Missä

Kim Jong-Il?

Mielenkiinnolla olen seurannut Korean demokraattisen kansantasavallan johtajan, Kim Jong-Ilin matkustelua Kiinan kansantasavallassa. Suuresta piilottelusta huolimatta Johtaja on vieraillut Kantonissa ja nyt matkalla ilmeisesti Pekingiin. Tietääkö kukaan, mikä on Johtajan virallinen nimike? Sosialististen Neuvostotasavaltojen liitossa (SNTL=CCCP/USSR) oli käytössä usein pääsihteeri, Kiinassa puhemies jne.

6

1380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johtaja

      Kim Jong Ill:ä kutsutaan rakkaaksi johtajaksi ja hänen edesmennyttä isäänsä suureksi johtajaksi sekä ikuiseksi presidentiksi. En ainakaan kuullut mitään muita nimityksiä heistä. Toki voi virallisia nimityksiä olla, mutta Pohjois-Koreassa puhutaan joko nimillä tai rakas/suuri johtaja.

      • Jong-Il

        Jep,noi nimitykset olin kuullut,mutta ajattelin että josko todella olisi jotain virallisempaa. Edustaahan Hän Korean kansan syviä rivejä.


    • kotona!

      Kim on palannut rakkaaseen kotimaahansa Koreaan, tiesi aamun Hesari kertoa.

    • vanhentunut.

      Kovasti näytti toveri Kim olevan vanhentunut, eilisessä Iltiksessä oli tuore kuva Kansojen palatsista Pekingistä.

    • kotimaassaan!

      Kim vieraili taannoin mm.Kantonissa, ja yöpyi mittavien turvajärjestelyjen takana paikallisessa loistoluokan hotellissa, Valkoisessa Joutsenessa. Nyt lienee johtamassa maataan Pjongjangissa.

    • tällaista tänään...

      http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2006/07/455163

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      262
      2449
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1392
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1172
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1123
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1002
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      896
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    Aihe