Olen sopinut isäni kanssa, että hän lainaa minulle 120000 euroa asunnon ostoon ilman korkoja. Miten summa olisi järkevintä siirtää minun käyttööni, jotta me molemmat välttäisimme mahdollisimman paljon veroja? Kannattaisiko asunto ostaa isäni nimiin, ja minä maksaisin lainaa takaisin tavallaan vuokrana? Kokemuksia?
Laina isältä - miten järkevintä?
pähkinä
101515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Teette lainasta velkakirjan ja maksat lainasi takaisin pankin kautta, jotta lainan takaisin maksusta jää kunnon tositteet. Lainasta ei ole pakko nyhtää korkoa. Vaarana on, että verottaja tulkitsee lahjaksi, joten on syytä olla tarkkana ihan pilkulleen, jotta uskovat lainasta olevan kyse.
Asunto kannattaa ostaa sinun nimiisi, koska muuten aikanaan kun asunto siirtyy sinulle, siitä joutuu maksamaan joko lahjaveroa tai perintöveroa.
Velkakirja, jossa lainan vakuutena se asunto. Noinkin isossa lainassa en edes lapsiini/vanhempiini luottaisi niin paljoa, etten vakuutta haluaisi. Velkakirjaan tehtiin myös lyhennyssuunnitelma. Verottaja haluaa nähdä, että se tosiaan on laina, joka on tarkoitus maksaa takaisin. Ei siihen tietenkäään säännöllisiä lyhennyksiä tarvita, mutta jos lainaa ei yhtään lyhennetä voi verottaja vähän perään kysellä. Ei helposti mene läpi, että korottomana annetaan iso laina, joka maksetaan kerralla takaisin esim. 10 vuoden päästä. Eli kyllä on parempi vähän lainaa lyhennellä.
Mutta teillä ilmeisesti oli tarkoituskin, että sitä oikeasti lyhennetään.
Lyhennysten kohdalla me olemme hoitaneet kaikki pankin kautta. Veroilmoituksessa laina (ja toisella tietysti saatava) ilmoitetaan vuosittain. Yhtään ei ole tarvinnut veroja maksaa eikä verottaja ole perään kysellyt.
täällä pysty vastaamaan selkeästi toisten varojen siirron järkevyyteen,juristit ovat sitä varten käytettävissä, tuo on jo niin iso summa kannattaa suunnitella huolella sen järjestely.
..vinkkejä kysellä ja kokemuksia siitä, miten muut ovat asian hoitaneet.
Kahdelle ensimmäiselle kirjoittajalle kiitos neuvoista. Lainaa on todellakin tarkoitus lyhentää kuukausittain, loppuun saakka.
Lainapuoli onkin jo tullut selväksi toisten kommenttien osalta. Kukaan ei ottanut kantaa itse asuntokauppaan sen leimaveron osalta.
Minä suositan, että ostat asunnon omiin nimiisi. Jos olet ensiasunnon ostaja, vältät vielä leimaveronkin.
Terve. Kyllä tuohon vastattiin jo ihan ensimmäisessä vastauksessa.
Leimaveroa ei ole ollut olemassa enää ikuisuuksiin. Nykyään on varainsiirtovero.
Kirjoitatte asiasta velkakirjan, jolloin rahasumma ei ole lahja vaan velka. Tämän voi jopa sitten laittaa veroilomoitukseenkin velat kohtaan ja ehkä hyvällä säkää saa verovähennyksiä (harvinaista), mut korkohyvityksen kuitenkin. Samalla lailla teimme itse muutamam vuosi sitten
Mitenkä asuntolainasta saa muka verovähennyksiä muuta kuin korkohyvityksen osalta? Ja eipä tuossa tapauksessa mitään korkohyvityksiäkään saa.
Juu niinkun laitoin et siitä lainasta ei varmaankaan saa, mut korkohyvityksiä kyllä. Minulle näin on aikoinaan neuvonut velkaneuvoja et ne kannattaa laittaa, siinä ei mitään menettäkkään. Pääpointti olikin siinä et lainasta kannattaa tehdä se valkakirja jolloin ei mitään lahjaveroja sun muita tarvitse maksaa...
No mitään korkohyvityksiä tuosta ei avaaja saa. Mistä hänelle hyvitystä annettaisiin?