Moni tääälläkin on pohtinut sitä, miksi SaPKo on niin ylivoimainen.
Noh, lörtsyä syömällä lihas kasvaa eli ruista ranteeseen tulee äkillisesti niin että vastustajat vaipuvat jäihin. LeKin puolustajat suorastaan pakenivat edestä ettei tule pipiä.
SaPKoa perinteet myös velvoittaa, onhan SaPKo pelannut jopa pääsarjassa useamman kauden.
SaPKo omistaa myös kaksi ennätystä:
SM-sarjan nopein maali ajassa 0:05 (LeKin tyhmille kannattajille tiedoksi että se on 5 sekuntia) ja tämän pikaniskantaiton koki Rauman Lukko joko 1968 tai 1969 kaudella.
Samalta kaudelta on myös SM-sarjan jäähyennätys. Savonlinnassa nimittäin SaPKo ja Tappara mätkivät toisiaan 248 minuutin jäähyjen arvoisesti. Erona oli vain se, että SaPKon äijien nyrkki osui Tapparan pojujen silmään kun taas porkkanpöksyt hutkivat ohi silmät mustina.
Mietiskelyä Olavinlinnan juurelta
9
508
Vastaukset
- Olavi
sun juttusi.
- aishokki
SaPKolla taitaa myös olla ennätys hävityissä peleissä yhdellä kaudella 1-divisioonassa... eihän tuo ihme ole jos kerran sarjajumbo VT-HT tekee maalin lörtsyjen verkkoon vaikka Raumalaiset pelaa kahden miehen alivoimaa.... eipä taida savo rulata!!!!
- HAHAHAA!
Rauman poikaa ottaa pattiin, kun SaPKo teki maalin niille liigassa viidessä sekunnissa.
Samaa tahtiahan jatkaen SaPko olisi voittanut ottelun maalein 720-0 mutta raumalaisveskan parantaessa otteitaan SaPKo "tyytyi" 12-2 voittoon. Pitsinnypläys sai ikävän takaiskun kun lörtsypojat survoivat kiekkoa verkkoon. - aishokki
HAHAHAA! kirjoitti:
Rauman poikaa ottaa pattiin, kun SaPKo teki maalin niille liigassa viidessä sekunnissa.
Samaa tahtiahan jatkaen SaPko olisi voittanut ottelun maalein 720-0 mutta raumalaisveskan parantaessa otteitaan SaPKo "tyytyi" 12-2 voittoon. Pitsinnypläys sai ikävän takaiskun kun lörtsypojat survoivat kiekkoa verkkoon.Raumanpoikaa naurattaa myös peli 90-luvun alussa jolloin Vaasan sport nöyryytti 13-2 SaPkoa... lörtsypojat tekivät ottelussa kaksi omaa maalia ja syöttivät yhden.... ei savo taida edelleenkään rulata!!!!
- rahkaperse savosta
pässit mihinkään nouse.Ikuista räkäkiekkoa jo vuosikymmnenet.Muutama peli mennyt tuurilla ja heti repeää savonmaan juntti teryleeneistään.Missä tämä säpkö pelaa venäjän maakuntasarjassa vai?Missä on savonlinna.Joku tuppukylä rajan kupeessa?Never heard!
- sergei rajalta
juttus haisee.Oot naurettava pelle puskista.Häviä !
- repe
vois vilkasta sarjataulukkoa ja tukehtua lörtsyynsä..kukahan perkele niille yleensä anto lätkämailat??? paska talikko sopii niiden känsäsiin kouriin paremmin..
- taistolainen
Turussa vai ? Jossain susirajalla?
- eke
se olavin linna on,siellä vedetään lörtsyä napaan!kaverit rasvottuu entisestään ja luistin ei todellakaan kulje...sapko onkin siirtynyt kävelyyn jäällä...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360