Moni tääälläkin on pohtinut sitä, miksi SaPKo on niin ylivoimainen.
Noh, lörtsyä syömällä lihas kasvaa eli ruista ranteeseen tulee äkillisesti niin että vastustajat vaipuvat jäihin. LeKin puolustajat suorastaan pakenivat edestä ettei tule pipiä.
SaPKoa perinteet myös velvoittaa, onhan SaPKo pelannut jopa pääsarjassa useamman kauden.
SaPKo omistaa myös kaksi ennätystä:
SM-sarjan nopein maali ajassa 0:05 (LeKin tyhmille kannattajille tiedoksi että se on 5 sekuntia) ja tämän pikaniskantaiton koki Rauman Lukko joko 1968 tai 1969 kaudella.
Samalta kaudelta on myös SM-sarjan jäähyennätys. Savonlinnassa nimittäin SaPKo ja Tappara mätkivät toisiaan 248 minuutin jäähyjen arvoisesti. Erona oli vain se, että SaPKon äijien nyrkki osui Tapparan pojujen silmään kun taas porkkanpöksyt hutkivat ohi silmät mustina.
Mietiskelyä Olavinlinnan juurelta
9
513
Vastaukset
- Olavi
sun juttusi.
- aishokki
SaPKolla taitaa myös olla ennätys hävityissä peleissä yhdellä kaudella 1-divisioonassa... eihän tuo ihme ole jos kerran sarjajumbo VT-HT tekee maalin lörtsyjen verkkoon vaikka Raumalaiset pelaa kahden miehen alivoimaa.... eipä taida savo rulata!!!!
- HAHAHAA!
Rauman poikaa ottaa pattiin, kun SaPKo teki maalin niille liigassa viidessä sekunnissa.
Samaa tahtiahan jatkaen SaPko olisi voittanut ottelun maalein 720-0 mutta raumalaisveskan parantaessa otteitaan SaPKo "tyytyi" 12-2 voittoon. Pitsinnypläys sai ikävän takaiskun kun lörtsypojat survoivat kiekkoa verkkoon. - aishokki
HAHAHAA! kirjoitti:
Rauman poikaa ottaa pattiin, kun SaPKo teki maalin niille liigassa viidessä sekunnissa.
Samaa tahtiahan jatkaen SaPko olisi voittanut ottelun maalein 720-0 mutta raumalaisveskan parantaessa otteitaan SaPKo "tyytyi" 12-2 voittoon. Pitsinnypläys sai ikävän takaiskun kun lörtsypojat survoivat kiekkoa verkkoon.Raumanpoikaa naurattaa myös peli 90-luvun alussa jolloin Vaasan sport nöyryytti 13-2 SaPkoa... lörtsypojat tekivät ottelussa kaksi omaa maalia ja syöttivät yhden.... ei savo taida edelleenkään rulata!!!!
- rahkaperse savosta
pässit mihinkään nouse.Ikuista räkäkiekkoa jo vuosikymmnenet.Muutama peli mennyt tuurilla ja heti repeää savonmaan juntti teryleeneistään.Missä tämä säpkö pelaa venäjän maakuntasarjassa vai?Missä on savonlinna.Joku tuppukylä rajan kupeessa?Never heard!
- sergei rajalta
juttus haisee.Oot naurettava pelle puskista.Häviä !
- repe
vois vilkasta sarjataulukkoa ja tukehtua lörtsyynsä..kukahan perkele niille yleensä anto lätkämailat??? paska talikko sopii niiden känsäsiin kouriin paremmin..
- taistolainen
Turussa vai ? Jossain susirajalla?
- eke
se olavin linna on,siellä vedetään lörtsyä napaan!kaverit rasvottuu entisestään ja luistin ei todellakaan kulje...sapko onkin siirtynyt kävelyyn jäällä...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626755- 666598
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1445404Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504413En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204069Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53600- 373128
- 283053
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris692720Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta362223