MAASEUDUN JA KOKO SUOMEN PAHOINVOINNIN. ETHÄN HALUA SEN JATKUVAN JA VIELÄ SOSSUJEN TUELLA. NYT ÄÄNI SOINILLE TAI NIINISTÖLLE JA SUOMI NOUSUUN
KEPU SAANUT
AIKAAN
6171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomessa on jo liikaa aivopestyjä kepulaisia. Pahoinvointi jatkuu heidän myötään. Maksamme EU:lle turhasta. Pääministeri Vanhasen kusi ollut fiasko. Äänestin Niinistöä.
Pääministeri Vanhasen kausi turha, joka vienyt Suomea alaspäin kuin lehmän häntää. Maksamme EU:lle turhasta. Turha mies. Äänestin Niinistöä.
Hieman outo käsitys sinulla junteista ja punaniskoista. Luuletko ettei joku vanha kepulainen olis maalta. Sinä olet pahempi kuin nuo mainostamasi sillä koko homma perustuu eu:hun. Meillei ois mitään ilman eu:ta. Eu:n ansiosta ei tartte jakaa kaikkea kahisevaa viljankuivaukseen muttei ei niitä tarttis jakaa byrokraateillekaan ihan vastikkeettomasti. Juntit sentään tuotti rehua mutta se paska mitä virastoista tulee ei kelpaa mihinkään. Jotkut saa taas suhteetonta etua byrokratian paisuttamisesta. Eikö tässä pitänyt käydä päinvastoin. Sitten kun liitytään natoon niin pitää varmaan perustaa monta armeijaa ja niille omat byrokraatit.
Nimeomaan EU-jäsenyyden myötähän hinta otettiin pois tuottajahinnoista ja lisättiin eri viljelystukia. Elintarvikkeiden hinnat kuitenkin lupauksista huolimatta pysyivät ennallaan, mikä tarkoittaa että ennen viljelijöille mennyt osuus menee nykyään täysin elintarvikejalostuksen kaupan taskuun. EU-jäsenyyden myötä siis tarvitsi ruveta "jakamaan kahisevaa viljankuivaukseen" ja byrokratia lisääntyi huomattavasti. Maatalouden EU-tukien maksamista on asettettu valvomaan pataljoonan verran byrokraatteja, jotka haukkaavat leijonanosan EU:lta saatavista maaseuturahoista, jotain järkeä???
Itse näkisin elintarvikkeistani maksamastani summasta menevän enemmän paljon mieluummin tuottajalle kuin kaupalle ja ajatus siitä, että minunkin verorahoillani kustannetaan turhia byrokraatteja. Eli irti EU:sta ja tuottajahinnat kohdalleen, niin ei edes tarvita mitään tukia.
EU:sta irrallinen Schengenin sopimus voidaan pitää voimassa, jolloin Schengenin sisärajat voidaan edelleen pitää auki.
demarit jotka ovat nyt olleet vallassa,erehdyit varmaan puolueesta ;)
Kepu ja sosiaali temokraatit ja kokomus ovat maaseudun autittaneet.Nyt sinä äänestäjä tee loppu valta monopolista ja "ÄÄNESTÄ TIMO SOINI Presitentiksi" niin teemme mekin.