo.. Hyssälä on muuten kepulainen, ei demari, kuten jotkut täällä ovat syytelleet. Näitä hoivatätejä kyllä löytyy puolueesta kuin puolueesta, eivät ole SDP:n yksinoikeus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      181
      2242
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2079
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      316
      1826
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1458
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe