Porvarit suistivat Suomen

Ei anneta sen toistua, siksi Tarja presidentiksi.
18711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

ei hyvää päivää...

Äänestä

herrat nimeltä Aho ja Viinanen

Äänestä
  • nyky presidentin vaaleihin

    Äänestä

  • ja porvareita ovat.hus porvari.

    Äänestä

  • Ilman Ahoa ja Viinasta Suomi olisi lakannut olemasta,tosiasiassahan noin kuvaannollisesti ilmaisten "sosialistit olivat juoneet talon"Häpeen sitä vieläkin että niille annettiin noin suuri valta,nyt on aika suoraselkäisesti hoitaa asiat päiväjärjestykseen,ja jokainen saman oikeistolaisen arvopohjan omaava ihminen tulisi nyt tehdä osuutensa ja käydä äänestämässä Sauli Niinistöä.

    Äänestä

Kyseinen väite ei pidä paikkaansa, Koivisto johtaman politiikan uhriksi joutui oikeostopuolueet.
Vuosikausia hän oli kättään heiluttanut ja sanonut kyllä se siitä.

Äänestä
  • naurettavaa propagandaa. oikeisto puolueet suistivat Suomen tasavallan kaameaan lama-aikaan jonka seurauksista monet kärsivät yhä.

    Äänestä

  • paikkaansa kirjoitti:

    naurettavaa propagandaa. oikeisto puolueet suistivat Suomen tasavallan kaameaan lama-aikaan jonka seurauksista monet kärsivät yhä.

    Esko Aho palaa vielä politiikkaan ja näyttää. Saattepa nähdä

    Äänestä

  • paikkaansa kirjoitti:

    naurettavaa propagandaa. oikeisto puolueet suistivat Suomen tasavallan kaameaan lama-aikaan jonka seurauksista monet kärsivät yhä.

    Tosiasia on että jo niinkin varhain kun 1982 oli selvää ettei 1966 alkanut sosialistinen talouspolitiikka kestä,se oli siis tullut tiensä päähän,sehän oli perustunut pelkästään vanhojen polvien keräämien säästöjen kuluttamiseen,rankkaa inflaatiota pyörittämällä.

    Kuitenkin tuota väärää politiikkaa jatkettiin silloisen Sorsan johdolla kunnes se tuli selvitystilaan 90-luvun alussa,niitä laskuja maksetaan edelleen,ja jotkut haluavat että tuo lainapolitiikka pitäisi olla maan tapa.

    Onneksi nyt on tullut muutoksen aika ennenkuin nuo sosialistit saattavat kymmenet tulevat sukupolvet velkaan,josta he eivät koskaan selviä.

    Äänestä

Tosiasiassa Suomen ajoi historiamme pahimpaan lamaan 1990-luvun alussa Mauno Koiviston vuonna 1987 nimeämä Harri Holkerin ns. sinipunahallitus.

Holkerin hallitus hirttäytyi "talousmies" Koiviston hellimään ajatukseen ns. vakaasta, vahvasta markasta. Seuraukset olivat katastrofaaliset - Suomen pelasti Esko Ahon hallitus, joka sai katkaistua syöksykierteen ja talouden kasvu-uralle.

SAK ja SDP yrittivät koko ajan kampittaa mm. yleislakkouhkauksilla Ahon hallituksen toimintaa.

Äänestä
  • ollut KOKOOMUSLAINEN

    Äänestä

Syitä oli kyllä niin sysissä kuin sepissäkin, menneestä pitää ottaa oppia.

Lähde: wikipedia

-Onneton talouskokeilu-
Suurin kritiikki SDP:tta kohtaan liittyy vuosien 1987-1991 Harri Holkerin (kokoomus) hallituksen talouspolitiikkaan, minkä aikana pyrittiin irti pankki- ja metsäteollisuuskeskeisestä talousrakenteesta luomalla jälkiteollista palveluyhteiskuntaa pääasiassa ulkomaanvelan varaan, jolloin muodostui palveluita ja työllisyyttä, millä ei ollut kotimarkkinapalveluna edellytyksiä vastata valuuttaveloistaan. Kuitenkaan edes arvostelijoista kriittisimmät eivät voi vyöryttää koko syytä vain SDP:n niskoille, vaan myös Holkerin johdolla kokoomus oli yhtä lailla talouspolitiikan takana.

Äänestä
  • Niinistökin. Älkää päästäkö kokoomuslaisia valtaan siitä ei hyvää seuraa.

    Äänestä

  • kuten kirjoitti:

    Niinistökin. Älkää päästäkö kokoomuslaisia valtaan siitä ei hyvää seuraa.

    koko vetelän suon johon upottiin.

    Äänestä

  • junaili kirjoitti:

    koko vetelän suon johon upottiin.

    niitä tyhmiä oli.

    Äänestä

  • ne siinä kirjoitti:

    niitä tyhmiä oli.

    rahan päälle, eivät varsinkaan tiedä miten sitä tehdään. Aina on molemmat kädet olleet työntekijän taskussa viemässä viimosia pennosia ulkomaiden hätääkärsiville. Omia asioita ei osata selvittää ja kun täppä loppuu niin lainataan lisää, viis siitä kuka maksaa. Maksakoon joku muu jos pystyy, pitäisi olla koko puolueen tunnuslause.

    Äänestä

Eikös silloin Alkuun mennyt STS-pankki ja muut punapääoman linnakkeet

Äänestä
  • Suomen suuren laman sinetöinyt veli-neuvostoliiton kaatuminen. Kuten sanottu ketään yksin ei voi syyttää noiden aikojen tapahtumista. Yksi ihminen ei ole noita kaikkia päätöksiä tehnyt. Ja vielä toistetaan: Suomen tasavallan presidentillä ei juuri taida yksinvaltaa olla, mitä tulee talouspolitiikkaan. Menneet on menneitä, eikä laman murehtiminen auta, pitää puhaltaa yhteen hiileen ja ottaa katse tulevaisuuteen.

    Muistakaa, että silloinkin on saanut kansa päättää ketkä siellä on ollu päättämässä asioista.

    Katse tulevaisuuteen, ääni Niinistölle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lamaan kirjoitti:

Ei anneta sen toistua, siksi Tarja presidentiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu