Tarja

Hän on näyttänyt, että nainen voi toimia valtionjohtajana yhtä hyvin - tai jopa paremmin -kuin mies.

Taas No. 9
8324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tarja Halonen –Valtakunnan simputtaja

Ulkopolitiikassa kokemattoman Tarja Halosen putkahtaminen Lipposen ensimmäisen hallituksen ulkoministeriksi 1995 oli poliittinen pommi. Ulkoministeriössä se oli henkinen katastrofi. Kallion kasvatti otti käyttöön kallion katukielen ja johtamisopin – management by perkele:

”Kun Halonen omasta syystään myöhästyi autosaattueesta, hän jätkämäisen alatyylisesti haukkui paikalla olleet virkamiehet.” – UM:n virkailija

Halonen huusi, haukkui, nöyryytti, aliarvioi ja pilkkasi ammattilaisia tavalla, jota ei ennen tai jälkeen Halosen kauden ollut nähty.

”Halonen uhkasi pienen virheen puheeseensa kirjoittaneelle virkamiehelle, että tämän ura on ohi.” – Entinen diplomaatti

Kun pinna paloi, se ei katsonut aikaa, paikkaa eikä henkilöä. Korkeintaan sitä, oliko tv-kamera paikalla.

”Ympärillä olevat pelkäsivät ja olivat varpaillaan. Jos on huono päivä – kaikki tulee ulos. Hyviä päiviä taas ei ole.” - UM:n virkailija

Halonen on nöyryyttänyt alaisiaan julkisesti - oli paikalla sitten suomalaisia tai ulkomaalaisia.

Arja Alho, A-studio 9.2. 2000: ”Hän on aika voimakastahtoinen. Hänen kanssaan tulee loistavasti toimeen jos on samaa mieltä.”

”Hän on kärsimätön ja hävytön ihminen, jonka käytös työelämässä on poikkeuksellinen. Itsehillintä on luvattoman kehno, hän raivostuu pikkuasioista kuin lapsi.” - UM:n virkamies

”Kuka perkele täällä väittää, että minä kiroilen?”

Työväenluokkaisuuttaan ja vaatimattomia lähtöolojaan korostanut Halonen valitsi ylimielisen ja kaikkitietävän käskyttäjän ja komentooran roolin. Vaikka simputus on sotaväessä kielletty, Halosta kielto ei koskenut. Kun julkisuudessa kerrottiin, että Halonen kiroilee, hän kutsutti ministeriön virkamiehen luokseen ja huusi: ”Kuka perkele täällä väittää, että minä kiroilen?”

Joskus räjähtää vaikka kesken valtiovierailun. Presidentinvaalien jälkeen kiireesti naitu aviomies Pentti Arajärvi sai kuulla kunniansa varsovalaisella torilla. Julkisuudessa juttu pistettiin leikiksi – vaimohan näyttää kaapin paikkaa kaikissa perheissä.

Halosen käytöstavat poikkesivat ja poikkeavat edelleen totutusta. Hänen älyään ei kukaan kiistä, mutta se näyttäytyy usein ilkeytenä. Hän ei kättele, hän nousee ja poistuu mitään sanomatta vaikka kesken virkamiehen selonteon, haukkuu syyttömän, eikä pyytele anteeksi. Hän ei odota – häntä odotetaan.

Äänestä
  • nyt uskovat vain idiootit. Lisäksi miehiä saa vähän simputtaakin, te olette meitä jo tarpeeksi simputtaneet!

    Äänestä

  • Feministi> kirjoitti:

    nyt uskovat vain idiootit. Lisäksi miehiä saa vähän simputtaakin, te olette meitä jo tarpeeksi simputtaneet!

    Olisi niin ihanaa pitää Halosta leppoisana Muumimammana eikä uskoa tosiasioita.

    Äänestä

  • illuusioita on oltava kirjoitti:

    Olisi niin ihanaa pitää Halosta leppoisana Muumimammana eikä uskoa tosiasioita.

    feministi kaltaistaan puolustaa, eihän korppi korpin silmää noki.

    Äänestä

Suomea ei sentään johdeta kuin pankkia!

Älkää siis menkö vipuun, miksi Niinistö joutuu
hankkimaan äänensä vasemmistön termeillä
" Työväen presidentti"? Koska muuten
jaguaarilla ajelevaa pankinjohtajaa
ei äänestettäisi, heh.
Tarja voittoon!

t.Nainen, ja ylpeä siitä!

Äänestä
  • oikea filantrooppi äänestät Niinistöä - meidän kaikkien suomalaisten puolesta. Etkä ole kovin ajattelevakaan :)

    Halosen ei uskalla ottaa vaikeita aiheita puheeksi, vaan kalastelee ääniä taivaanrannan maalaamisella.

    Naiset eivät kyllä pisteitä kerää kotiin jos äänestysperuste on sukupuoli... Huh huh!

    Äänestä

  • Meinaatko tosissaan äänestää kommunistia? Älä hyvä ihminen tee sitä missään nimessä.

    Äänestä

  • jos tällä ymmärryksellä äänestät halosta, nykäiseppäs fenimismi hetkeksi yltäsi ja ota tosiasioista pikkuisen paremmin selkoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Feministi> kirjoitti:

Hän on näyttänyt, että nainen voi toimia valtionjohtajana yhtä hyvin - tai jopa paremmin -kuin mies.

Taas No. 9

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu