KAIPAAN..

..perusteluita miksi Suomen tulisi jatkaa Tarjan komennossa?

Niitä eivät osaa edes demarit sanoa...sitä kysyin lauantaina Hakaniemen torilla!

Vastaukseksi sain tuota "TARJA-jargonia" jota kaikki toistelevat: Globaalisti kaikki huomioon ottava, eriarvoisuuden poistaja jne.! KYSYIN perusteluita, mitä ne asiat ovat konkreettisesti...kumma kyllä keskustelu tyrehtyi!!!

Minun mielestäni eriarvoisuus on vain kasvanut viimeisen kuuden vuoden aikana...samoin jonot kunnallisissa palveluissa jne...! Toki nämä asiat eivät ole presidentin päätösvallan ja valtaoikeuksien piirissä, mutta ennenkaikkea presidentti on kansakunnan arvojohtaja jonka mielipiteitä kuunnellaan (mikäli vain on vakavasti otettava)!

En vain edelleenkään jaksa uskoa, että Suomen kokoisen valtion presidentin mielipide huonolla englannin kielellä ärrävikaisesti lausuttuna parantaisi minkään 'mikämikämaan' ihmisten sosiaalisia ongelmia ja poistaisi eriarvoisuutta maailmasta ja nimenomaisesti parantaisi SUOMALAISTEN elämää SUOMESSA!

Nyt ollaan valitsemassa Suomelle presidenttiä, ei mitään YK:n pääsihteeriä!

Kyllä Suomen Tasavallan Presidentin tulee edistää Suomalaisten hyvinvointia ja ottaa tehtäväkseen maailmalla parantaa Suomalaisten yritysten mahdollisuuksia kovassa kilpailussa maailmalla ja edistää Suomalaisen tietotaidon ja tuotteiden vientiä.

Tosiasia vain on ettei ilman työtä ole sitä hyvinvointia eikä myöskään sitä sosiaalista tasa-arvoa.

Ja ainakin minun on vaikea allekirjoittaa Halosen tunnuslausetta "koko kansan presidentti" ! Miksi:

1. 80% suomalaisista kuuluu kirkkoon--> Tarja Halonen EI kuulu!

2. Vähättelevä ja jopa kielteinen suhtautuminen talouselämän ja työnantajapuolen johtoon.

3. Ylimielisyys (miksi syyllistää kansaa siitä ettei kaikki kokeneet tarpeelliseksi äänestää..myös nukkuvien puolueen äänestäminen on kannanotto)

Tässä MIETTIMISEN AIHETTA niille jotka empivät ketä äänestää!!
26993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

..koko maailman murheita!! Sun aikasi meni jo! Nyt kansa kaipaa muutosta!!

Äänestä

"En vain edelleenkään jaksa uskoa, että Suomen kokoisen valtion presidentin mielipide huonolla englannin kielellä ärrävikaisesti lausuttuna"

No tuo nyt taas on aika asiatonta. Ärrävika? Just joo. Ilmankos kukaan ei halua kanssasi keskustellakaan. Toisekseen, englannin kielessä ei ärrävika edes vaikuta.


Sitten haluaisin myös huomauttaa siitä että teikäläisen suomen kielen taitamus on varsin huonoa. Mene kouluun.

Äänestäkää vaan tuota sirkusväen presidenttiä! Mennään helvettiin kaikki, niin!

Äänestä
  • Taidat olla niitä Hakaniemen suojatyökeskuksen porukkaa, kun et ole huomannut, ettei kaikkien tarvitse mennä helvettiin, ne on jo siellä. Kiitos sinun ja kaltaisiesi :)

    Äänestä

Ennenkaikkea perusteluita miksi Sauli tai miksi Tarja!

Konkretiaa-EI jargonia!

Äänestä

Hyvä kiitos ja hartaasti kiitos!!!!!me kaipaamme muutosta ja se tulee.

Äänestä

jatkavan Presidenttinä:

Tarja Halosella on elämänkokemusta, joka näkyy suvaitsevaisuutena ja käytännön ongelmien ymmärtämisenä.

Presidenttinä Tarja Halonen on vahvistanut jo pitkällä ulkoministerikaudella syntyneitä suhteita naapurimaihin, EU-maihin, kehitysmaihin sekä Yhdysvaltoihin ja Kiinaan. Tarja Halosella on vahvat siteet YK:hon ja muihin kansainvälisiin järjestöihin, joissa hänet tunnetaan oikeudenmukaisuuden puolestapuhujana. Hän on edistänyt Suomen työllisyyttä ja vientiä ottamalla virallisille matkoilleen mukaan
yritysjohtajavaltuuskuntia.

Tarja Halonen on hyvä kuuntelemaan ja analysoimaan tilanteita. Sosiaalinen ja yhteistyökykyinen presidentti seisoo tilanteen vaatiessa napakasti kantansa takana. Tarja Halosessa on sopivassa suhteessa joustavuutta ja päättäväisyyttä.

