kuulin tänään väitteen että jos puukattilan ja varaajan välisen putkiston tekee sinkitystä putkesta niin sinkki irtoaa putkesta ja tukkii esim. patteri termostaatin tarua vai totta ?????????kyseinen putkiremontti edessä
kysymys putkimiehelle
sinkkikato
81843
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itselläni on termomix termostaatissa 3sinkittyä kartioliitintä siitä ei pattereihin paljon sinkkiä ehdi kertyä.En suosittele Sinulle muuta kuin mustaa putkea.Sinkin irtoaminen on aina vaarana.Laita ennen termostaattia 20cm putki ja siihen venttiili josta voit päästää ilmat.Toimii termost.varmasti.Nykyisin olen laittanut termost.ohitusputken sähkökatkon varalle.
kukaan laita sinkityllä.
en viitsisi ostaa mustaa putkea jos sinkkitty putki käy ja sen käytöstä ei ole haittaa!!!!
Sinkittyjä putkia ei saa käyttää samassa suljetussa järjestelmässä jossa on kupariosia. Lämmitysjärjestelmä täyttää nykyisin yleensä nämä molemmat kriteerit, kuparia löytyy ainakin lämminvesikierukasta sekä mahdollisesti myös putkistosta ja kalvopaisuntasäiliö tekee järjestelmästä suljetun.
Sinkki ja kupari muodostaa sähköisessä yhteydessä parin, jonka tuloksena putkistoon erottuu vedestä vetyä sekä happea. Ja nämä taas muodostavat räjähtävän kaasuseoksen.
Tässä jokunenvuosi sitten oli lehdessä juttu jossa omakotitalon kattila räjähti todennäköisesti tästä syystä, lämmittäjä lensi kattilan kanssa pannuhuoneen tiiliseinän läpi ja menehtyi.
En laittaisi sinkittyä putkea kun ei se mustakaan mahdottomia maksa..
polta pilleillä sinkki pois putkista niin sitten se on mustaa putkea. nuotion hiilloksellakin voi yrittää.... tulee halvemmaksikin ja samalla pääsee turhista jätteistä eroon.
Jos lensikin niin kyllä siinä on ollut tavallinen kattilaräjähdys kysessä. Vedyn kanssa asialla ei ole ollut mitään tekemistä.
Tapausta en senkummemmin tunne, mutta tästä oli kyllä keskustelua jossain silloinkin ja tutkittukin asiaa oli ja todettu että nimenomaan ei ollut kyse tavallisesta kattilan keittämisestä johtuneesta räjähdyksestä. Kun vasta oltiin tekemässä tulia.. Sitä en tiedä mitenkä mahdollinen vety oli päässyt syttymään jos sitä oli ollutkin.
Kattiloissa on käytetty kuparikierukkaa ainakin jo 50-luvulla eikä sähköparia ole syntynyt, väliliitin on aina messinkiä tai punametallia, eikä sinkkiputkista mitään ongelmia tule, 60-luvullla oli sekaputkitusta ja toimivat vieläkin.
Ne muutamat räjähdykset on johtuneet kattilan ylikuumenemisesta eikä vedystä.