Maanpuolustuskorkeakoulu???

sanna

Ajattelin vaan varmistaa, että on totta että ennnen maanpuolustuskorkeakouluun menoa tarvitsee käydä armeija??? Ja sitä ajattelin myös kysellä, että minkäslaisia kokemuksia etenkin tytöillä on ollut armeijasta? Pojatkin toki saavat vastata... Onko se niin rankka kuin kaikki luulevat????

3

7793

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä täytyy

      Joo kyllä pitää käydä armeija ennen sitä. Pelkkä intin käynti ei riitä vaan täytyy käydä vähintään aliupseerikurssi, varmemmaksi vakuudeksi reserviupseerikurssi.

    • ressu

      Vastaan miespuolisen väestönosan edustajana.

      MpKK / PT-os elää jatkuvassa muutoksessa, joten nykyhetkestä on vaikea sanoa varmasti mitään.
      Luulisin kuitenkin,että SM?-tutkintoon (maa- tai merivoimat) johtavan opinto-oikeuden saa teoriassa varmasti, jos:

      Omistaa:
      - lukiosta Magnan paperit
      - kiitettävän RUK:n todistuksen
      - moitteettoman johtajan palvelustodistuksen ja sotilaspassin (kiitettävä/kiitettävä)

      On hankkinut itselleen:
      - juoksukunnon, jolla 3000 metriä taittuu 12 minuutissa

      On saanut syntymälahjaksi ominaisuuksia, joilla:
      - selviää paineensietokykyä vaativista tilanteista
      - pärjää jonkin verran keskimääräistä paremmin lahjakkuutta mittaavissa psykologisissa arvioinneissa

      Ja on pitänyt huolen siitä, että on:
      - henkisesti ja fyysisesti terve

      Jos täyttää em. kriteerit, voi sisäänpääsystään olla varma, vaikka hakijoita olisikin keskimääräistä enemmän.

      Persoona ratkaisee tietysti vimekädessä, mutta siihen liittyviä asioita on ymmärrettävistä syistä todella vaikea tässä spekuloida.

      ------------

      Jotta hakemisen kynnys ei nousisi liian korkeaksi, pitää muistaa, että:

      - myös ammatillisen oppilaitoksen papereilla voi päästä sisälle, jos muuten täyttää yleisen korkeakoulukelpoisuuden ehdot

      - RUK ei ole välttämättömyys, AUK:kin riittää

      - Hyvin menneet pääsykokeet paikannevat jonkin verran ei niin hyvää koulumenestystä.

      -----------

      Koulu itsessään ei ole mitenkään "rankka". Sanoisin, että kokonaisuutena ko. laitoksen pt- opiskelijat pääsevät helpommalla, kuin serkkunsa suorittaessaan opintoja siviilioppilaitoksissa.

      Helpoksi homman tekee se, että mistään nk. perusasioista ei tarvitse huolehtia: ruoka, vaatteet, asunto, kirjat..yms järjestetään koulun puolesta ilmaiseksi. Koulu maksaa myös n-määrän matkakorvauksia ja lisäksi kuukausittain maksetaan vielä muutama sata euroa "opintotukea".
      Kelan opintotukeen kadetit eivät ole oikeutettuja.

      Jotkut harjoitukset tai leirit voivat olla rankahkoja, mutta jos varusmiespalveluksesta on selvinnyt kunnialla, MpKK ei tuottane ylitsepääsemättömiä vaikeuksia.

      Sosiaalisuuden ja huumorintajun lisäksi koulussa tarvitaan maalaisjärkeä, sekä tietynlaista tervettä "hulluutta". Tietysti kouluun liittyy asioita, joiden vuoksi stressikäyrää välillä koetellaan, mutta tilannetta helpottaa tieto siitä, että tunne on aina kollektiivinen.

      Nuorempaa ikäpolvea edustavien upseerien suulla kuulee joskus sanottavan, ettei MpKK ole sama koulu kuin mitä se oli silloin "vanhoina hyvinä aikoina". Väitteessä on jonkin verran perää, muunmuassa pennalismiin ja simputukseen liittyvissä asioissa. Pitää kuitenkin muistaa, ettei yhteiskuntammekaan ole sama, kuin mitä se oli esimerkiksi 70-luvulla. Silloinhan kesät ja saunatkin olivat nykypäivään verrattuna lämpimämpiä.

      Muuten opiskelu MpKK:lla lienee samanlaista kuin muissakin oppilaitoksissa. Tenttejä, luentoja, harjoituksia jne...lukemalla selviää varmasti ja joskus jopa lukematta :)

      Parasta on tiestysti se, että harastusmahdollisuudet, Kellari & Helsingin yö-elämä tarjoaa opiskeluun riittävästi vastapainoa.

    • veppe

      "Helpoksi homman tekee se, että mistään nk. perusasioista ei tarvitse huolehtia: ruoka, vaatteet, asunto, kirjat..yms järjestetään koulun puolesta ilmaiseksi."

      Tuo kuvastaa juuri sitä akateemista vapautta, jonka kadetti kokee ahdistavana!

      Siviiliyliopistossa opiskelevat kokevat opinnoissaan vaikeimmaksi juuri ruoan ja vaatteiden hankkimisen. Asuntokin on äärimmäisen vaikea saada ja vielä on vaarana se, että joutuisi asumaan esimerkiksi kaupungin keskustassa kohtuullisen hyvämaineisella alueella.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2064
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      960
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      129
      907
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      607
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      89
      559
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      557
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      543
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      38
      505
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      112
      458
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe