Ilmoitan nyt selkeästi, että palstalla ei ole mitään virallista teologista linjaa.
Tämä on tarkoitettu keskusteluun lestadiolaisuudesta ja sen liepeillä olevista asioista.
Kirjoittajat ovat tasa-arvoisia eikä ole olemassa vääriä ja oikeita mielipiteitä. On vain sopivia ja sopimattomia.
Jokaisen kirjoittajan on syytä ottaa huomioon, että jokaisella kirjoittajalla on samat oikeudet olla mukana.
Toivon, ettei näihin menettelytapakysymyksiin tarvitsisi enää palata, että toiseen kirjoittajaan ei henkilönä kajota.
Mikäli toiminnassani arvelette olevan huomauttamista, tehkää se palautteena ylläpidolle ja asianne tulee kunnollisesti huomioiduksi.
Julkinen arvostelu häiritsee yhteistoimintaamme.
Mikäli olette sitä mieltä, että joku toinen selviytyisi paremmin sheriffin tehtävästä, siitäkin voi tehdä esityksen ylläpidolle tai itse voi laittaa hakemuksen, jonka ylläpito käsittelee.
Näin voidaan hoitaa asioita asiallisesti.
Palstan linjasta
9
952
Vastaukset
- Nuin
Mietin vähän tuota teologista linjaa. Itse edustan luterilaista uskonnäkemystä ja pidän että se on kaikista lähimpänä Raamatun opetusta
kaikessa siinä mitä tulee kristinopin ydinkysymyksiin. Vanhurskauttaminen pyhitys
Kaste seurakunta, etc.
Missääntapauksessa en pidä muita käsityksiä esim Kasteesat oikeina.
Ongelmaksi muodostuu nyt se, että en voi sanoa juu, jos uskon että ei.
Miten minun tulisi menetellä Jakossa?Minun mielestäni kenenkään ei tarvitse luopua omasta ymmärryksestään, vasta sitten, kun oivallus antaa siihen kehotuksen.
Kun vastaamme kysymyksiin ja mielipiteisiin, voisimme opetella, että aina vastaamme tuntemattomalle henkilölle. Silloin ei voi olla ennakkokäsitystä, onko hän oikeassa vai ei.
Jos päästäisi henkilöistä irti ja voisimme keskustella asioista asioina, olisi paljon mukavampaa.- Nuin
vihne kirjoitti:
Minun mielestäni kenenkään ei tarvitse luopua omasta ymmärryksestään, vasta sitten, kun oivallus antaa siihen kehotuksen.
Kun vastaamme kysymyksiin ja mielipiteisiin, voisimme opetella, että aina vastaamme tuntemattomalle henkilölle. Silloin ei voi olla ennakkokäsitystä, onko hän oikeassa vai ei.
Jos päästäisi henkilöistä irti ja voisimme keskustella asioista asioina, olisi paljon mukavampaa.Olen viime viikkojen aikana lukenut ristimänimeni ja asuinkaikkani koskevia tietoja tältä palstalta useaan eri kertaan. Tämä henkilö nimittelee julkisesti minua myös sudeksi ja muulla halveksittavalla tavalla. Hänen viestinsä täyttävät herjauksen tunnusmerkistön juridisesti.
Miten näin törkeästi käyttäytyvä henkilö voisi olla minua tuntematon? Hän siis kirjoittaa todennäköisesti (esikoislestadiolainen henkilö) tuntemalleen henkilölle tällä tavoin? Ilmoittamatta kuitenkaan omaa nimeään.
Oudointa tässä on että juuri tällaiset henkilöt ovat mielestään parhata kristittyjä! Ja kirjoittavatkin juuri siinä ominaiusuudessa.
Mielestäni tällaiset kirjoittajat tulisi jäljittää ja bannata tämä henkilö. - mysteeriö
Nuin kirjoitti:
Olen viime viikkojen aikana lukenut ristimänimeni ja asuinkaikkani koskevia tietoja tältä palstalta useaan eri kertaan. Tämä henkilö nimittelee julkisesti minua myös sudeksi ja muulla halveksittavalla tavalla. Hänen viestinsä täyttävät herjauksen tunnusmerkistön juridisesti.
Miten näin törkeästi käyttäytyvä henkilö voisi olla minua tuntematon? Hän siis kirjoittaa todennäköisesti (esikoislestadiolainen henkilö) tuntemalleen henkilölle tällä tavoin? Ilmoittamatta kuitenkaan omaa nimeään.
Oudointa tässä on että juuri tällaiset henkilöt ovat mielestään parhata kristittyjä! Ja kirjoittavatkin juuri siinä ominaiusuudessa.
Mielestäni tällaiset kirjoittajat tulisi jäljittää ja bannata tämä henkilö.Taitaa nyt pata kattilaa soimata, muista se.
- Copy/paste
mysteeriö kirjoitti:
Taitaa nyt pata kattilaa soimata, muista se.
En missään tapauksessa nimittele ketään eläimiksi täällä. Älä edes yritä puolustella.
Minä tiedän mistä mallisi(?) on.
Kuulin julistusta sioista ja vuohista Helsingistä muutama vuosi sitten, ja silloin kylvetty "usko" on näemmä syttymässä liekkiin. - taivas on uskoni määrä
Copy/paste kirjoitti:
En missään tapauksessa nimittele ketään eläimiksi täällä. Älä edes yritä puolustella.
Minä tiedän mistä mallisi(?) on.
Kuulin julistusta sioista ja vuohista Helsingistä muutama vuosi sitten, ja silloin kylvetty "usko" on näemmä syttymässä liekkiin.Eikö juuri raamatussa kirjoiteta, koirista, sudesta, sioista, lampaista, karitsoista, käärmeistä, aaseista, kyyhkyistä, taivaan linnuista, joten ei tuossa mitään uutta ole.
- Cpy/paste
taivas on uskoni määrä kirjoitti:
Eikö juuri raamatussa kirjoiteta, koirista, sudesta, sioista, lampaista, karitsoista, käärmeistä, aaseista, kyyhkyistä, taivaan linnuista, joten ei tuossa mitään uutta ole.
Ei koskaan. Mutta kylläkin sellaisista susista puhutaan jotka pyrkivät erottamaan Jeesuksen lampaita pois Jeesuksesta. Minne kaikkialle muualle, mutta ei uskolla ansiottomana ja ilmaiseksi omistamaan ainoata oikeata syntiuhria, joka on uhrattu jokaisen syntien edestä joka uskoo, kaikkien syntien edestä.
Herätkää hyvät ihmiset valvomaan ja katsokaa minne teitä yritetään liekanarussa kiskoa.
Tekojen oppiin, traditioihin, ihmisoppeihin ja luottamaan erehtyviin ihmisiin, Jumalan sanan sijasta.
Ei tämä mikään leikin asia todellakaan ole.
- Leeviläinen
Oikeastaan, vaikkakin toimintaasi viime syksynä arvostelin ja irvistelinkin, Vihne, niin olet kuitenkin osuva sheriffi tähän foorumiin. Salaa olen kurkistellut kannanottoja, ottamatta itse kantaa asioihin, joista en mitään ymmärrä. Toimintasi sovittelevana sensuurina saa puoleltani hyvän arvosanan. Jatka samaan malliin, niin hyvä tulee. Joskus taas, kun sielunvihollinen mieltäni kalvaa, tulen tänne foorumiin viekastelemaan, mutta sitäkin jo etukäteen anteeksipyydän?
- siion
Olen kirjoittanut muutamia keroja keskustelupalstalle, ja sähköpostiini on tullut tieto, että niihin on vastattu. Onko joku oikotie, että löydän nämä vastaukset, ettei tarvitse selata sivuja moneen kertaan.
Odotan vastaustasi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491767
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121621Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va301222Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931151- 911113
- 74981
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta351951- 62829
- 49801
- 50786