Moni tääälläkin on pohtinut sitä, miksi SaPKo on niin ylivoimainen.
Noh, lörtsyä syömällä lihas kasvaa eli ruista ranteeseen tulee äkillisesti niin että vastustajat vaipuvat jäihin. LeKin puolustajat suorastaan pakenivat edestä ettei tule pipiä.
SaPKoa perinteet myös velvoittaa, onhan SaPKo pelannut jopa pääsarjassa useamman kauden.
SaPKo omistaa myös kaksi ennätystä:
SM-sarjan nopein maali ajassa 0:05 (LeKin tyhmille kannattajille tiedoksi että se on 5 sekuntia) ja tämän pikaniskantaiton koki Rauman Lukko joko 1968 tai 1969 kaudella.
Samalta kaudelta on myös SM-sarjan jäähyennätys. Savonlinnassa nimittäin SaPKo ja Tappara mätkivät toisiaan 248 minuutin jäähyjen arvoisesti. Erona oli vain se, että SaPKon äijien nyrkki osui Tapparan pojujen silmään kun taas porkkanpöksyt hutkivat ohi silmät mustina.
Mietiskelyä Olavinlinnan juurelta
9
505
Vastaukset
- Olavi
sun juttusi.
- aishokki
SaPKolla taitaa myös olla ennätys hävityissä peleissä yhdellä kaudella 1-divisioonassa... eihän tuo ihme ole jos kerran sarjajumbo VT-HT tekee maalin lörtsyjen verkkoon vaikka Raumalaiset pelaa kahden miehen alivoimaa.... eipä taida savo rulata!!!!
- HAHAHAA!
Rauman poikaa ottaa pattiin, kun SaPKo teki maalin niille liigassa viidessä sekunnissa.
Samaa tahtiahan jatkaen SaPko olisi voittanut ottelun maalein 720-0 mutta raumalaisveskan parantaessa otteitaan SaPKo "tyytyi" 12-2 voittoon. Pitsinnypläys sai ikävän takaiskun kun lörtsypojat survoivat kiekkoa verkkoon. - aishokki
HAHAHAA! kirjoitti:
Rauman poikaa ottaa pattiin, kun SaPKo teki maalin niille liigassa viidessä sekunnissa.
Samaa tahtiahan jatkaen SaPko olisi voittanut ottelun maalein 720-0 mutta raumalaisveskan parantaessa otteitaan SaPKo "tyytyi" 12-2 voittoon. Pitsinnypläys sai ikävän takaiskun kun lörtsypojat survoivat kiekkoa verkkoon.Raumanpoikaa naurattaa myös peli 90-luvun alussa jolloin Vaasan sport nöyryytti 13-2 SaPkoa... lörtsypojat tekivät ottelussa kaksi omaa maalia ja syöttivät yhden.... ei savo taida edelleenkään rulata!!!!
- rahkaperse savosta
pässit mihinkään nouse.Ikuista räkäkiekkoa jo vuosikymmnenet.Muutama peli mennyt tuurilla ja heti repeää savonmaan juntti teryleeneistään.Missä tämä säpkö pelaa venäjän maakuntasarjassa vai?Missä on savonlinna.Joku tuppukylä rajan kupeessa?Never heard!
- sergei rajalta
juttus haisee.Oot naurettava pelle puskista.Häviä !
- repe
vois vilkasta sarjataulukkoa ja tukehtua lörtsyynsä..kukahan perkele niille yleensä anto lätkämailat??? paska talikko sopii niiden känsäsiin kouriin paremmin..
- taistolainen
Turussa vai ? Jossain susirajalla?
- eke
se olavin linna on,siellä vedetään lörtsyä napaan!kaverit rasvottuu entisestään ja luistin ei todellakaan kulje...sapko onkin siirtynyt kävelyyn jäällä...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 383629
- 981731
- 1361615
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa481575- 931337
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo301256MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil2891154- 571135
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1261025Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2711001