Joku on nämä kirjoittanut jo puolestani, mutta tuossa hyvät syyt =) =) =)

Äänestä
  • ne jutut. Siis älä usko kaikkea, mitä kirjoitetaan. Täyttä potaskaa! Tarja on suvaitsematon ja seisoo oman asiansa takana ja suuttuu jos joku uskaltaa olla eri mieltä. Ei suomen presidentin pidä ensisijaisesti huolehtia muiden maiden kansalaisten hyvinvoinnista.

    Äänestä

Asiallinen kirjoitus perusteluineen!

Tällä linjalla tulisi keskustelua käydä!

Äänestä

-Hän ei aja niitä etuja joita pidän elämässä tärkeinä.

-En usko että Saulilla on kykyä artikuloida asiaansa sujuvasti/nopeasti. Sauli empii liikaa puhuessaan.

-En usko Saulin jämäkkyyteen asioissa, on aivan liian lepsu.

-Saulilta puuttuu kyky hallita vaikeita tilanteita selkeästi ja maltilla.

Tässä nyt vähän miksi ei sauli saa minultä ääntä.

Äänestä
  • Luettelit juuri samoja asioita minkä takia en pidä Halosta sopivana presidenttinä. Jommalla kummalla meistä on siis ongelmia hahmottaa todellisuutta ensimmäistä kohtaa lukuunottamatta, elämänarvot on toki jokaisen henk.kohtainen asia.

    Äänestä

  • juttu, koska kirjoitti:

    Luettelit juuri samoja asioita minkä takia en pidä Halosta sopivana presidenttinä. Jommalla kummalla meistä on siis ongelmia hahmottaa todellisuutta ensimmäistä kohtaa lukuunottamatta, elämänarvot on toki jokaisen henk.kohtainen asia.

    Ootkohan ihan selvinpäin??

    Äänestä

  • ympäripyöreitä, kuten vallassa oleva, niin hyvin korvaa tämän.

    Äänestä

  • ??????????????? kirjoitti:

    Ootkohan ihan selvinpäin??

    Olen absolutisti.

    Äänestä

  • tottuu latelemaan kirjoitti:

    ympäripyöreitä, kuten vallassa oleva, niin hyvin korvaa tämän.

    riitä, ikävä kyllä näin on.

    Äänestä

  • itte vastasi! kirjoitti:

    Olen absolutisti.

    vai etkö osaa!?

    Äänestä

  • älykkyys ei kirjoitti:

    riitä, ikävä kyllä näin on.

    eli eikö niinistön äylykkyys muka riitä latelemaan niitä latteuksia joita on arvon rouva th ladellut.
    onneksi niinistö pitäytyy yleensä asiassa.

    Äänestä

  • syiden takia minä en äänestä tarjaa!

    Äänestä

Kiitos Sinikka !!!!! Oikeen hyvä kirjoitus. Olen kanssasi samaa mieltä että eivät osaa vastata kysymyksiin tuossa Tarjan porukassa. En ole itsekkään saanut itse Tarjalta minkäämlaista vastausta 6 vuoden aikana kun olen häntä lähestynyt netin välityksellä. Tuossa oli kommentti joltakin joka kertoi Tarjan saavutuksista. Itse asiassa Tarja on hyvin huono ulosannissaan ja virhekäsityksiä ulkopolitiikassa saa muut kokoajan korjata Tarjan puolesta. Tarja itse on EI pidetty henkilö muualla maailmassa hänen huonon käytöksen vuoksi, eikä hänen tunnettuus ole mitään luokkaa sillä kukaan ei tiedä kuka hän on. Tarjan sosiaalinen tausta on sitä itsekeskeistä ajattelua mitä Sosiaalipolitiikassa sanotaan "Harkinnanvaraista" eli mielivaltaista. Mielivaltaista on kyllä koko Tarjan touhu. Sanokoot Tarjan kannattajat mitä lystää niin kunnon perusteluita ei todella löydy yhtään.
Sauli Niinistö on mielestäni paras Henkilö tehtävään.
T Matkailualan manageri ja Tarjaa läheltä seurannut ulkomailla.

Äänestä
  • ip ja katsoo minkälainen "matkailualan manageri" siellä luuhaa.

    Äänestä

aivan samaa mieltä, ruotsalaisten sotasankarienkin luettelo on paljon pitempi kuin että Halosen saavutukset kuudenvuoden aikana. Se että Hän otti kantaa (uudenvuoden puheessa) kansalaisten eriarvoisuuden lisääntymiseen ja aikaa asian huomaamiseen meni "vain" noin kuusivuotta, niin antaa hyvän kuvan Hänen "todellisesta huoleata" tämän tärkeän asian suhteen.

