Seisottava jetti

LHJ

Onko aloittelijan vaikea aloittee vesijetteily seisottavale jetillä, kun näyttävät olevan halvempia :)

15

1908

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jettimies

      paljon vaikeampi ajettava, mutta myöskin huomattavasti hauskempaa kuin istuttavalla.
      Alkuun voi hyvin myös ajaa polviltaan seisottavalla jetillä jos ei meinaa yhtään pystyssä pysyä... :)

    • Off set jet

      Sellainen seisotettava jetti on kaikkein paras - niin muiden vesillä liikkuvien kuin rannalla luonnon rauhasta nauttivienkin kannalta.

    • Snööri

      Hanki nainen. Se on paremmin seisottava.

      • mikropitsa

        ei vittu olipa taas nii järkevä vastaus


      • järkevyydet
        mikropitsa kirjoitti:

        ei vittu olipa taas nii järkevä vastaus

        Vastasit myös lähes 9 vuotta vanhaan kommenttiin.


      • Anonyymi
        mikropitsa kirjoitti:

        ei vittu olipa taas nii järkevä vastaus

        Veneilijät vetää käteen.


    • Nimetön

      Seisottavalla eli kuten piireissä kutsutaan Ski-luokan laitteella on melkolailla vaikeampi ajaa kuin istuttavalla (runabout). Toisaalta ajaminen seisottavalla on monen mielestä haasteellisempaa ja fyysisempää, jota se toki onkin. Istuttavien edut tulevat kovemmista nopeuksista, huomattavasti laajemmasta käyttötarkoituksesta sekä toimintasäteestä joka sallii pitkienkin matkojen taittamisen nopeasti.

      Seisottava ei todellakaan ole mökkinaapureiden kannalta yhtään sen parempi tai huonompi kuin istuttavakaan. Siinä on kyse puhtaasti muiden huomioonottamisesta, kuten missä tahansa asiassa. Istuttava sallii selvästi helpommin kuljettajan poistumisen pidemmälle myös hiukan heikommalla kokemuksella.

      Hinnan halpuus ei tulisi olla määräävä tekijä hankinnassa sillä useinmiten ne halvimmat tulevat kaikkein kalliimmiksi pitkän päälle. Toisekseen laiturin vieressä oleva laite joka ei toimi, kiusaa kesäkuumalla selvästi enemmän kuin ettei laitetta ole ollenkaan.

      Suomen JetSport Liitto vastaa mielellään kysymyksiin niin kilpailemisesta kuin harrastamisestakin kiinnostuneille omilla nettisivuillaan osoitteessa www.sjsy.org

      Sivuilta löydät keskustelufoorumin lisäksi myös kauppapaikan jossa harrastajat voivat helposti ja veloituksetta ostaa ja myydä kaikkea jetteilyyn liittyvää.

      Tervetuloa loistavan harrastuksen pariin.

      Terv: Suomen JetSport Liitto

    • J&J

      Eiköhän se seisottavakin pienellä reenillä rupee pysymään hankassa:) www.jetrent.fi

    • takatukka

      Taisivat kaikki jäädä 80-luvulle!

    • saf2f

      Veneilijät vetää käteen!

      • juketim

        Ja jetteilijät toisiaan pers.....n.


      • Anonyymi
        juketim kirjoitti:

        Ja jetteilijät toisiaan pers.....n.

        Se pitää paikkaansa.
        Oon nähny.


    • 14+6

      Eikös niillä jeteillä juuri sen takia ajetakin että alkaa seisottamaan...

      • Anonyymi

        Niinpä se taitaa olla. Jos ei niitä ongelmia ole niin ei tarvitse jettiäkään hankkia. Ja Viagrakin tule halvemmaksi...


      • Anonyymi

        Liikaa kun seisottaa niin voi mennä siitin kuolioon ja pitää leikata pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2224
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      170
      1946
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1904
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      126
      1596
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1469
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      187
      1452
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1211
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1064
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1043
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      69
      1007
    Aihe