Auttakaa minua, pliis.
Yritän epätoivoisesti saada formatoidulle kovalevylle (sisälsi ennen win95)asennettua win98.
Vaan en saa asennusta cd:ltä alkamaan.
Käynnistyslevyke ok, ja cd aseman vaihdon jälkeen myös se toimii.
Mitä komentoja ja mistä, jotta saan asennuksen tuolta cd:ltä ulos?????
Ikinä en ole tuota ennen tehnyt ja tiedä teenkö enää tämän jälkeen, mutta tämän teen. Toivottavasti jonkun avuliaan avulla. Kiitos etukäteen. Kaikki apu on tarpeen.
Auttakaa
9
630
Vastaukset 9
- Pave
Ja mahtaako kiintolevy olla riittävän suuri asennusta varten? Itse meinaan juuri nyt kirjoittelen tänne win 95 ja kiintolevy on vain n.500 Mt johonka käsittääkseni ei edes 98 sovi. Noissa levyissä missä itsellä on 98 niin pienin on 2 Gt ja siitä ylöspäin. En nyt juuri ulkoa muista kuinka iso piti olla kiintolevyn johon pystyi 98 asentaan....
- olettaen
d:
asenna (tai setup riippuen murteesta)
tarkoittaa enterin painallusta. Jos : ei tule normaalista paikasta, niin kokeile shift ja ö. Vastaile vastaantuleviin kysymyksiin. - "lähes kalju jo"
Kiitos teille suuresti että jaksoitte vastata ja antaa neuvoja.
Eipä tuo toimi. Ja syynä tietysti se tilanpuute. Eikä minulla ole win95 käyttöjärjestelmän asennukseen tarvittavia levykkeitä.
Harmillista, olisin tehnyt siitä pelikoneen lapsille.
Hyviä käyttöideoita?
Sorsastukseen, tietty. Vaan kun en sorsasta.- siihen knoppix
live cd tietty. DSL eli damn small linux on tosi kevyt versio knoppixista ja se mahtuu vaikka muistitikulle. Sen voi myös asentaa kovalevylle. Katso lisää tuolta linux puolelta.
- "peruukkia sovittelen...
siihen knoppix kirjoitti:
live cd tietty. DSL eli damn small linux on tosi kevyt versio knoppixista ja se mahtuu vaikka muistitikulle. Sen voi myös asentaa kovalevylle. Katso lisää tuolta linux puolelta.
Kiitos vinkistä. Todentotta tuota aion kokeilla. Jos vain taitoni siihen riittävät.
Kiitos. - kuinka kävi
"peruukkia sovittelen... kirjoitti:
Kiitos vinkistä. Todentotta tuota aion kokeilla. Jos vain taitoni siihen riittävät.
Kiitos.jooko?
- "hiukseton peruukki pi...
kuinka kävi kirjoitti:
jooko?
Kerron toki. Olen nyt jo yrittänyt jotakin tuhertaa. Ja tulos on toistaiseksi surkea.
Muutama hankala ongelma ollut: Joko tila ei kiintolevyllä (vaikka tarkistuksesta muuta väittää....hmmm) riitä, tai asennuslevykkeen teko ( toisella koneellakin yritettynä) epäonnistuu.
Toistaiseksi vielä jaksan kokeilla ja aloittaa alusta. Yritän eri tavoilla, sikäli mikäli taito ja tieto yhdistyy senverran että saan aikaiseksi jotakin. (epätoivoa luettavissa rivien välissä)
Palaan kertomaan muutaman päivän päästä, lopullisen tilanteen.
- ...
Asennusohjelma kyllä ilmoittaa, jos resurssit eivät riitä. Jotenkin kuulostaa, ettet pääse sinne asti.
Ensin pitää käynnistää kone levykkeeltä niin, että CD-asemaan pääsee käsiksi. Siis MS-DOS tilaan CD-aseman kanssa.
Vähän MS-DOS esimerkkejä CD-aseman selaamista varten...
d: (enter)
vaihtaa asemalle d, jos sellainen on (CD-aseman kirjain voi olla muukin)
dir (enter)
luettelee tiedostot ja alihakemistot
dir/p (enter)
sama kuin edellä, mutta listaa näytetään sivu kerrallaan
cd win98 (enter)
siirtyy alihakemistoon win98, jos sellainen on
cd.. (enter)
siirtyy hakemistorakenteessa takaperin, eli alihakemistosta päähakemistoon
Nyt pitäisi löytää asennusohjelma. Se on varmaankin nimeltään "asenna.exe", "install.exe" tai "setup.exe". Kun ulkomuistista menee, en voi olla ihan varma.
Asennusohjelma voi sijaita suoraan CD-levyn "juuressa", eli hakemistoja ei tarvitse silloin selata. Käytä dir-komentoa ja katso. On myös mahdollista, että asennusohjelma sijaitsee muualla (kun en tiedä, millainen CD on kyseessä). Hakemiston nimi voi olla esimerkiksi WIN98 tai WIN9X. Ei se kovin piilossa ole, pitää vain kaivella.
Kun ja jos asennusohjelma löytyy, olkoon se nimeltään nyt esimerkiksi "asenna.exe", niin asennus lähtee käyntiin komennolla
asenna (enter)- ja lopetin
Ei onnistu edes linuksia koneelle saada. Enkä pysty löytämään mitään keinoa jatkaa. En tiedä mikä mättää, joten en osaa kysyä apujakaan.
Kiitos kaikille jotka vastasitte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91024Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109949
- 55919
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85822Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.43769Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev159723Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711- 64687
- 70586
- 95561
- 37555
- 60524
- 52521
- 22506
- 35497
- 26490
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31453Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408