Mielestäni Jani Wickholmin suosio on kasvanut jo niin suuriin mittoihin, että Elvis on jäänyt taakse.
Janin laulunääni ja esittämistaito sekä kyky säveltää ja sanoittaa hakevat vertaistaan Euroopassa. Nuorella iällä mies on ehtinyt jo nousta kuninkaan asemaan täkäläisessä musiikkimaailmassa. Elviksen parhaista ajoista on jo 50 vuotta, eivätkä kaikki oikein vieläkään sulata tätä jenkkipurkkamiestä ja kiiltokuvaa.
Siis: Jani ykkönen, Elvis keräilyeriin.
Janin laulunääni ja esittämistaito sekä kyky säveltää ja sanoittaa hakevat vertaistaan Euroopassa. Nuorella iällä mies on ehtinyt jo nousta kuninkaan asemaan täkäläisessä musiikkimaailmassa. Elviksen parhaista ajoista on jo 50 vuotta, eivätkä kaikki oikein vieläkään sulata tätä jenkkipurkkamiestä ja kiiltokuvaa.
Siis: Jani ykkönen, Elvis keräilyeriin.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kuningas joo?!Wikholm on täysin tyhjänpäiväinen,mitäänsanomaton laulajasurkimus.Ei ääntä eikä ulkonäköä.Säveltäköön jos,mut kaikki sen biisit on saman kaavan mukaan tehtyjä toistensa kopioita.On sulla maku...ei tota voi ottaa tosissaan.
Elvis sentään tuli pinnalle ihan omilla avuilla!!! eikä minkään tyhjän päiväisen ohjelman kautta.
Jani Wikholm on suomen laulaja mitta puulla keskiverto mutta Elvikseen sitä ei pysty edes vertaamaan saatikka sanomaan paremmaksi!!!
kilpailevat ihan eri sarjoissa.
Tämä on selvä provo ja aika keskinkertainen sellainen.
Eipä tällasta tarvitsisi kommentoida mitenkään. Itse ainaskin jätän vastaamatta tämmösille keskikasvuista 'huumoria' pukkaaville.
Hyvä Jani!
Janin menestys on saanut Elvis -kohelit pillastumaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=124&conference=4500000000001371&posting=22000000013226516
Taitaa olla kova paikka elvistelijöille se, että Janin käyrä nousee koko ajan, mutta Elviksen suosio on vajonnut lattianrakoon.
Jani on suuri taiteilija, joka saattaa koska tahansa tehdä kansainvälisen läpimurron. Merkkejä on jo ilmassa.
Janin viimeisin saavutus oli Sauli Niinistön voiton varmistaminen presidentinvaalien toiselle kierrokselle. Hän esiintyi Niinistön vaalitilaisuuksissa ja keräsi paikalle tuhansia musiikin ystäviä, jotka saivat nauttia Janin tunnelmallisesta musiikista ja sitä kautta päästä oikeaan tunnelmaan vastaanottaakseen Sauli Niinistön painavan sanoman meille kaikille suomalaisille.
Jani teki oikean valinnan ryhtyessään kokoomuksen kannattajaksi. Kokoomus on voimakas, markkinataloutta kannattava isänmaallinen liike, missä kaikille Janin kaltaisille oikeistolaisesti ajatteleville ihmisille on lämmin vastaanotto.
Toista on Halosen leirissä, missä musiikista vastaavat kaikenmaailman punaparrat ja maailmanparantajat, Hector etunenässä. Hectorin koko tuotanto häviää laadultaan Janin uusimmalle cd:lle. Ei kukaan jaksa kuunnella kommarimusiikkia, sen sijaan Janin ainutlaatuiset laulut heijastelevat esittäjänsä laajaa kulttuurisivistystä ja luovaa oivalluskykyä.
Tässä yhteydessä haluan kiittää Idols -kilpailun järjestäjiä. Jos Idolsia ei olisi keksitty, olisi Jani ja hänen taitonsa saattaneet jäädä kokonaan huomaamatta. Se olisi ollut kulttuurihistoriallinen skandaali.
Kiitos vielä Janille siitä, että on ryhtynyt yhteistyöhön Radio Novan ja muiden kaupallisten kanavien kanssa. Kaupalliset kanavat tarjoavat parhaan valikoiman musiikkia ja ne ovat organisoineet ohjelmistonsa nerokkaasti erilaisten soittolistojen avulla. Niistä pidän.
veikkaampa että häntä ei muisteta,mutta elvis on legenda edelleen.
että 2050 Jani, Hanna, Ilkka ja Pete Seppälä tekevät Mestarit Areenalla -tyylisen kiertueen ja vetävät areenat täyteen.
Jani Wickholm ei ole mikään levy-yhtiön setien narri vaan hän tekee kaiken itse alusta loppuun. Säveltää, sanoittaa, sovittaa, soittaa ja laulaa. Kaksi levyllistä näitä mestariteoksia onkin jo löytänyt tiensä suomalaisten hyllyihin. Eikä suotta - onhan "Alumiinitähdet" yksi aikamme merkittävimmistä rock-levyistä. Itselläni on levyhyllyssä ainoastaan The Beatlesia, Rolling Stonesia, Gary Moorea, Totoa sekä Jani Wickholmia. Minun hyllyyni ei huonoja levyjä tule.
Näistä jutuistahan tulee sellainen olo ihan kuin Wickholm olisi tehnyt levynsä biisit itse. Ja jos joku niin luulee, niin väärässä on.
Kannattaisiko Jussin käydä optikolla kun ei nää tai osaa lukea Alumiinitähdet-levyn tekijöitä.Ainoastaan yhdessä kappaleessa on Janin sormenjälki. Ja mitä levy-yhtiöön tulee, niin joka levylle asetetaan tuotto odotus ja mikäli artisti ei tuota niin saa lähteä. ASIA ON NÄIN.
Voi ku kirjoittajilla on hyvä huumori!
Kateutta se varmaan vaan on!
Kaikki ei kestä Janin suosiota ja kun kateelliset ei aina viitsi haukkua niin kehutaan niin ettei silläkään ole mittaa ei määrää. Annetaan vaan Elviksen olla elviksenä ja Janin janina. Miksi vertailla, Jani on tosi hyvä ihan omana itsenään!
Elvistelijät tekevät itsensä naurettavaksi, mutta jos elvistely heidän olonaan helpottaa, niin elvistelkää!!!!
Näetkö myös pieniä vihreitä miehiä vilistämässä nurkissa?Tuo kirjoitukses sai epäilemään sellaista.
siis onko joku tosissaan vertaamassa jania ja elvistä toisiinsa...hei huhuhuu jollain viiraa päässä.....elvis on rockin legenda mutta tää jani vs elvis-juttu taittaakin olla jonkinasteista `kiusantekoa` vaan eikä todellakaan noteerauksen arvoista...jani on idolsin huonoiten menestynyt kuuluisasta kolmikosta jota johtavat antti ja hanna...
vertailkaa elvistä ja vaikka...,
#miettii#... Madonnaa mielummin!!
Miten niin huonoiten menestynyt?
Perusteluja!
Keikkaa pojalla ainakin pukkaa oikein kiitettävsäti!
myy.
No ei ihme.Miten joku edes viitsisi kuunnella samaa ujellusta monta biisiä peräkkäin kun kappaleet on toistensa kopioita ja ääni samaa yksitoikkoista ininää.Kun on kuullut yhden niin on kuullut kaikki.
Hienon hieno kirjoitus löytyy linkin takaa.
http://www.phnet.fi/public/elvisclub/ccrider04.htm
kirjoitus varmasti on hyvä, mutta se mitä se käsittelee on suoraan vessasta! Tuo apinointi oli ihan p-eestä!
Esiintymisasut surkeita, tuskin maksoi 100 000 taalaa per laaki ja eipä niitä tainnut ollakaan kuin yksi! Elv1s ei olisi koskaan tuommoista rääsyä päälleen laittanut!
Musiikillisesti se oli todella syvältä, mieluummin jos tuommoista apinointia harjoittaa niin sitten yrittää laulaa myös kuninkaan äänellä, nythän se oli ihme rävellystä!
Tausta tiimeihin tultaessa oli kuin yöllä ja päivällä, The Stamps, ja Joe Guercio orkestereineen häpeäisi silmät päästään! HYI!
vitsi repesin niin et vieläki sattuu mahaan... huh huh
Janin nimi alkaa olla tuttu keski-Euroopassa. Levyjä myydään Saksassa ja Ranskassa jo enemmän kuin Suomessa. Janista on tulossa hyvää vauhtia suomalaisen musiikin suurin vientituote. Siitä saamme kiittää Janin nerokasta musiikin luomistapaa ja poikkeuksellisen vetovoimaista ulkonäköä.
Elvis kiinnostaa USA:ssa enää ns. trailer park -väkeä, siis samaa, mikä Suomessa 70-luvulla kunnostautui humppakansana.
Elvis, George Bush ja omenapiiras kiinnostavat enää vannoutuneimpia jenkkifaneja. He saavat vertailla hiusrasvojensa laatuja rauhassa keskenään, laatumusiikin ystävät käyvät ostamassa Janin uuden levyn.
Aprillipilaa
Uutta tilastoa Janin levyjen myynnistä Euroopassa:
Saksa 200 000 kpl,
Ranska 150 000
Espanja 150 000
Italia 120 000
Britannia 100 000
Puola 100 000
Slovenia 99 000
Kreikka 94 000
Hollanti 90 000
Romania 80 000
Ruotsi 77 000
Irlanti 70 000
Unkari 60 000
Mahtava mies on Jani.
Elviksen levyjen myynti on Suomessa 15% laskussa.
se poika sitten näyttää pärjäävän. :)
Ulkomailla kun ei suomenkielellä pärjää
Edellä mainitut luvut on tuulesta temmattu niinkuin Janin suosio.Iskelmätähti on ja pysyy