Äänestä

Ei vaan, aikas hepposet ajatukset. Mutta kukin on mitä mieltä tahansa.
Tiesitkös että kirkko on epäonnistunut instituutti, ei me enää kirkkoo tarvita mihinkään.

Äänestä

on ollut epämääräistä sönkötystä, mistä se ei itsekkään saa selvää. Siksi ei hyvä.

Äänestä
  • Lähetin toimii mutta vastaanotin vikaperäinen.

    Äänestä

  • Töitä kaikille kirjoitti:

    Lähetin toimii mutta vastaanotin vikaperäinen.

    kännösissä.

    Äänestä

RE:Globaalisti kaikki huomioon ottava, eriarvoisuuden poistaja jne.! KYSYIN perusteluita, mitä ne asiat ovat konkreettisesti...kumma kyllä keskustelu tyrehtyi!!!

Tämä voisi olla vastaus, löytyy muuten asiat hyvin kun Googlettaa.

V:ILO:n jäsenvaltiot ja niiden työnantaja- ja työmarkkinajärjestöt ovat luoneet kansainvälisen standardiston kaikilla työelämän aloilla. Nämä standardit koskevat mm. pakkotyövoimaa, yhdistymisvapautta, työllisyyden edistämistä, sosiaaliturvaa, syrjintää, minimi-ikää, työolosuhteita, työtapaturmien ehkäisemistä, äitiyden suojelua, siirtolaisia ja alkuperäiskansoja.

ILO valvoo standardien noudattamista mm. jäsenvaltioiden vuosittaisten raporttien pohjalta.

Konkreettisesti se on tuota, luulen mä.

Äänestä
  • Niin Tuulia ja muutkin kyselijät, tätähän tässä on yritetty selvittää.Huonolla menestyksellä, eivät kannattajat täällä, eivätkä ihan naamakkain kysyttynäkään osaa sanoa yhtään mitään konkrettista. Ja Sinulle tietoa jakeleva sanoisin taas näin: näitä linkkejä eri sivuille löytää kuka vaan MUTTA jonkun kannattajan pitäisi sanoa ihan OMIN SANOIN miksi Halonen n hyvä. Mitkä ovat ne Tarja Halosen teot ajatukset joilla häntä voidaan pitää hyvänä presidenttinä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sinikka kirjoitti:

..perusteluita miksi Suomen tulisi jatkaa Tarjan komennossa?

Niitä eivät osaa edes demarit sanoa...sitä kysyin lauantaina Hakaniemen torilla!

Vastaukseksi sain tuota "TARJA-jargonia" jota kaikki toistelevat: Globaalisti kaikki huomioon ottava, eriarvoisuuden poistaja jne.! KYSYIN perusteluita, mitä ne asiat ovat konkreettisesti...kumma kyllä keskustelu tyrehtyi!!!

Minun mielestäni eriarvoisuus on vain kasvanut viimeisen kuuden vuoden aikana...samoin jonot kunnallisissa palveluissa jne...! Toki nämä asiat eivät ole presidentin päätösvallan ja valtaoikeuksien piirissä, mutta ennenkaikkea presidentti on kansakunnan arvojohtaja jonka mielipiteitä kuunnellaan (mikäli vain on vakavasti otettava)!

En vain edelleenkään jaksa uskoa, että Suomen kokoisen valtion presidentin mielipide huonolla englannin kielellä ärrävikaisesti lausuttuna parantaisi minkään 'mikämikämaan' ihmisten sosiaalisia ongelmia ja poistaisi eriarvoisuutta maailmasta ja nimenomaisesti parantaisi SUOMALAISTEN elämää SUOMESSA!

Nyt ollaan valitsemassa Suomelle presidenttiä, ei mitään YK:n pääsihteeriä!

Kyllä Suomen Tasavallan Presidentin tulee edistää Suomalaisten hyvinvointia ja ottaa tehtäväkseen maailmalla parantaa Suomalaisten yritysten mahdollisuuksia kovassa kilpailussa maailmalla ja edistää Suomalaisen tietotaidon ja tuotteiden vientiä.

Tosiasia vain on ettei ilman työtä ole sitä hyvinvointia eikä myöskään sitä sosiaalista tasa-arvoa.

Ja ainakin minun on vaikea allekirjoittaa Halosen tunnuslausetta "koko kansan presidentti" ! Miksi:

1. 80% suomalaisista kuuluu kirkkoon--> Tarja Halonen EI kuulu!

2. Vähättelevä ja jopa kielteinen suhtautuminen talouselämän ja työnantajapuolen johtoon.

3. Ylimielisyys (miksi syyllistää kansaa siitä ettei kaikki kokeneet tarpeelliseksi äänestää..myös nukkuvien puolueen äänestäminen on kannanotto)

Tässä MIETTIMISEN AIHETTA niille jotka empivät ketä äänestää!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu