Juuri ostamassani vm. -90 XM 3.0l:ssä on outo vika...
Auto käynnistyy hyvin, mutta käytyään n. 4-5 minuuttia paikallaan, se sammuu äkisti, ilman mitään "oiretta".
Tämän jälkeen auto ei enää suostu käynnistymään ( starttaa kyllä normaalisti ja bensa alkaa haista ohjaamossa ).
Kun yrittää seuraavana päivänä uudelleen, niin oire on sama --> käynnistyy, mutta sammuu muutaman minuutin kuluttua.
Eli osaako joku sanoa, missä vika voisi olla?
Kiitos kovasti tietäjälle/tietäjille etukäteen!
Auto käynnistyy hyvin, mutta käytyään n. 4-5 minuuttia paikallaan, se sammuu äkisti, ilman mitään "oiretta".
Tämän jälkeen auto ei enää suostu käynnistymään ( starttaa kyllä normaalisti ja bensa alkaa haista ohjaamossa ).
Kun yrittää seuraavana päivänä uudelleen, niin oire on sama --> käynnistyy, mutta sammuu muutaman minuutin kuluttua.
Eli osaako joku sanoa, missä vika voisi olla?
Kiitos kovasti tietäjälle/tietäjille etukäteen!
Vastaukset 8
Vanhimmat
syynä sytytysyksikön vika. Tämä yksikkö lämmetessään menee mykäksi, siis ai anna sytytysvirtaa tulpille. Oletko tarkistanut, antaako kipinän tulpille kun vika on päällä? Yksikkö on litteä tikkuaskin kokoinen muistaakseni kahdella pultilla kiinni moottorin kyljessä johon meneejohdot. Uusi maksaa muutaman kympin ja saa muistaakseni myös Motonetista.
Kiitos leku nopeasta vastauksestasi!
Täytyy tarkastaa tuo kipinätilanne. Lienet ilmeisen varma viasta?
Minun mielestäni vika on kaikkineen aika outo, ts. epälooginen. Vaan enpä mä näistä mitään ymmärräkään. :-)
meidän autoista oli vastaavat oireet. Yksikön vaihdon jälkeen toiminut moitteettomasti. Motonetista saa ko. yksikön ja hinta näkyy olevan 29,50 euroa.
Kiitoksia vielä kerran hyvästä ohjeesta!
Uskoisin vian olevan juuri siinä, sen verran olen löytänyt netistä muitakin vastaavia vikojen kuvauksia niin sitikoissa, kuin muissakin merkeissä.
Motonetissä näytti tosiaan olevan mainitsemasi osa, joten taidan tilata/käydä hakemassa sellaisen.
Vaan virittäjä kun olen, ajattelin vielä hypistellä kyseistä osaa ( ymmärtämättä yhtään mitä se tekee ), joten voitko vielä selittää tyhmälle, missä kohtaa kyseinen mötikkä tarkalleen konehuoneessa sijaitsee...
Anteeksi ja kiitos :-)
olen koko ajan ajatellut että autosi on kärjettömällä jakajalla varustettu ruisku. Jakaja on se josta lähtee johdot sytytystulpille. Se pieni litteä kahdella pienellä muistaakseni kuusiokolopultilla kinnitetty mötökkä sijaitsee aika lähellä sitä jakajaa ja siitä mötökästä lähtee johtosarja jonka päässä on pistoke. Kyllä sinä sen sieltä löydät, en osaa sitä tarkemmin selittää mutta se on metallinen suurin piirtein tikkuaskin kokoinen ja noin 0,5-1,0 cm paksuinen. Jos et löydä ja osaa yhdistää sitä mihinkään, käy hakemassa se Motonetista niin näet millainen se on. Jos vika ei korjaannu se vaihtamalla, anna mulle palautetta rankemman kautta. Mutta olen melko varma, että asia korjaantuu tällä toimenpiteellä.
Eiköhän näillä ohjeilla jo sokea kanakin löydä jyvän :-)
Menen aamulla katsomaan konepellin alle, niin eiköhän se sieltä löydy ( auto on 20 km päässä kotoa, siksi en ole fyysisesti vielä käynyt katsomassa ohjeittesi mukaan ).
Vaikka ohjeesi osoittautuisi vääräksi ( epäilen ), niin en silti antaisi rankkaa palautetta. Näin suuri apu oli jo enemmän kuin odotin!
Kerron vielä lähipäivinä, miten lopulta kävi. :-)
Nöyrä kiitokseni!
duoda duoda sanos Nikke Pärmi...
Vaihdoin tänään tuon mainitsemasi sytytysyksikön. Hommasin Motonetista uuden.
Vaan nyt ei lähtenyt auto käyntiin ei sitten millään, ei edes varsinaisesti luvannut. Mutta koska pakkasta oli vain parisenkymmentä astetta, ajattelin sitten vaihtaa lämpimässä viimassa vanhan paikoilleen -ja avot- auto käynnistyi samantien.
Nyt auto kävi ainakin tunnin ja sammuttelinkin sitä muutaman kerran välillä. Hyvin lähti aina uudelleen käyntiin...
Nyt mä oon entistä enemmän ulkona... Miksi uusi osa ei "toiminut lainkaan" ja miksi vanha osa alkoi "yhtäkkiä toimimaan"? Voiko kyse olla siitä, että laitoin tuon uuden osan mukana tullutta lämmönjohdinrasvaa kontaktipintojen väliin myös tuohon "vanhaan rikkinäiseen osaan" = se alkoi toimimaan?
Vai onko vika jossain ihan muualla?
Mulla oli joskus pösö 309 vm.-90 ja kuvittelin että ko.ohjainyksikkövika olisi ollut vain monoruikujen riesa.
Siinä vehkeessä ko.osa oli jakajan kyljessä ja jos alkuperäisosa musta runko,sinertävä kyltti jossa luki Bosch (puola Ducellier)
Meillä se teki sellasta että aamulla(kesä) se ei
lähtenyt kirveelläkään käymään mutta puoliltapäivin kuin palmun alta.
Kannattaa saattaa se kuntoon sillä kattivaurio on ovella jos palamatonta hilloo pääsee putkeen
nimimerkillä "kokemusta on".
jos kone käy nytkyen ja kierrokset vaeltelee niin
puola olis kanssa tulilinjalla.
Merkkiliikkeessä olivat monttu auki silloin joskus
eivätkä osanneet korjata käyntivikaa.
Suosittelen käyntiä valtuutetulla BOSCH-pajalla.
Vartissa korjaaja kertoi puolan olevan rikki.