Onko yleinen toimintatapa liikkeen piirissä. Kyse on vl- isästäni ,joka muuten täyttää kristityn tunnusmerkit: käy seuroissa, ei tuomitse ketään vedoten siihen ettei itsekkään täydellinen, pyytää anteeksi tarvittaessa ym. Ainoa asia jossa hän teidän mukaanne varmaan luistanut on, että hän on antanut lastensa 2 kpl valita oman tiensä painostamatta mihinkään suuntaan. Tämä sitten hiersi yhdessä tv:n kanssa välejä yhteen iäkkääseen puhujaan. Hän otti tavakseen soitella lähes viikoittain isälleni. Aiheina olivat oletko uskosi hylännyt kun lapset tv:n taloon toivat, miksi et seuroissa ollut, eivätkö voimat riitä maailmallisten lasten ruotuun saantiin. Tätä kesti monta vuotta. JOs joku muu vastasi puhelimeenhän sulki sen. Sen näki ilmeestä kuka puhelimessa oli ,olemus muuttui heti lysähtäneeksi ja ääni anelevaksi ja monta kertaa hän oli loppuillan hiljaa. Onneksi tämä loppui jokin aika sitten puhujapapan lähdettyä helvettiin hiiltä haukkaamaan. Isäni vakaumusta kunnioitan enkä teitä hänen kuullensa mollaa,sillä hän kaikkien maallisen vaelluksen aikana koettujen vastoinkäymisten jälkeen ansaitsee taivaan ilot. Mutta jos ko. käytäntö on yleisempääkin niin, ette saa kyllä kiittää liikkeenne huonosta maineesta muita kuin itseänne. Paha kello kauas kuuluu.
sielunhoitopuhelut
ristin varjo
2462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oli tämä tosi tai ei, niin haluan tuoda näkemykseni yleisellä tasolla. Jokainen valitsee itse. On väärin, jos perheenjäseniä taakoitetaan siitä, että joku toinen perheenjäsen uskoo tai elää ei-toivotulla tavalla.
Minusta isäsi on vastuussa siitä, miten antaa itseään kohdella. Liika alistuvaisuus on yhtä paha asia kuin toisten elämään puuttuminenkin.