Ootteko nähnyt Charmant 1600 Automatic?

DasseMies

Vähän kiinnostais että onko kukaan koskaan nähnyt Charmantia Toyotan A4-koneella (se 1600 cc) ja automaattivaihteistolla varustettuna. Luulisin että automaattiversio on aika harvinainen kun niitä ei muutenkaan paljoa ole.

Minulla itellä on sellanen -85 mallinen LC:köhän se on varustelultaan, no kuitenkin se "parempi" versio jossa on mm. kierroslukumittari. Matkaa se on taittanut jo 380000 km, kone vie jo öljyä aika paljon mutta varmatoiminen ja luotettava se on. Ruoste on kyllä sen pahin vihollinen ja paikata sitä on saanut vuosittain.

5

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkään aikaan

      Eikös tuo Charmant ole tekniikaltaan sama kuin viimeinen takavetoinen Corolla? On nykyään melkoisen harvinainen, sillä mallia ei aikanaan Suomessa hirveitä määriä myyty.

      • DasseMies

        Joo, on se aika pitkälti sama auto kun takaveto korolla, mutta tätä A4 konetta ei kait takaveto-korollassa ollut ellen väärin arvaa. Etuvetosessahan sitä kai käytettiin paljon mutta täs Daihatsussahan se on pitkittäin. Pieniä eroavaisuuksia muutenkin on, esim. pakoputki ei täs 1600 cc käy korollasta kun muuttamalla.


    • KKK

      Eikös tätä Daihatsu Charmantia mainostettu aikoinaan Suomessa Teiden Kinginä ja maailman parhaan auton pahimpana kilpailijana.
      80-luvulla ei nöyristelty eikä häpeilty turhia ;)

      • oikeaa tietoa

        Höpöhöpö.
        Kyllä teiden kingi mainoksissa oli Mazda 929 ja Mazda 626 oli puolestaan teiden Charme. Charme Asserdalin mukaan siis.


    • dddfghg

      Käsittääkseni automaattia sai vain 2T-moottoriseen charmanttiin, joka sekin 1600cc. 4A oli uudemmissa ja kaikki 1.3 oli 4k koneella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe