Hei!
Arvoistaisin suuresti, jos minulle voisit katsoa, onko toivoa näkyvissä. Välillä ahdistus painaa rintaa ja toivon näkeminen on vaikeaa. Yritän kuitenkin kovasti. Lähinnä perhe ja terveys mietityttää.
Kiitollisena lohduton.
Arvoistaisin suuresti, jos minulle voisit katsoa, onko toivoa näkyvissä. Välillä ahdistus painaa rintaa ja toivon näkeminen on vaikeaa. Yritän kuitenkin kovasti. Lähinnä perhe ja terveys mietityttää.
Kiitollisena lohduton.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vanha klisee, mutta niin totta: "aina on toivoa, kun on elämääkin". Eli toivoa löytyy elämääsi. Mutta suosittelisin, että kävisit lääkärissä ja kertoisit terveyteen liittyvistä kysymyksistäsi -kerro myös sinua vaivaavasta ahdistuksesta ja väsymyksestä. En näe, että olisit vakavasti sairaana. mutta peruskokeet verikokeet olisi kyllä syytä ottaa. Suosittelen lyhyttä kuurin ns. mielialalääkkeitä, jotka poistavat ahdistusta, väsymystä ja tuottavat sinulle uutta energiaa jaksaa arjen keskellä.
Kun saat itse voimia ja piristyt, huomaat, että perhettäsi koskevat ongelmat eivät ole läheskään niin suuria kuin nyt ajattelet. Piristyneenä kykenet näkemään ne oikeissa mittasuhteissa ja myös ratkaisemaan ne!
Kiitos sanoistasi. Tiedän että tarvisisin elämääni positiivisuutta, elämäniloa. Mutta välillä huoli läheisen terveydestä musertaa. Oma terveyteni on suhteellisen hyvä, ainoastaan perheen perustamiseen liittyvät asiat aiheuttavat huolta. Hyvä jos toivoa on näkyvissä. Ja tiedän se, että jos saisin näihin asioihin etäisyyttä niin asiat eivät ehkä näyttäisi niin suurilta. Mutta se etäisyyden ottaminen se onkin se vaikea asia. Yritän, yritän.. :)