Seisottava jetti

LHJ

Onko aloittelijan vaikea aloittee vesijetteily seisottavale jetillä, kun näyttävät olevan halvempia :)

15

1937

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jettimies

      paljon vaikeampi ajettava, mutta myöskin huomattavasti hauskempaa kuin istuttavalla.
      Alkuun voi hyvin myös ajaa polviltaan seisottavalla jetillä jos ei meinaa yhtään pystyssä pysyä... :)

    • Off set jet

      Sellainen seisotettava jetti on kaikkein paras - niin muiden vesillä liikkuvien kuin rannalla luonnon rauhasta nauttivienkin kannalta.

    • Snööri

      Hanki nainen. Se on paremmin seisottava.

      • mikropitsa

        ei vittu olipa taas nii järkevä vastaus


      • järkevyydet
        mikropitsa kirjoitti:

        ei vittu olipa taas nii järkevä vastaus

        Vastasit myös lähes 9 vuotta vanhaan kommenttiin.


      • Anonyymi
        mikropitsa kirjoitti:

        ei vittu olipa taas nii järkevä vastaus

        Veneilijät vetää käteen.


    • Nimetön

      Seisottavalla eli kuten piireissä kutsutaan Ski-luokan laitteella on melkolailla vaikeampi ajaa kuin istuttavalla (runabout). Toisaalta ajaminen seisottavalla on monen mielestä haasteellisempaa ja fyysisempää, jota se toki onkin. Istuttavien edut tulevat kovemmista nopeuksista, huomattavasti laajemmasta käyttötarkoituksesta sekä toimintasäteestä joka sallii pitkienkin matkojen taittamisen nopeasti.

      Seisottava ei todellakaan ole mökkinaapureiden kannalta yhtään sen parempi tai huonompi kuin istuttavakaan. Siinä on kyse puhtaasti muiden huomioonottamisesta, kuten missä tahansa asiassa. Istuttava sallii selvästi helpommin kuljettajan poistumisen pidemmälle myös hiukan heikommalla kokemuksella.

      Hinnan halpuus ei tulisi olla määräävä tekijä hankinnassa sillä useinmiten ne halvimmat tulevat kaikkein kalliimmiksi pitkän päälle. Toisekseen laiturin vieressä oleva laite joka ei toimi, kiusaa kesäkuumalla selvästi enemmän kuin ettei laitetta ole ollenkaan.

      Suomen JetSport Liitto vastaa mielellään kysymyksiin niin kilpailemisesta kuin harrastamisestakin kiinnostuneille omilla nettisivuillaan osoitteessa www.sjsy.org

      Sivuilta löydät keskustelufoorumin lisäksi myös kauppapaikan jossa harrastajat voivat helposti ja veloituksetta ostaa ja myydä kaikkea jetteilyyn liittyvää.

      Tervetuloa loistavan harrastuksen pariin.

      Terv: Suomen JetSport Liitto

    • J&J

      Eiköhän se seisottavakin pienellä reenillä rupee pysymään hankassa:) www.jetrent.fi

    • takatukka

      Taisivat kaikki jäädä 80-luvulle!

    • saf2f

      Veneilijät vetää käteen!

      • juketim

        Ja jetteilijät toisiaan pers.....n.


      • Anonyymi
        juketim kirjoitti:

        Ja jetteilijät toisiaan pers.....n.

        Se pitää paikkaansa.
        Oon nähny.


    • 14+6

      Eikös niillä jeteillä juuri sen takia ajetakin että alkaa seisottamaan...

      • Anonyymi

        Niinpä se taitaa olla. Jos ei niitä ongelmia ole niin ei tarvitse jettiäkään hankkia. Ja Viagrakin tule halvemmaksi...


      • Anonyymi

        Liikaa kun seisottaa niin voi mennä siitin kuolioon ja pitää leikata pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      6246
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      25
      3737
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      168
      2868
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      29
      2810
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1724
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1602
    7. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      1563
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      148
      1561
    9. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1288
    10. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      21
      1202
    Aihe